Сон про воші вважається страшним. Тлумачиться так: якщо наснилося, що вам допікають воші, – некоректно поведетеся з давніми знайомими, а якщо впіймали вош – до хвороби, якій надаватимете надто великого значення. Одне слово, нічого доброго такий сон не віщує. Але це лише сон. Страшніше, коли названі вище паразити тероризують сімейство аж ніяк не уві сні…
Напевно, нема такої сім’ї, де хоча б раз не заводили мову про педикульоз, тобто воші чи гниди. П’ятдесят відсотків зареєстрованих випадків педикульозу, а в деяких районах навіть 70 виявляють у дітей в організованих колективах – школах, дитячих садках, таборах відпочинку.
Живиться паразит кров’ю. Поза тілом людини головна воша живе 24 години, платтяна – 7–10 діб. Розповсюджуються вони, переповзаючи з однієї людини на іншу під час безпосереднього контакту (за хвилину долають 20 см). А також під час користування спільними речами: одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся. Поширенню педикульозу сприяють і скупченість населення, недотримання правил особистої гігієни, значні міграційні процеси.Останнім часом дедалі частіше виявляють паразитів у дітей, які живуть у нормальних умовах, дотримуються правил особистої гігієни. Це певною мірою пояснюється біологічними особливостями вошей.
Якщо вже так трапилося, що до вас завітали непрохані гості, передовсім радимо обробити голову спеціальним засобом (нині маємо широкий асортимент препаратів: „Педикулін“, „Педицид“, „Ніттифор“, „Нітилон“, „Локодин“, „Лонцид“, 20%-на водно-мильна суспензія бензилбензоату, 10%-на водно-мильно-гасова емульсія, 0,15%-на водна емульсія карбофосу). Нанесіть на волосся один із вказаних препаратів, зав`яжіть голову поліетиленовою хустинкою і рушником, витримайте стільки часу, скільки вказано в інструкції. Після цього промийте волосся проточною водою з милом або шампунем і нанесіть теплий 5-10%-ний столовий оцет, зав’яжіть голову поліетиленовою хусткою і рушником, витримайте ще 30 хвилин, прополощіть, після чого вичешіть густим гребінцем загиблих вошей та гниди.
Це надзвичайно кропіткий, але важливий процес. Треба пам’ятати, що, воюючи з педикульозом, ми запобігаємо висипному тифу. Який зв’язок між вошами й висипним тифом, запитаєте ви? Як відомо, щоб виникло інфекційне захворювання, потрібна взаємодія трьох складових: джерела інфекції, факторів її передачі та сприятливого організму. На превеликий жаль, усі ці чинники сьогодні спостерігаються в нашому суспільстві. Джерело інфекції – це люди, які колись перехворіли на висипний тиф, а нині періодично потерпають від його рецидивної форми – хвороби Бриля. Тому вони мають у крові збудник висипного тифу – рикетсії Провачека. Воші живляться кров’ю і саме під час укусів можуть передавати збудників захворювання здоровим людям. Як свідчать дані Львівського науково-дослідного інституту епідеміології, 96 відсотків дітей не мають імунітету до висипного тифу. Все це створює реальну загрозу виникнення та розповсюдження цієї хвороби на Україні.
І наостанку про головне: аби запобігти лиху, кожні 7–10 днів ретельно оглядайте волосся дитини.