таровинні українькі прикраси

Старовинні українські прикраси: фото, назви, опис

Українки завжди любили прикраси. Іноді прикраси на жінці коштували дорожче, ніж весь її дім! Це були не просто аксесуари, а капітал, заощадження. Багато старовинних прикрас збереглося до наших днів і знову набуває популярності: коралі, салби, баламути, писані пацьорки, дукачі, зґарди, шелести, дармовіси, гердани тощо. Який вигляд мають ці прикраси та які їхні особливості?

Більшість жінок любить носити прикраси. Багато хто має їх чималу кількість – на особливі випадки і до різного вбрання. Дедалі більшої популярності набувають старовинні українські прикраси, зі скрині або відтворені умілими майстринями копії, репліки.

Колись українські прикраси були не просто аксесуаром, а й оберегом для жінки, мали особливе значення. Прикраси також були матеріальною цінністю, в яку вкладали заощаджені гроші, це був капітал. Їх передавали у спадок і вносили як заставу у разі позики.

намисто

Намисто (шийні та нагрудні прикраси)

Намиста були різноманітними за формою та кольором. Їх виготовляли з намистин з різного матеріалу: бурштину, коралів, перлів, гранату, смальти, гутного та венеційського скла, бісеру, коштовного каміння. Також доповнювали елементами з тканини, пір’я, вовни, кольорових камінців, монет.

Дуже часто жінки носили одночасно кілька видів намиста:

  • на Поліссі одягали коралове та бурштинове намисто;
  • на Поділлі 5–10 разків коралів доповнювали разком баламуті, ланцюжком з монетами та дрібним скляним намистом;
  • на Наддніпрянщині віддавали перевагу коралям, дукачу з бантом або скляному намисту з монетами;
  • на Заході України традиційні коралі доповнювали писаними поцьорками, бісерними силянками;
  • на Гуцульщині жінки носили зґарди і шелести.

Кожна намистина виготовлялася вручну, тому намисто було дорогою прикрасою. Велике намисто на багато разків (могло бути до 25) свідчило про заможність і високий статус жінки. Але й навіть незаможні мали намисто: іноді прикраси на жінці коштували дорожче, ніж весь їхній дім.

коралі

Коралі

Українська мода: як змінювалася від Київської Русі до сучасності
салба
Таємний код української хустки: яку куди одягати
баламути

Персні

чепраги

Чепраги

Чепрагами називали гарно оздоблені застібки для верхнього одягу. Вони були невід’ємною частиною вбрання українських жінок. Згодом красиві масивні застібки стали елементом намиста.

сережки

Сережки

Сережки (заушниці), як сьогодні, так і колись, були дуже поширеною прикрасою. Їх починали носити дівчатка із двох років. Сережки виготовляли з міді, срібла, золота, і були вони різноманітних форм: місяці, півмісяці, бублики, змійки, метелики, маківки, калачики тощо. ОДними з найпоширеніших були сережки грушоподібної форми.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook