Необізнаній людині гра з ляльками може здатися забавою без сенсу, але сумлінні батьки знають, яке значення це має для розвитку дитини. Адже саме лялька була однією з найперших іграшок, створених у давнину. Досі більшість дівчаток не проти отримати нову ляльку на свято. У статті розповідаємо, чому для них це так важливо, як іграшки допомагають у розвитку, чим глобально відрізняються ляльки Barbie й пупсики та чому для кожного віку є важливим певний вид ляльки.
Чого вчить лялька та як вона допомагає дитині
Лялька — це маленька модель людини, а тому, граючись із нею, співвідносячи себе зі схожою істотою, якій можна подарувати свій голос і почуття, дитина отримує важливий досвід розуміння своєї природи, потреб, бажань. Лялька вчить таких базових речей, як емпатія, вміння спілкуватися, турбота й відповідальність. Вона розвиває моторику та уяву. Але давайте по черзі.
Навички спілкування та соціалізація
Не завжди у дитини є можливість спілкування з іншими дітьми. Тож якщо в її розпорядженні є лялька, вона вже не самотня. Улюблений пупсик — перший друг малюка, з яким можна розділити свої радощі та переживання, поговорити і погратися. З лялькою дитина відпрацьовує вміння вступати в діалог, озвучувати свої думки, сперечатися й домовлятися. А коли в гру вступають кілька учасників, усі вони ще глибше занурюються в складний світ діалогів і стосунків, які будуються на сюжетно-рольових діях.
Мовлення
З розвитком навичок спілкування пов’язане становлення мовлення дитини. Проговорюючи різні діалоги та відіграючи сценки, вона вчиться в безпечних і комфортних для неї обставинах використовувати нові слова, звороти мови, будувати речення та правильно вживати стійкі фрази, властиві її рідній мові (або навіть кільком мовам).
Навчання базових навичок
Майже всі малюки інсценують у грі з ляльками те, що відбувається в їхньому житті: годування, переодягання, вкладання спати, привчання до туалету та інших правил гігієни. Гра з лялькою допомагає дитині закріпити нові навички, перейнятися їхньою важливістю та необхідністю.
Часто саме рольові ігри стають ключем до прийняття важливих побутових навичок, які потрібно освоїти плавно й без насильства. Запропонуйте малюкові разом пограти в чищення зубів його улюбленій ляльці або повчити її їсти самостійно, і ви побачите, що наступного разу дитина сама простіше поставиться до справи, яка колись могла викликати хвилю заперечення.
Уява
Сповнена емоцій гра допомагає розвивати уяву дитини, адже разом з лялькою вона стає водночас і актором, і режисером безлічі неймовірних історій, проживає ті сценарії, які не завжди можливі в реальному житті. Шукати піратські скарби, літати, приміряти на себе різні професії та вигадувати найнеймовірніші локації — все це неможливо без застосування фантазії, а лялька стає чудовою підмогою.
Емоційний і психічний розвиток
Піклуючись про ляльку, діти вчаться піклуватися й про справжніх людей. Коли малюк годує з ложечки свого пупса, переодягає його, заколисує і катає у візочку, він розвиває в собі такі важливі якості, як емпатія, співчуття, готовність бути поруч, вміння любити та надавати допомогу. Якщо ви хочете, щоб з вашої дитини виросла уважна й чуйна людина, обов’язково підтримуйте її ігри з ляльками.
Психологічна допомога
Граючи з ляльками, дитина не просто інсценує різні події. Вона по-справжньому проживає їх, часто сама собі надаючи психологічну допомогу. У грі з лялькою маленька людина дає собі змогу легко випустити й висловити емоції.
Так, наприклад, під час адаптації до садочка чи після переїзду на нове місце дорослі можуть побачити у грі дитини мотиви останніх подій життя. Знайте: це не просто копіювання, а справжня психотерапія. До речі, ми й самі можемо допомогти нашим дітям у важкій ситуації, запропонувавши їм програти її з ляльками. Часто це дає змогу підсвітити такі проблеми, про які дорослі навіть не підозрювали.
Дрібна моторика
Одягнути й роздягнути ляльку — легке завдання для дорослого, але серйозний виклик для маленької дитини. Проте дуже багато дітей з раннього віку люблять переодягати ляльок. Це чудовий тренажер для маленьких пальчиків. Головне, щоб вбрання були не надто складними, а дитина могла впоратися хоча б із частиною ґудзичків, рукавів і штанин, не відчувши почуття незадоволеності від малодоступної ігрової функції.
За віком чи за відчуттями: як вибирати ляльку
На перший погляд, відповідь здається очевидною: вибирати треба ту, яка подобається дитині. Але у психологів є свій погляд з цього приводу, до якої варто прислухатися.
- Малюкам до трьох років рекомендується купувати м’яких, лагідних за тактильними відчуттями ляльок — в’язаних, ганчір’яних, м’яконабивних. Що простіша лялька, що менше в неї деталей, то легше дитині наділяти її тими рисами, які важливі для неї, співвідносити із собою і своїм світом. До того ж такою лялькою дитина точно не пораниться та не зможе її зламати. А ще з нею затишно засинати та обійматися.
- Дітям дошкільного віку деталі вже важливі. Для них має значення, у що одягнена лялька, який вигляд мають її обличчя, волосся та тіло, що вона може чи не може робити (чи згинаються кінцівки, чи можна її переодягати, купати, розчісувати). У цьому віці також стає важливим ігровий простір для ляльки, тобто будинок, куди її можна поселити.
- Починаючи з молодшого шкільного віку дітям стають цікавими ляльки, що зображують не тільки малюків, а й дорослих. Якщо раніше дівчинка могла прохолодно ставитися до ляльки Барбі, то тепер настає час, коли в неї викликають інтерес атрибути дорослого життя — від одягу до функціональних можливостей ляльки. Поступово іграшка долучає до таких серйозних питань, як вибір професії, романтичні стосунки та можливість створення родини.