Здоров'я та краса Консультація лікаря

Подивіться на спину своєї дитини: якщо помітите ці два симптоми – негайно до лікаря!

У групі ризику – дівчатка і хлопчики від 10 до 14 років. Батьки: зверніть увагу на спину своєї дитини!

Сколіоз полює на дівчат, кіфоз – на хлопців

Біля кабінетів дитячих лікарів-травматологів завжди людно: сидячий спосіб життя та систематичне перевантаження хребта призводять до сколіозів та юнацьких кіфозів. За словами травматолога Галини Гачкевич, пацієнтів з такими захворюваннями стає все більше.

Сколіоз — це викривлення хребта, помітне зі спини. Найчастіше його діагностують у дівчат 11-12 років. Неврогенні сколіози діагностують у малюків, найчастіше у дітей з ДЦП, спинномозковими патологіями, з ослабленими м’язами.

Гормональні перебудови в підлітковому віці спричиняють різкі “стрибки” зросту, які збільшують деформацію. Першу та другу стадії недуги можна скорегувати з допомогою лікувальної гімнастики, плавання.

Навіть важкі форми можна здолати з допомогою спеціального корсета. Медики наголошують, що таким чином зменшити ступінь деформації не вдасться: головне — не допустити прогресування, адже третю та четверту стадії хвороби можна усунути лише з допомогою операцій. Без них не обійтися, адже деформації хребта порушують функції внутрішніх органів. Якщо не лікувати сколіоз, дитина може стати інвалідом.

Кіфоз у народі називають сутулістю або “горбатою спиною”. Це порушення постави: тобто деформація хребта без захворювання кісток. Його спричиняють слабкі м’язи, неправильний фізичний розвиток. Найчастіше його діагностують у хлопчиків 11-12 років, коли кістки швидко ростуть, й судинна система не встигає за ними.

5 порад батькам

Щоб не пропустити недугу, школярів від 10 до 14 років хоча б один раз на рік має оглядати дитячий хірург. Батькам не слід залишатися осторонь. Періодично роздягайте дитину до трусів та ставте спиною до себе. Кути лопаток повинні бути на одній лінії, а трикутники талії — з обох боків однаковими. Якщо помітили асиметрію лопаток або відмінність між трикутниками талії — негайно зверніться до лікаря.

  1. Проблема багатьох шкіл — неправильна висота парт: часто першачки змушені тягнутися догори, а старшокласники горбляться над низенькими столами. Парти і столи повинні відповідати зросту дітей.
  2. Бажано, щоб школяр носив ранець з нормальним центром ваги, а не “сумку на одне плече”. Учні молодших класів не повинні носити на спині більше ніж 3 кг. Починаючи від п’ятого класу, можна піднімати 4 кг. Якщо вкластися в ці нормативи не вдається, не варто брати до школи всі підручники.
  3. Не дозволяйте школярам вести сидячий спосіб життя. Заохочуйте їх до рухливих, а не комп’ютерних ігор, введіть традицію щоранку робити зарядку. Важливо відвідувати спортивні секції, особливо — плавання. Безперервне сидіння може тривати не довше, ніж дві години. Потім потрібно порухатися.
  4. Третину свого життя ми проводимо уві сні, тому положення під час нічного відпочинку має важливе значення. Найкраще мати тверде ліжко та матрац товщиною 10 -15 см. Ліжко не має прогинатися — це призводить до неправильного положення хребта. Чим молодша людина, тим твердішим має бути ложе, чим старша — тим м’якшу постіль може собі дозволити.
  5. Оптимальна товщина подушки — близько 5 -7 см. Погано, якщо вона надто велика або висока: напівсидіти під час сну — неприпустимо. Спати на пласкій подушці або без неї — також шкідливо.

За матеріалами

Дата публікації: 10.09.2020 img Поділитися