Здоров'я та краса Сам собі лікар

Сезон кліщів: як захистити домашніх тварин від паразитів

Одна з найбільш грізних і поширених інфекцій, які переносять кліщі – піроплазмоз – нерідко призводить до загибелі собак, у кішок може викликати лихоманку та анемію.

Весна – досить небезпечний період для домашніх тварин, оскільки саме зараз чотирилапих друзів починають атакувати кліщі. “Підчепити” паразита можна в лісах, лісопарках, на садово-городніх ділянках. Але, щоб зустріти кліщів, не обов’язково їхати в ліс, паразити водяться в міських парках і просто на газонах. Ризики мінімальні, тільки якщо кіт або собака зовсім не виходять з дому і не спілкуються з іншими тваринами.

Кліщі є переносниками різних інфекцій, якими можуть заразитися як тварини, так і люди. У диких і домашніх тварин кліщі паразитують не тільки у шкірі, але й у внутрішніх органах (наприклад, при генералізованому демодекозі собак). Наприклад, цілий ряд кліщів пристосувалися до паразитування в органах дихання голубів, папуг тощо.

Як захистити тварину від кліщів

Захищати тварину від кліщів можна тільки в теплу пору року, оскільки кліщі активні, коли температура за вікном піднімається вище нуля градусів. Кожну весну ветеринари нагадують про необхідність захистити своїх домашніх тварин від кліщів. Але, багато власників тварин забувають про цей відповідальний період, згадуючи про проблему, тільки коли кліщ вже вкусив домашнього улюбленця.

Обов’язково оглядайте собаку і кішку після прогулянок, оскільки 100% захисту від кліщів немає. Під час прогулянок на собаках короткошерстих порід світлих забарвлень можна помітити кліща, що плазує і зняти його до того, як він прикріпиться до шкіри.

Власники довгошерстих собак і короткошерстих темних забарвлень можуть на прогулянку брати гребінець пуходерку з густими зубцями і періодично прочісувати собаку, це також допоможе вчасно зняти кліща.

Голодний кліщ темного кольору овально-круглої форми, дещо звуженою до голови, розміру 3,5 – 4,5 мм. Кліщ, який присмоктався через 2-3 дні виглядає зовсім по-іншому. Він майже такого ж кольору, що і шкіра собаки, схожий на бородавку розміром з невелику квасолину до 10-12 мм. Засоби захисту від кліщів Основні методи боротьби з кліщами – обробка акарицидними препаратами. Її необхідно проводити щомісяця з березня по листопад.

Засоби захисту

У цілому засоби від кліщів діляться на кілька категорій. Перші – засоби, які не володіють репелентною дією, тобто не відлякують паразитів, а знищують їх після прикріплення і початку харчування на тварині. Другі – з репелентним ефектом, тобто вони відлякують кліщів. Їх використання може запобігти укусу, а значить, і зараження інфекціями, але не зменшує кількість кліщів в навколишньому середовищі (в тому числі і вдома). Нерідко в склад цих засобів входять рослинні екстракти та ефірні масла.

Третя категорія – універсальні препарати: вони і відлякують паразитів, і вбивають їх. До складу таких засобів входять синтезовані речовини, які впливають на нервову систему кліщів. У магазинах пропонують різні варіанти захисту – спреї, шампуні, таблетки, краплі, які наносять на холку тварин, і спеціальні нашийники. Основна дія всіх цих препаратів починається через 5-7 днів, тому обробляти тварину необхідно заздалегідь.

А для більшого захисту можна комбінувати препарати: краплі+нашийник або краплі+спрей. Саме таке поєднання буде надійним, оскільки при попаданні під дощ або після миття дія крапель слабшає. Нашийник від кліщів Нашийники проти кліщів є додатковим профілактичним засобом, їх можна використовувати, хоча вони в основному корисні тільки для захисту шиї і голови.

Нашийник

Нашийник від кліщів, більше підійде для короткошерстих тварин і надіти його потрібно так, щоб між нашийником і шиєю собаки була відстань приблизно 2 см. Але якщо нашийник буде бовтатися, він не буде діяти. Також спеціальні нашийники у поєднанні зі спреєм будуть до речі для тварин, які протягом усього кліщового періоду знаходяться в лісовій зоні. Оскільки нашийник призначений для тривалого носіння, важливо, щоб він був максимально безпечний для тварин і безперервно діяв проти кліщів. Тому дуже серйозно поставтеся до вибору цього засобу захисту.

Краплі та спреї від кліщів

Для довгошерстих собак краще застосовувати краплі, які підбираються за вагою собаки. Важливо правильно нанести краплі – потрібно нанести вміст тюбика прямо на шкіру, добре розсовуючи шерсть. Краплі добре вбираються в шкіру і поширюються у підшкірному жировому прошарку. Але не варто видавлювати краплі на шерсть, оскільки це не принесе результату. Зазвичай рекомендують капати краплі в районі холки.

Спрей вбиває кліщів швидко і ефективно, що забезпечує достатній захист. Аерозолі можуть бути використані разом із використанням шампунів і вони можуть бути корисні, якщо тварина живе значний час в лісистій місцевості. Будьте дуже обережні при використанні цього продукту біля очей.

Всі засоби захисту від кліща застосовуйте на 2-3 день після миття собаки, оскільки повинен відновитися на шкірі жировий шар. Всі протикліщові препарати, крім таблеток, не всмоктуються в кров, а розчиняються в жировій плівці.

Захист від кліщів для кішок

В цілому, усі засоби, описані вище, підходять і для кішок. Але є одна важлива деталь: не всі препарати, які призначені собакам, можна давати й кішкам. Окремі препарати для собак можуть викликати серйозне отруєння у кішок.

Наприклад, для кішок не можна застосовувати засоби захисту з перметрином, так як він небезпечний для них. Якщо собака і кішка дружать, кішка може облизати перметрин, тому після обробки деякими спреями або краплями рекомендується добу тримати тварин у різних приміщеннях.

У будь-якому випадку, перед застосуванням уважно читайте етикетки, щоб переконатися, що спрей призначений для використання на кішках. І не рекомендується використовувати його на будь-яких інших тварин в будинку.

Шампунь від кліщів

Шампуні від кліщів для кішок або собак містять інгредієнти з лікарською речовиною, яка, як правило, вбиває кліщів при контакті. Це може бути недорогий метод захисту ваших тварин під час піку сезону активності кліщів. Процес купання тварини необхідно буде повторювати кожні два-три тижні.

Піроплазмоз собак

Якщо на тілі собаки виявлений кліщ, то його необхідно обережно видалити або звернутися за допомогою до ветеринарного лікаря.

Одна з найбільш грізних і поширених інфекцій – бабезіоз (піроплазмоз) – нерідко призводить до загибелі собак, у кішок може викликати лихоманку та анемію. У рідкісних випадках, опинившись вдома, кліщ може перебратися з собаки на господаря і вкусити, тоді вже у вас є ризик заразитися кліщовим енцефалітом і хворобою Лайма (бореліоз).

Вважається, що зараження собаки піроплазмозом настає на 2-й день, коли кліщ відригує назад непотрібну кров. Інкубаційний період при зараженні може становити від 10 до 21 дня. Виявили ви кліща чи ні – за поведінкою собаки повинен бути постійний контроль, щоб не пропустити строки звернення до ветлікаря. Самостійно вилікувати піроплазмоз неможливо.

При піроплазмозі відбувається руйнування еритроцитів і від цього страждають всі органи, так як кров не виконує свої функції. Тому з візитом до лікаря краще не затягувати: захворювання добре лікується на ранніх стадіях, але при зволіканні можливий летальний результат. При своєчасному зверненні до лікаря собаку можна вилікувати за 2-3 дні.

Джерело

Дата публікації: 04.05.2020 img Поділитися