Як вибрати саджанець для посадки
Купуйте саджанці в розплідниках, які знаходяться у вашому районі, щоб вони вже були адаптовані під ваш клімат. На базарах намагайтеся саджанці не купувати, бо в такому випадку посадковий матеріал не проходить ніякі експертизи. Штамб дерева — рівний, без розгалужень і листя, без ознак хвороби (напливи кореневого раку) і пошкоджень. Довжина коренів не менше 25-30 см. Кореневих порослей від підщепи не повинно бути. Крона саджанця з 3 гілок. Гілок може бути і менше, якщо це однорічні саджанці або певні сорти сливи і черешні.
Яблуні, груші, вишні, сливи, абрикоси, черешні, обліпихи – це дерева з відкритою кореневою системою і саме їх краще садити навесні.
Посадкові ями під яблуні та груші фахівці рекомендують робити шириною до 80 см і глибиною 60 см. Під вишню і сливу копають трохи інші ямки – 60 і 40.
Після того, як посадочні ями вириті, в них необхідно внести поживні речовини. Під насіння рослини (яблуня, груша тощо) – по 20-30 кг органічних добрив, 400-500 г подвійного суперфосфату, 120 г сірчанокислого калію або до 1 кг деревноїго попелу. Під кісточкові рослини (вишня, слива, абрикос) кількість добрив, зазначених раніше, необхідно зменшити у два рази.
Отже, приступимо до посадки ваших фруктових дерев. Тепер, в центрі ями необхідно вирити на глибину 25 см круглу ямку, діаметром 5 см і висотою – до нижньої гілки крони. Це потім зіграє важливу роль у підтримці вашого дерева.
Коріння саджанців розподіляють на всі боки і починають засипати землею. Після того, як ви покрили їх на 25-30 см, грунт необхідно ущільнити ногою. Після цього необхідно полити кожне посаджене дерево 1-2 відрами води.
Тільки не обрізайте дерева і чагарники відразу після посадки – це дуже шкідливо. Після посадки саджанці необхідно добре полити, при весняній посадці необхідно стежити за вологістю грунту ще протягом 2-3 тижнів.