Про порушення постави, його ознаки та лікування, розповів лікар-ортопед Володимир Гітуляр в ефірі програмі «Район здорової людини».
– Як зауважити, що у дитини є проблеми з поставою? На що звернути увагу?
– Діти до 18 років часто соромляться не лише лікаря, а й батьків і забороняють мамі, наприклад, увійти у ванну кімнату, а батькам слід спостерігати за тілом дитини, його змінами.
Ознаками порушень постави можуть бути: асиметрія (кутів лопаток, талії, різний вигляд половинок спини), наприклад, з однієї сторони надпліччя опущене, а з іншої – підняте, випирання кісток з якогось боку.
Є різні варіанти порушення постави. Приміром, надмірний грудний кіфоз, тобто зігнута спина, чи випрямлений лордоз (поперековий відділ випрямлений). Можуть бути надмірні вигини у грудному чи поперековому відділі, округла спина.
Усі ці нюанси може вирахувати лікар, але хоча б запідозрити порушення батьки в силі – це навіть неозброєним оком помітно. У такому разі батьки повинні звернутися до сімейного лікаря, і він дасть зрозуміти, чи є необхідність консультуватися зі спеціалістом. Сколіоз – це патологія, яку мають лікувати виключно лікарі-ортопеди. Вони оцінюють ситуацію та назначають план дій.
– Які поширені причини порушення постави у дітей?
– Найчастіше – гіподинамія, тобто малорухомість. Для профілактики дуже важливі перерви між різними завданнями, особливо після роботи за комп’ютером. Сприяє порушенню постави й ожиріння чи навпаки гіпотрофія, коли діти ослабленні, недостача засвоєння мікроелементів в організмі через особливості метаболізму чи інші захворювання. Є випадки генетичної спадковості, коли ознаки ослабленості та деформації передаються генетично від батьків.
– Чи може сколіотична постава перерости у сколіоз?
– Звичайно. Коли виникає деформація хребців, повернути їх у вихідне положення надзвичайно важко. При появі таких органічних змін головне не допустити погіршення. Якщо деформація запустилася, то це призведе до тяжчих наслідків, не тільки у хребті, а й у роботі внутрішніх органів.
Що можна, а що – ні?
– Скільки ж часу дитина може сидіти з гаджетами?
– Після 45 хвилин обов’язково має бути перерва. Це загальновідоме правило. Що менша дитина, то частіше їй потрібно відриватися від комп’ютера та займатися фізичною активністю. Маленька розминка обов’язкова для того, щоб м’язи отримали потрібне кровопостачання. Таким чином у дитини буде правильно формуватися постава.
– Який видом спорту не варто займатися, а який ви рекомендуєте?
– Всі діти повинні бути фізично активні, а нині більшість сидять за комп’ютером чи телефоном, це не на користь. Ми рекомендуємо більше розвивати фізичну активність, тобто займатися конкретними вправами для спини чи для кінцівок.
Всі ігрові види розхитують хребет. Вони більше зацікавлюють дітей, але для хребта і порушень нижніх кінцівок приносять мало користі, лише загально фізичний розвиток.
Ми рекомендуємо як найбільший оптимальний вид спорту – плавання. Воно дає як загально фізичний розвиток, так і загартування. Плюс до того треба виконувати індивідуальні вправи.
– Як навчити дитину правильно тримати поставу?
– Перш за все, і діти, і батьки повинні звертати самі на це увагу, навіть у косметичному плані. Потрібно, щоб дитина зрозуміла, що красиво, коли ти йдеш з розправленими плечима, а сутулість приховує цю красу.
Правда і міфи про лікування сколіозу
– В інтернеті часто можна зустріти оголошення, які обіцяють за 10-12 сеансів вирівняти поставу. Масаж лікує сколіоз?
– Масаж лише допомагає, а лікують тренування. Займатися тренуванням м’язів потрібно постійно. А щодо масажу, то різні маніпуляції на дитячому хребті протипоказані. Це може спричинити не лише порушення функціональних, але й органічних функцій.
Для тренувань є інструктори з лікувальної фізкультури, які визначають навантаження. Іноді допомагають масажисти. Але результату лише від одних масажів не буде. Це скоріше доповнення до тренувань.
– Щоб вилікувати сколіоз, потрібно висіти на турніку?
– Ні. Якщо займатися на ньому вправами, тоді буде користь, а тільки висіти – безрезультатно.
– Якщо людина носить сумку на одному плечі, то обов’язково матиме сколіоз?
– Не обов’язково. Такі звички призводять до його появи, але якщо людина активна і тренує м’язи, не обов’язково. Бажано навантаження робити рівномірним, це важливо.
Слухайте повну версію інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту: