Ромашка аптечна, камила, румянок, ромашка лікарська, маткова трава, моргун – все це назви однієї й тієї ж рослини, яка всім відома, як ромашка – рослина з білими квітами невеликого розміру і жовтою серцевиною. Ромашка – це одна з найбільш поширених в народній медицині рослин, яка з давніх часів використовувалася для лікування величезної кількості захворювань.
Ще наші предки знали: цілющі властивості ромашки лікарської допомагають при запальних процесах. І це не дивно, адже за своїм хімічним складом з ромашкою не може зрівнятися жодна інша рослина. У складі ромашки є:
- Каприлова кислота.
- Кадинен.
- Кетоспірт.
- Фарнезен.
- Лактони матрицю.
- Хамазулен.
- Холін.
- Монотерпени.
- Кумарини та багато іншого.
Завдяки такому багатому складу ромашку лікарську застосовують як потогінний, протизапальний, проносний, жовчогінний, заспокійливий засіб. Її приймають всередину як відвар, і зовнішньо – для ванн і примочок, нею вмиваються, щоб зняти шкірні висипання і заморожують відвар, щоб використовувати для тонізації шкіри.
Настій лікарської ромашки лікарі призначають при маткових кровотечах, при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, хвороби нирок і судом. У стоматології відвари з ромашки застосовують для полоскань і примочок при стоматитах, наривах, виразках. Для лікування ангіни роблять інгаляції з відвару ромашки, а також полоскання горла. Ромашкові ванни добре допомагають при артриті, золотусі і ревматизмі.
Як пити ромашку
Існує кілька рецептів приготування ромашки лікарської для прийому всередину. Головна відмінність полягає в тому, з якою метою застосовується ромашка, для лікування яких патологічних процесів в організмі.
Для лікування виразки ШКТ
1,5 ст. ложки сухих квітів лікарської ромашки залити однією склянкою окропу. Дати настоятися протягом пів години і випити весь настій за двадцять хвилин до їди. Після вживання відвару лягти на правий бік на 3 хвилини, потім на живіт на три хвилини, потім на лівий бік теж на три хвилини. Курс лікування не менше місяця, приймати відвар три рази на день перед їдою.
При розладі функціонування кишківника – спазмах, метеоризмі або проносі
Залити водою (пів літра) 6 ст. ложок квітів ромашки і варити на водяній бані двадцять хвилин. Дати охолонути, процідити і додати 1-2 ложки меду. Приймати після їди по пів склянки.
Як робити примочки з ромашки
Як правило, зовнішньо відвари ромашки застосовують для лікування захворювань порожнини рота, горла або захворювань шкіри. Щоб приготувати відвар з ромашки для зовнішнього застосування, необхідно 3 ст. ложки квіток ромашки лікарської залити склянкою крутого окропу. Дати настоятися не менше однієї години. Ретельно процідити відвар. Використовувати у вигляді компресів або полоскань.
Ромашковий чай – чудовий профілактичний засіб
Його потрібно пити при спалахах ГРВІ для зміцнення імунітету. А якщо ви вже захворіли, засіб допоможе зняти симптоми та полегшити протікання хвороби. Рослина усуває запалення, зменшує біль, заспокоює, поліпшує сон.
Дуже корисна ромашка для полоскання горла при ГРВІ, ангіні
Для цього готують відвар у розрахунку 1 ст. ложка сировини на склянку окропу. Щоб зробити відвар міцнішим, кількість квіток збільшують, суміш тримають деякий час на водяній бані. Використовують для лікування дорослих і дітей.