Після хвороби, коли організм виснажений, а імунітет ослаблений, у дітей часто виникає стоматит. Відтак батьки поспішають до педіатра, хоча лікування цієї хвороби не в його компетенції. Адже стоматит – це запалення слизової порожнини рота, і лікують його стоматологи. Як саме, розповіла стоматолог Ольга ЛЕГА.
Стоматит може бути спричинений як грибковою, так і вірусною флорою. Грибковий стоматит також називають молочницею (найчастіше вражає немовлят). Після шести місяців, коли малюк уже не захищений маминим імунітетом, є загроза інфікуватися стоматитом вірусного походження. Його спричиняє вірус простого герпесу. Такий стоматит важко діагностувати до з’яви висипання у роті. Адже найчастіше захворювання починається як застуда, ГРВІ. Згодом розвивається гінгівіт (почервоніння ясен), посилюється слиновиділення, потім у ротовій порожнині з’являється елемент у вигляді пухирця, наповненого вірусною рідиною. Коли пухирці тріскають, поширюючи віруси на всю ротову порожнину, на їхньому місці залишаються рани-афти. Елементів стоматиту в ротовій порожнині може бути різна кількість, залежно від ступеню важкості хвороби. Також може відбуватися повторне підсипання. Це залежить від якості і своєчасності лікування, а також від стану імунітету хворого.
– Елементи стоматиту можуть з’являтися як у ротовій порожнині, так і вражати губи та шкіру довкола рота, адже віруси розносяться зі слиною, – каже лікар. – Вірусний стоматит уражає всі слизові (тому в жодному разі носовичок, яким витираєте губи, не можна підносити до очей, бажано користуватися одноразовими сухими паперовими серветками).
Також стоматит здатний вражати травну систему і кишківник, потрапивши туди з ротової порожнини. Тому при цій хворобі бажано якнайраніше звернутися по консультацію до лікаря.
Оскільки елементи стоматиту дуже болючі, а температура тіла зазвичай підвищується, дитина може відмовлятися від їжі. У такому разі їй потрібно принаймні пити достатню кількість рідини, найкраще – киселі. Крохмаль, як пояснює стоматолог, по-перше, живить організм, а по-друге, обгортає елементи та знеболює їх. Варто обмежити вживання солоного, кислого, фруктів, натомість їсти пюре та супи, які не подразнюватимуть слизову.
– Хочеться застерегти батьків від збивання температури солодкими сиропами, – наголошує пані Ольга. – Ослаблений хворобою організм не здатний повною мірою протистояти карієсу, а про гігієну ротової порожнини більшість на час недуги забувають. Відтак у дітей починають псуватися зуби в ранньому віці.
При стоматиті неодмінно потрібно 4–6 разів протягом доби проводити обробку порожнини рота: малюкам обтирати, а дітям старшого віку полоскати рот антисептиками або трав’яними відварами (ромашка, календула тощо). Опісля уражені місця обробляти противірусними мазями, а згодом для пришвидшення загоєння кератопластичними препаратами. Загоєнню афт також сприяє кварцування порожнини рота або окремої афти. При цьому варто пам’ятати, що кварц протипоказаний за підвищеної температури тіла.
Під час лікування також рекомендовано пити відвар ромашки. Тривалість лікування стоматиту – 7–10 днів.
– Дітей шкільного віку зазвичай непокоїть стоматит, який проявляється у вигляді одиничної афти у ротовій порожнині, – каже лікар. – Найчастіше причиною захворювання є шкідливі звички (облизування пальців, ручки), чутливість до чужого посуду тощо. Цей стоматит також викликає вірус герпесу. Якщо часто з’являються одиничні афти, потрібно звернути увагу на роботу кишківника, адже стоматит може свідчити про надлишок токсинів в організмі. У таких випадках потрібно звернутися також до гастроентеролога і пройти комплексне лікування.
Пам’ятайте, що вірус простого герпесу передається повітряно-крапельним шляхом. Тому коли хтось із членів сім’ї або колективу у дитсадку чи школі має стоматит, він незабаром з’явиться також у когось іншого. Для цього навіть не обов’язково користуватися одними столовими предметами з хворим, інфікуватися можна при спілкуванні. Тому діти, хворі на стоматит, мають лікуватися вдома, адже вони є небезпечними для інших, а для батьків на цей період передбачено «лікарняний».