Квітник Сад

Як прогнати кротів з ділянки назавжди. Міфи та ефективні засоби

Прикро, коли рівний і красивий газон псують кроти. Прогнати їх вдається далеко не з першого разу. Але дієві способи таки є.

Особливо часто кроти псують газони на ділянках з піщаним ґрунтом або газони, по яких мало ходять. Втім, вони можуть з’явитися і на будь-якому іншому газоні.

ЯКІ МЕТОДИ БОРОТЬОБИ З КРОТАМИ НЕ ЗАВЖДИ ПРАЦЮЮТЬ І ЧОМУ

Позбутися кротів не так просто. Найчастіше рекомендують такі засоби боротьби: нафталін, палаючий папір, креозот, різні дезінфікуючі засоби і спеціальні димові шашки. Якщо будь-який із цих засобів не допомагає, спробуйте застосувати інший. Але знайте: як правило, якщо кротів не вбивати, вони повертаються.
Досить ефективні проти кротів капкани, але встановити капкан не зовсім просто: його потрібно поставити в основний хід нори, не потривоживши його мешканця.

Не кваптеся застосовувати проти кротів отрути. Це можуть робити тільки професійні служби, адже такими засобами легко отруїтися.

Боротьба з кротами і землерийки за допомогою затоплення і фумігантів. Заливання нір водою із садового шлангу рідко буває ефективним заходом. Якщо ви швидко не заллєте всю систему нір, що рідко буває можливим, ви тільки можете стимулювати діяльність крота, який почне проривати тунелі в інших частинах ділянки.

Використання інсектицидів або ґрунтових фумігантів, для зменшення чисельності дощових черв’яків і мешкають в грунті комах може тільки змусити кротів переміститися на сусідні ділянки з рясною їжею. Часткове видалення дощових черв’яків може активізувати діяльність кротів з копання тунелів в пошуках їжі.


Биті пляшки, матове скло, леза для гоління, гілки терну, хлорне вапно, різні нафтові продукти, нафталінові кульки, розчин для паразитів овець, звичайний луг, і навіть людське волосся, що поміщаються в нору, – не особливо діє.

Інша уявна панацея – так звана “кротова рослина” або молочай чиновидний (Euphorbia latyris). Кажуть, такі рослини, посаджені по всьому газону або на клумбах, можуть служити живими репелентами. Однак науково доведено, що це не ефективно. Травосумішей, які відлякують кротів або які кротам “неприємні”, не існує. З іншого боку, трави не приваблюють кротів. Кротов приваблюють дощові черв’яки.

ПОПУЛЯРНІ МЕТОДИ БОРОТЬБИ З КРОТАМИ

  • Розрити хід, всипати хлорку, налити трохи води (для реакції) і засипати акуратно хід (землю сипати на газету). Хлор важчий за повітря, тому опускається вниз по кротових тунелях.
  • Шматочок намоченого карбіду покласти в кожну нору. Дим заповнить всю нору і вся землерийна живність утече.
  • Ганчірку, змочену в гасі засунути в нірку під наритою купою і цією купою засипати. Зверху притиснути шифером, щоб кріт виштовхав ганчірку з гасом.
  • Увіткнути по периметру ділянки жердини з натягнутими на них поліетиленовими пляшками, помістивши всередину пляшки ще кілька пластикових кульок (їх можна виколупати з корків від пляшок з-під горілки). Пластикові пляшки крутяться, а ці кульки стрибають всередині, створюючи додаткову вібрацію, що відлякує кротів.

ЕФЕКТИВНІ ЗАСОБИ ПРОТИ КРОТІВ

На жаль, немає клавіші, натисканням якої можна почати боротьбу з кротами. Її успіх пов’язаний зі знанням поведінки кротів і результатів тривалого і запеклого застосування ефективних методів і матеріалів. Кротоловки, відлякувачі і отруйні приманки – це три найбільш ефективні методи боротьби з кротами і землерийки.

Боротьба з кротами за допомогою отруєних приманок. Оскільки кроти є комахоїдними, що поїдають здебільшого дощових черв’яків і комах, токсичні приманки вони не відразу споживають. Правильне розміщення приманки – ключ до успіху. Для визначення місця установки приманки, визначте основний шлях переміщення звірка, використовуючи металевий стрижень. Обережно обертаючи його, зробіть отвір і опустіть в нього чайну ложку отруйної речовини, щоб вона впала на дно тунелю. Закрийте отвір грудкою ґрунту, придавивши його так, щоб ґрунт не впав на приманку. Проробіть цю операцію чотири рази в різних місцях і чекайте результату. Пам’ятайте: кріт повинен знайти приманку в своєму лабіринті і з’їсти її.

 

Кротоловки – один з найбільш ефективних засобів для боротьби з невеликою кількістю кротів і землерийок. Але багато хто не знає, як ними правильно користуватися. Найголовніше – вибрати для них місце. Марно ставити пастку в купу землі, яку нарив кріт. Потрібно обійти свою ділянку по периметру, визначити місце, звідки він зайшов (з лісу або з сусідньої ділянки). Тут земля над ходом трохи піднята півсферою. І на цьому кордоні треба його ловити. Землю притопчіть, щоб не обсипалася. Ґрунт акуратно розкрийте. Зарядіть дві кротоловки і вставте їх в тунель приблизно до середини. Чому потрібно дві пастки? Адже невідомо, з якого боку кріт буде йти по тунелю. Тому одну кротоловку треба ставити вхідним отвором в одну сторону, другу – в протилежну. Зверху прикрийте дощечками.

Відлякувачі кротів і землерийок діляться на електронні, електро-механічні та механічні. Електронні відлякувачі генерують звукові коливання в строго визначеному інтервалі частот. Як правило, це 300–400 Гц. Електро-механічні та механічні відлякувачі генерують звукові коливання, які змушують кротів і землерийок рити землю все далі і далі від джерела звуку. І поступово звірі переміщаються за кордон зони, що захищається.

 

 

Механічні відлякувачі – різні саморобні пристрої, що видають ті чи ті звуки. Один з таких найпростіших пристроїв для боротьби з кротами і землерийками – вертушка з пластикової пляшки. Для її виготовлення потрібен шматок звичайної водопровідної труби і пластикова пляшка. Шматки труб забивають в землю так, щоб нижній їх кінець був глибше рівня ходів кротів. У верхню частину труби забивають штир діаметром 8-10 мм, зміцнивши його по центру труби дерев’яною пробкою. Гарячим цвяхом або металевим штирем пропалюють в дні пляшки отвір діаметром більше діаметра штиря. На пляшці роблять прорізи по суцільній лінії, а по пунктирній – відгинають пластик. Таких відгинів має бути 4. При найменшому подиху вітру пляшка обертається, пустотіла труба резонує і створює шум, якого бояться звірі.

Боротьба з кротами і землерийками за допомогою отруйних газів. Вони відомі як “газові бомби”, ефективні для боротьби з кротами. Однак не рекомендується застосовувати ці гази для розгалуженої мережі тунелів, оскільки кріт зазвичай швидко і щільно закриває загазованну секцію і продовжує свій шлях на нові території, розширюючи тунелі.

ЯК НЕ ДОПУСТИТИ ПОЯВИ КРОТІВ

Безумовно, краще попереджати навалу кротів, ніж боротися з ними. Харчуються кроти в основному дощовими червяками, тому варто спробувати зменшити кількість дощових черв’яків на ділянці, якщо поблизу помічені кроти.

Одним із засобів профілактики є сітка, яку закопують в землю під газон.

Травосумішей для відлякування кротів, або яка кротам неприємна не існує. Однак є певна закономірність: вже на сформованому газоні кротів буде менше. Оскільки всі газонні трави дернові, то основне завдання при створенні газону – сформувати міцний здоровий дерен. Часте скошування трави, провокує швидке корнеутворення. Міцний дерен – здоровий газон! Газон набуває додаткові функції: витіснення бур’янів, швидке відновлення трави після зминання, посухостійкість, зимостійкість і т.д. І кротам буде важче проривати свої нірки саме під вашим газоном!

Дата публікації: 16.05.2022 img Поділитися