Нині є багато наукових робіт, присвячених рослинам і їхній дiї на органiзм. Вчені не оминули увагою унiкальний алкалоїд нiгелiн, який дiє на наш «бiологiчний годинник» (на загрудинну залозу) і міститься лише у рослинах роду нiгелових.
У народi одну з таких рослин називають чорнушкою посiвною, чорним кмином (Nigella Sativa). До речi, не плутайте її з насiнням рiпчастої цибулi, з грецьким корiандром чи з кмином, який у нас додають до хлiба чи страв.
Відомо, що чорнушка має багато корисних властивостей, які вiдомi уже вiсiм тисяч рокiв. Її насiння знаходили навiть в усипальницях єгипетських фараонiв. Його називали шантит, а пізніше –травою святої Катерини. Цю унікальну рослину вирощують і на Поліссі.
– Вперше про чорний кмин я почув кілька років тому від свого товариша, – розповідає Олег Лясковський із маленького села на Волині. – Про цю унікальну рослину дізнався багато цікавого і вирішив вирощувати її на своїй присадибній ділянці. Торік я зібрав свій перший врожай чорного кмину.
З нього роблять олiю, але найкраще змолоти зернята кмину i використовувати як приправу та вживати по дрiбцi перед їдою, запиваючи водою чи молоком.
Найпростiший спосiб використання: додати ложку меленого насiння в кефiр або залити оливковою олiєю. Насiння чорного кмину можна додавати до маринадiв, квашенини, випiчки, настоянок, бальзамiв, запарювати як чай. Зернята нiгели гiркуватi на смак (трохи нагадують чорний перець), мають мускатний аромат. Але, на вiдмiну вiд перцю, насiння чорнушки не подразнює слизову шлунка.
Зберігати насіння чорного кмину треба у непрозорих посудинах пiд щiльними кришками. Молоти багато насiння одразу не потрібно, адже воно швидко втратить корисні речовини. Та якщо розмелений чорний кмин ретельно перемiшати з медом i зберiгати в непрозорiй, щiльно закритiй посудинi, то кориснi речовини довше зберiгаються.
– Щодо частоти i кiлькостi вживання кмину, то чiтких обмежень нема, – каже чоловік. – Але продукт активизує iмунну систему, якщо вживати хоча б по 1 г двiчi на день. Можна вживати по 1 ч. ложці меленого насiння двiчi на день, запиваючи половиною склянки води з медом.
Якщо ви протягом п’яти днiв з’їсте 10 г порошку iз насiння чорнушки, то рiк застуди вас оминатимуть.
До речi, лікувальну силу чорний кмин не втрачає протягом семи рокiв. Насiння та препарати з нього не токсичнi, не викликають нервового збудження, не подразнюють слизовi, але їх не можна вживати вагiтним (тiльки зовнiшньо), а також людям iз пересадженими органами, бо вона може спровокувати вiдторгнення, крім того обов’язково потрібно порадитись з лікарем.