Три причини, чому у помідорів з’являється біла серцевина і прожилки

Ви звертали увагу на те, що всередині у деяких помідорах є біла серцевина і прожилки? Часто можна почути, що це через високий вміст нітратів в овочі. Але яка ж причина насправді?
  1. Специфіка сорту. Білі прожилки – це особливість деяких сучасних гібридів помідорів, які завдяки жорсткішим прожилкам мають властивість довше зберігатися і менше пошкоджуватися при транспортуванні. Такі помідори зазвичай вирощують у промислових масштабах для продажу. Для домашнього вжитку такі помідори, як правило, не вирощують. Якщо ж ви хочете поекспериментувати із сортами, уважно читайте опис сорту. Надавайте перевагу перевіреним сортам помідорів, таких має бути більшість.

  2. Фітоплазмоз – це захворювання помідорів, яке спричиняє утворення білих прожилок всередині плодів. Ознаки цієї хвороби помітні ще до появи плодів: листя дрібне рожевуватого відтінку і загнутими догори краями, стовбур потовщений, квіти бліді, помідори забарвлені нерівномірно. Це захворювання, на жаль, не піддається лікуванню. Його можуть переносити як шкідники, так і рослини, які ростуть неподалік, наприклад, подорожник. Тому грядки, на яких ростуть помідори, потрібно регулярно полоти.

  3. Брак поживних речовин, зокрема калію і кальцію, надлишок азоту і спека – усі ці фактори можуть спричинити появу білих прожилок. Про нестачу калію свідчать не тільки білі прожилки, а й нерівномірне забарвлення плодів. Ознака дефіциту кальцію – вершинна гниль і підсихання верхніх листочків. А спека і температура вище 30 ОС перешкоджає засвоєнню калію з ґрунту й утворенню зав’язі, а якщо плоди утворюються – то вони бліді і несмачні. Хочете мати гарний врожай помідорів – поливайте!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook