як розпланувати грядки

Як розпланувати город, щоб отримати щедрий врожай

Від грамотного планування городу залежить не тільки тільки його естетичний вигляд, а й чи буде зручно за ним доглядати. А головне - планування впливає на врожай: добре сплануєте - багато городини зберете.

Як буває прекрасно вийти на літню терасу або просто стати на край городу і дивитись на те, як ви змогли правильно розпланувати грядки на своїй ділянці. Перетворіть свою ділянку в казку прямо зараз! Від грамотного планування городу залежить не тільки тільки його естетичний вигляд, а й чи буде зручно за ним доглядати. А головне – планування впливає на врожай: добре сплануєте – багато городини зберете.

Ґрунт на городі

Впевнені, ви як людина досвідчена в плані щорічного вибору культур знаєте, що для їх планування необхідно знати, який ґрунт на городі більше підходить для того чи іншого різновиду, сорту. І якщо раніше це робилося «на око», то зараз необхідно грамотно визначати склад ґрунту, а значить, обов’язково дізнатися його кислотність (pH).

Це зробити досить просто — віднести в спеціальну лабораторію зразки, взяті на городі. Обов’язково, для більш точного складу треба взяти кілька зразків з різних його частин.

Якщо немає бажання довго чекати, платити, то можна зробити цей тест в домашніх умовах — хай не такий точний, але можна. Для цього візьмемо ті ж «зразки», перемішаємо їх ретельно, щоб вийшла, буквально однорідна маса, і частину висипаємо в баночку або іншу ємність. Далі, наливаємо трохи оцту і дивимося на результат. Їх буде 2, і кожен буде вказувати на своє:

 • На ґрунті при контакті з оцтом з’являються бульбашки – свідчить про нейтральний pH.
 • Оцет вбирається в землю без видимої реакції – кислий ґрунт.

Відразу скажемо, що це не надто точний аналіз, але дозволяє скласти уявлення про кислотність ґрунту.

Правила планування грядок

Крім складу ґрунту, розпланувати ділянку допоможе грамотне розташування городу. Ось кілька правил, які допоможуть у цьому:

 • Найкращий варіант розташування городу — рівна місцевість. У випадках, коли ділянка на схилі, вибирайте південну або південно-східну частину.
 • Обов’язково передбачте, як будете поливати город. Тут не важлива інноваційність або автоматизація — це ваш вибір. Як великий, так і невеликий потребує поливу. І це має бути максимально зручно.
 • Врахуйте тип ґрунту. Чорнозем найкраще підходить, щоб розпланувати город і отримувати багатий урожай. Але якщо в ґрунті переважає важка глина, доведеться облагородити її і завезти на ділянку торф, пісок, ну або сам чорнозем.
 • Якщо ви ще не визначилися, як правильно робити грядки і з чого почати, почніть з планування ділянки на відстані від дерев. Вони не будуть створювати тінь, і в будь-який час ґрунт буде прогріватися сонячними променями.

Далі, коли ми визначилися з ділянкою, щоб правильно розпланувати город, необхідно знати, як правильно зробити грядки:

 • З півдня на північ розташовуються грядки, якщо ділянка знаходиться в низині. Там земля постійно сира, а значить, потрібно щоб вона прогрівалася сонцем.
 • З заходу на схід грядки плануються у разі сухого ґрунту. Міжряддя будуть перебувати під тінню від рослин, що буде зберігати вологу.
 • При ухилі ґрунту грядки краще розбити впоперек.
 • Південна сторона краще підійде для городу, а північна — для саду, якщо ділянка не рівна.

Намалюйте план посадок

Розпланувати город — клопітка праця, на яку піде не один день, але без цього ви не отримаєте багатого врожаю і задоволення від роботи на землі.

Перше, з чого почнемо — малюємо план городу на папері. На кресленні повинна бути максимально повна інформація: форма і розміри, інформація про кислотність ґрунту, його орієнтація. Далі, розбийте ділянку на зони — сад, город, житлова і господарська зони. Буде чудово, якщо ви подивитеся і зазначите величину тіні від будівель, дерев.

Тепер, щоб наочніше розпланувати город, робимо його «модель». Для цього, виріжте з паперу смужки та напишіть назву рослин, які будете садити, а так само, важливі пристосування, такі як центри поливу, ємності для компосту. Розміщуйте їх, «грайтеся» і знайдете правильне поєднання.

Для тих, хто вважає, що ці дії можна пропустити, скажемо, що краще підготуватися на папері, ніж знаходити правильні місця на самому городі навесні. Коли всі форми та місця визначено, можете думати над сортами та різновидами культур, які потрібні на городі.

Правильні грядки

Якщо правильні грядки на городі відсутні, то відпочинку не вийде — буде клопітка праця. Тому, приділимо увагу грядкам, щоб грамотно розпланувати город.

 1. Опущені або підняті грядки. Є кілька положень грядок: поглиблені, підняті, у рівень з рівнем землі. Рівень визначається наявністю можливості поливати щодня, природними умовами. Наприклад, якщо не зможете поливати щодня ваші грядки, то краще їх поглибити, і навпаки.
 2. Габарити грядок. Форми грядок можуть бути абсолютно різними, найголовніше — зручний доступ. Якщо довжина може бути будь-яка, ширина для зручного доступу не повинна бути більше ніж 1 метр. Оптимальна ширина — від 60 см. Оформлення по периметру — за вашим бажанням (цегла, шифер тощо або не оформляти).
 3. Сівозміна культур. Це є одним з найважливіших питань, яке необхідно вирішити не тільки щоб розпланувати город, але й отримати багатий врожай. Черговість «повернення на колишнє місце» становить близько 4-х років. Тому радимо ділити всю площу на 4 відділення і дотримуватися черги, згідно з таблицями сівозміни культур.
 4. Поєднання культур. Щоб грамотно спланувати ділянку, варто знати, які культури не зможуть ужитися поряд, а які навіть допоможуть одна одній рости. Наприклад, кукурудза, квасоля і гарбуз серед агрономів отримали назву «три сестри», оскільки їх темпи зростання чудово підходять один одному. Але, варто знати, що не всі рослини так «дружать». Кріп і моркву обізнана людина ніколи не посадить поруч. Це ж стосується квасолі та перцю.

Декоративний город своїми руками. Красиві фото-ідеї

Ці поради будуть хорошим уроком як у плануванні простого городу невеликих розмірів, так і великих ділянок. І город буде плодоносити на радість вам.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook