Від приморозків врятує …дощ

Усі овочеві культури теплолюбні. При температурі від восьми до нуля градусів тепла ці рослини призупиняють свій ріст і розвиток.

Упродовж минулих років погода не дає спокою городникам і садівникам: то навесні приморозки вдарять по ще кволих, беззахисних пагонах та цвіту, то влітку засмажить сонце уже, здавалося б, кріпкі культури. Цьогоріч негода також не обминула городи. Як боронити рослини від приморозків та посух?

ЩО ДЛЯ КАРТОПЛІ НЕПРИЄМНІСТЬ, ДЛЯ ОГІРКА – ЗАГИБЕЛЬ

Усі овочеві культури теплолюбні. При температурі від восьми до нуля градусів тепла ці рослини призупиняють свій ріст і розвиток. Відтак на листках огірків можна побачити характерні побіління, а томати, навпаки, темніють. Щодо картоплі, то вона витримує катастрофічну для інших плодових культур температуру – 3–4 градуси тепла! Але щойно повітря охолодиться до мінусової температури, пошкодження зазнають усі без винятку культури.

Щоб уберегти рослини від приморозків, посух та інших негод, пані Валентина радить обробляти пагінчики та розсаду спеціальними речовинами – антиоксидантами або біостимуляторами (приміром, препаратом «Імуноцитофіт»). Вони підвищують стійкість культур до хвороб і знімають стрес, спричинений різкою зміною температури. Ефективні також і біологічні препарати, себто створені на основі бактерій. Наприклад, українського виробництва «Гаупсин», що, до речі, ще й дає раду шкідникам. Якщо у відрі води розвести 100 мл цього препарату (або ж їх суміші у пропорції 50 на 50 мл), то ним можна буде оросити-обробити близько трьох соток поля.

ВИКУРЮЄМО НЕГОДУ …ГНИЛОЮ СОЛОМОЮ
Дощування – метод обприскування рослини в період вегетації. Перед приморозками біля поля встановлюють дощові установки (або ж звичайні газонні зрошувачі, якщо город невеликий), щоб створити над молодими рослинками туман на час зниження температури. Однак цей метод надто дорогий і трудомісткий, до того ж знижує загрозу ураження рослин лишень за невеликого морозу (1–2 градуси нижче нуля). Якщо стовпчик термометра опускається нижче, дощування не порятує…

Димування – створення над полем димового туману. Біля невеликого городу, приміром, на п’ять соток, треба розпалити близько 10–15 купок напівгнилої соломи, старого листя, несухого гілляччя – себто того матеріалу, який не горить, а тліє. Підпалені кучі належить розташовувати по всьому периметру поля й пильнувати, щоб вітер гнав дим на молоді рослини. Цей метод також ефективний лише за незначних приморозків, його годі застосувати на великих площах, бо навряд чи знайдеться господар, що зможе організувати сотні або й тисячі димових купок.

Можна також захищати пагони, ВКРИВАЮЧИ ЇХ СПЕЦІАЛЬНОЮ ПЛІВКОЮ, утеплюючи на період похолодання рубленою соломою, сухим торфом… Проте ці методи доцільно застосовувати лише для невисоких культур. В іншому разі ви не зможете покрити рослину утеплювачем повністю – надто багато знадобиться матеріалу. До того ж за нижчої від мінус п’яти градусів температури жоден із цих способів не зарадить біді.

Звісно, можна боротися з посухою зрошуванням і поливанням молодих насаджень, але ці методи доцільніше застосовувати на невеликих присадибних ділянках. Для великих плантацій чи не єдиним порятунком стане зміцнення пагонів і паростків спеціальними препаратами.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook