Ви також чули, що нібито з 2019 року в Україні скасують декретну відпустку? Що мами будуть змушені виходити на роботу одразу після народження дитини, а доглядати за їхніми малюками присилатимуть державних нянь? Усе це міф! У Міністерстві соціальної політики пояснюють, що це чутки, і з’явились вони через неправильне трактування нової державної програми “Муніципальна няня”.
Що насправді передбачає програма “Мцуніципальна няня” і на яку допомогу можуть розраховувати молоді батьки, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю, – розповідає “Курс”.
Скільки відшкодує держава?
“Муніципальна няня” – це урядовий проект з підтримки молодих батьків, який запрацював з 1 січня 2019 року. У його рамках держава компенсувє частину витрат на послуги няні для дітей до 3 років. Сума відшкодування рівна розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, станом на сьогодні це 1626 гривень на місяць. У Міністерстві соцполітики наголошують, що компенсація на няню не заміняє інші соціальні виплати на дитину і виплачується окремо за бажанням батьків.
“Державна допомога у сім’ї залишається, а якщо захоче скористатися такою опцією як “Муніципальна няня” – то це додатковий бонус”, – запевняє міністр соціальної політики Андрій Рева.
Жодних зобов’язань виходити із декретної відпуски через “Муніципальну няню” також немає. У відомстві наголошують, що на компенсацію за послугу можуть розраховувати як батьки, які працюють, так і ті, хто перебуває у декретній відпустці.
“Мама може не виходити на роботу, а просто наймати няню для допомоги, і за це можна отримувати таку компенсацію”, – додає заступник міністра Олександра Чуркіна.
Які умови відшкодування?
Згідно з постановою Кабміну, батьки самі шукають і обирають фахівця. Єдина обов’язкова умова для компенсації від держави – це офіційне працевлаштування доглядальниці. Органи соцзахисту залишають за собою право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню. Вона має бути або ФОПом, або юридичною особою, яка надає послуги догляду за дітьми.
Юрист ГО “Трудові Ініціативи” Георгій Сандул схвалює цю умову, адже сьогодні більшість нянь працюють у “тіні” і не мають жодних соціальних гарантій.
“Унормування праці неформально зайнятих працівників, частка яких за різними підрахунками становить до 30% зайнятого населення, – це позитивний крок задля забезпечення їхнього соціального захисту”, – впевнений Сандул.
Як оформити?
Для оформлення державної допомоги батькам потрібно звернутись у відділ соцзахисту за місцем проживання. З собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків, свідоцтво про народження дитини, а також копію офіційно укладеного з нянею договору. Крім того, потрібно написати заяву на отримання компенсації і надати документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку тощо).
Строк подачі документів – місяць із моменту укладення угоди з нянею. Крім того, щомісяця до 5 числа потрібно надавати документи про оплату праці няні. В уряді обіцяють, що це можна буде зробити в управлінні соцзахисту або електронною поштою. Рішення про нарахування компенсації ухвалюють місцеві органи соцзахисту протягом 10 днів від дати подання документів.