Ви ніколи не чули про те, що рослини можуть молитися? Якщо ні – придивіться до марантових. З настанням темноти вони починають ворушитися і ніби у молитві тягнуть до неба долоні-листки. Принаймні так думають англійці, які називають їх prayer plant – „молитовними рослинами”.
І це аж ніяк не міфи і легенди Давньої Греції. Такі „чудовиська” існують і сьогодні. Це баньяни, або фікуси бенгальські (F. bengalensis). Їхні віти випускають повітряне коріння, яке росте вниз і, досягнувши землі, вкорінюється. Поступово кожний із них перетворюється на стовбур і своєю чергою починає утворювати крону. Від неї теж відходять повітряні корені, теж укорінюються… Одне дерево породжує сотні, навіть тисячі стовбурів і перетворюється на справжній ліс.
До речі, фікуси – кауліфлорні рослини, тобто квітки у них можуть рости не тільки на гілках, а й просто на стовбурі.
Розмножуються фікуси переважно черешками чи повітряними відгілками. Найсприятливіший час – з березня по вересень.
ПОРАДИ ЩОДО ДОГЛЯДУ
Коли корені дорослої рослини обплетуть усю грудку землі й вигулькнуть з дренажного отвору, фікус треба пересадити в новий горщик, діаметром на 2-3 см більший за старий. Ліпше робити це навесні чи влітку. Причому великі рослини щороку пересаджувати не варто, можна просто замінити верхній шар ґрунту.
– Для фікуса однаково шкідливі брак і надлишок вологи, тож поливайте його в міру того, як підсихає ґрунт. Не забувайте регулярно обприскувати й протирати листя.
– Фікуси люблять добрива. Тому в період інтенсивного росту підгодовуйте їх як органічними, так і комплексними мінеральними добривами.
– Рослини добре почуваються в кімнатних умовах, але якщо їм бракуватиме світла, міжвузля можуть витягнутися. Гілки потягнуться до світла, частина листя опаде – і фікус уже не буде таким красивим. Від нестачі світла насамперед потерпають ряболисті форми й субтропічні види (фікус ліроподібний, карликовий, той, що укорінюється).
– Вряди-годи фікуси треба обрізати – щоб крона легше формувалась. Робити це ліпше під час інтенсивного росту – навесні і влітку.
– У фікуса з великим листям (еластичний, ліроподібний, бенгальський) зазвичай один стовбур. Щоб він почав розгалужуватися, зріжте у молодої рослини верхівку – тоді ліпше ростимуть пазушні бруньки і почнуть формуватися бокові пагони.