Готувати кутю просто, але дуже відповідально. Це страва обрядова, тому не терпить поспішності.
Вибираючи зерно для куті, покуштуйте його, чи не кисле, гірке або затхле. Перед варінням залийте водою на 5–6 годин. Відтак воду треба обережно злити, долити чистої (удвічі більше, ніж є пшениці), поставити на середній вогонь, довести до кипіння.
Коли вода закипить – зніміть піну, посоліть і додайте трохи олії (тоді кутя буде розсипчастою).
Вогонь зменшіть до мінімуму і варіть до готовності, доливаючи за потреби воду. Щойно каша закипить, її можна один раз розмішати.
Мак найліпше розтирати у макітрі за допомогою макогона. Можна мак заварити окропом або залити на ніч холодною водою, а вранці відцідити й відтиснути воду крізь подвійну марлю. Далі розтерти у кухонному комбайні або макітрі.
Кутя традиційна
1 скл. пшениці або перлової крупи, 1 л води, по 1 скл. горіхів і родзинок, по 100 г меду і маку. Можна додати іншу сухофрукти та мармелад.
Крупу ретельно промити і відварити до м’якості. Відкинути на решето, обдати холодною водою, дати воді стекти і викласти в миску. Мед розчинити з невеликою кількістю узвару, змішати з кутею, розтертим маком, січеними горіхами і розпареними родзинками.
Кутя рисова
500 г рису, по 200 г родзинок і мигдалю, цукор, кориця.
Рис перебрати, промити, залити холодною водою довести до кипіння, відкинути на друшляк і промити холодною водою. Потім знову залити великою кількістю холодної води і варити до готовності, не мішаючи. Воду злити, рис охолодити. Мигдаль розтерти, додати цукор, розмішати, розвести невеликою кількістю води і з’єднати з рисом. Додати вимиті та ошпарені родзинки, корицю і знову ретельно перемішати.