-
Зменшення світлового дня
Це природний процес, але дефіцит світла може завдати багато неприємностей: листя стає блідим, росте повільніше, іноді жовкне. Щоб допомогти своїм улюбленцям краще почуватися восени та взимку, перенесіть горщики із західних і північних підвіконь, на південні. Це дасть їм можливість отримувати максимум природного світла. Тропічні культури краще додатково освітлювати.
2. Сухість повітря
Опалювальний сезон неминуче веде до зменшення вологості повітря в оселі. Від цього страждає листя вазонів: підсихає верхівка, кінчики листків, опадає листя і бутони квітів. Іноді вологість повітря може падати до 30%, а деяким рослинам вологість потрібна на рівні 70-90%. Допомогти підвищити вологість може обприскування або використання зволожувачів повітря. Але найкращий варіант – поставити горщики якнайдалі від опалювальних приладів, розмістити їх на піддонах з водою або мокрою галькою.
3. Протяги
Потоки холодного повітря особливо не люблять вазони. Особливо небезпечне холодне повітря від відчиненого вікна. Якщо ви регулярно відкриваєте вікно на провітрювання, вазони краще прийняти з підвіконня або відставляти їх вбік на час провітрювання.
4. Надмірний полив
Восени і взимку не можна поливати вазони так само, як ви це робили навесні і влітку. У цей час активність фізіологічних процесів знижується, а тому рослини потребують менше вологи. Ґрунт повільніше підсихає, довше утримує вологу. Якщо продовжувати рясно поливати вазони, це може призвести до загнивання коріння, рослини можуть почати в’янути від перезволоження і навіть загинути. Якщо раніше ви поливали вазони двічі на тиждень, то восени і взимку достатньо одного разу на 7-10 днів, а деякі культури можна поливати 1-2 рази на місяць.
5. Екстренне пересаджування
Восени та взимку не варто пересаджувати вазони. Найкраща пора для цього – весна, коли починається активний ріст рослин і вони можуть швидко відновитися після травмування кореневої системи. Якщо ж рослину треба пересадити з “лікувальною” метою, наприклад, її залили, коріння почало підгнивати, – пересаджувати слід негайно. Дотримуйтеся при цьому кількох правил.
- Якщо вазон деревовидний – не заглиблюйте кореневу шийку.
- Обирайте новий горщик на кілька сантиметрів більший, ніж був попередній.
- На дно покладіть дренаж (саме він попереджує застій вологи у грунті і загнивання коріння).
- Відразу після пересаджування підживлювати рослину не можна, це може викликати опіки кореневої системи.
- Протирайте листя вологою серветкою двічі на місяць для кращого процесу фотосинтезу.
- Час від часу злегка розпушуйте поверхню ґрунту для кращого проникнення повітря.