Пестувальна гімнастика. Що це і навіщо потрібно немовлятам?

Це найніжніша, найприємніша гімнастика. Вона дуже важлива у перший рік життя немовляти, бо допомагає йому швидше розвиватися. А ще – відчути, що мама його любить.

Інтуїтивно відчуваючи, який важливий для розвитку малечі фізичний контакт із мамою. Тому вона часто гладить дитину, обіймає й цілує. З давніх-давен жінки використовували пестувальну гімнастику, щоб установити максимальний тілесний контакт з дитиною.

– Однією з особливостей пестувальної гімнастики є те, що вона більше скидається на гру, балування, – розповідає спеціаліст із фізичної реабілітації, працівник навчально-реабілітаційного центру «Джерело», що у Львові, Світлана КРАВЧУК. – Ця гімнастика – найніжніша, найприємніша. Вона дуже важлива у перший рік життя немовляти, бо допомагає йому швидше розвиватися. До того ж не має жодних протипоказань. А найголовніше – завдяки пестуванню дитина відчуває, що її люблять, захищають, що вона потрібна мамі.

Ще однією особливістю пестувальної гімнастики є те, що всі вправи мають відповідати віку дитини та розвитку її моторних навичок. Наприклад, «Тосі-тосі» не роблять доти, доки малюк сам не намагатиметься плескати в долоньки. Ця методика має на меті підтримувати, а не випереджати природний моторний розвиток дитини.

У пестувальній гімнастиці кожну вправу супроводжують потішки. Роблячи з немовлям гімнастику, мама коментує свої дії, потішаючи дитину й даючи їй заряд позитивних емоцій. І спонукає чадо до спілкування. Тож пестувальна гімнастика сприяє не тільки фізичному, а й психоемоційному та мовленнєвому розвитку малюка.

Пестування крок за кроком

Щоб допомогти молодим матусям, пропонуємо деякі вправи, які споконвіку були невід’ємною частиною догляду за немовлям. Отож…

Від 0 до 14 днів

У цей період мама та дитина звикають один до одного. Найкращою буде така вправа: мама ніжно погладжує тільце малюка, ніби окреслюючи його контури. Особливу увагу варто приділити обмацуванню кистей та ступень, бо на них розташовано чимало нервових закінчень.

Від 40 днів до 8 місяців

«Потягусі». Цю вправу можна робити щойно малюк прокинеться. Мама ніжно погладжує дитину й промовляє потішку на кшталт:
Ототушки-тутушки,
На котика потягушки,
А на Василька ростушки.
Ой тошки, тотошки,
Щоб підросли трошки.

Постукування ніжки. Масаж ніг посилює кровообіг та сприяє розвитку інтелектуальних здібностей малечі. Водночас треба промовляти:
Кую, кую чобіток,
Подай, бабо, молоток,
Не подаси молотка –
Не підкую чобітка.
Молоток золотенький,
Чобіток дорогенький.

Вправи для рук. Мама розводить рученята дитини в боки, потім зводить, перехрещуючи на грудях, відтак легенько махає ними, як пташечка крилами. Примовляти можна будь-яку потішечку. Головне, щоб дитя чуло мамин голос.
Масаж спинки. Ця вправа активізує кровообіг. Мама ніжно гладить спинку дитини знизу до верху тильним боком кисті, зверху донизу – долонями (повторює 5–7 разів).

Від 8 до 12 місяців 

Варто зазначити, що в цьому віці малята вже дуже активні та рухливі. Граючись із мамою, вони віддають перевагу борюканню, балуванню. Їм до вподоби вправи, спрямовані на розвиток вестибулярного апарату.
«Тосі-тосі». Зазвичай з 8 місяців малюк самотужки намагається навчитись плескати в долоньки й має від цього неабияку втіху. До речі, цією вправою можна навіть заспокоїти дитя, яке капризує. Виконуючи її, мама примовляє:
Тосі-тосі,
Свині у горосі,
Та й не всі, та й не всі,
Бо частина у вівсі,
А ще трошки в просі.

«Сорока-ворона». По черзі загинаючи та розгинаючи малечі пальчики й у такий спосіб розвиваючи їх рухливість, мама приказує:
Сорока-ворона на припічку сиділа,
Діткам кашку варила:
Цьому дам, цьому дам, цьому дам і цьому дам,
А цьому не дам,
Він дрів не рубав, води не носив, кашки не їв.
Киш-киш-киш-киш!
Полетіли-полетіли-полетіли,
На голівцю сіли.
Наприкінці потішки кладемо руки дитини їй на голову.

Погойдування. Ця вправа розвиває вестибулярний апарат дитини. Мама садовить малечу на коліна обличчям до себе й погойдує її, ніби їде. Для цього згодиться така потішка:
Гойда, гойда, гойдаша,
Де кобилка – там лоша.
Наїлися лободи,
Поскакали до води.
Гойда, гойда, гойдаша,
Де кобилка – там лоша.
Ми кобилку продамо,
А лошатко зростимо.

Такий ефект дає і вправа «Печу-печу хлібчик», коли мама легенько «перекидає» голову дитини з руки на руку.

ПРАВИЛА ПЕСТУВАЛЬНОЇ ГІМНАСТИКИ

  • Перед тим як починати пестувальну гімнастику, треба провітрити кімнату.
  • Для занять варто обирати час, коли дитина спокійна і сита. Але майте на увазі, що вправи ліпше не робити на повний шлунок.
  • Вбирати дитину для гімнастики не треба. Навпаки, бажано повністю роздягнути.
  • Будьте готові до того, що після гімнастики малюк захоче… попісяти!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook