П’ять смачних і ситних страв із гречки

Гречку можна не просто зварити, з неї можна приготувати багато самостійних страв: суп, різноманітні гречаники та суперсмачний яворівський пиріг.

Гречаники

1 кг фаршу, 150 г гречки (вага сухої гречки), 300 мл води (для гречки), 2 середні цибулини, 2 середні морквини, 300 г сметани, 1 яйце, 1 ч. ложка перцю чорного меленого, 1/2 ч. ложки перцю червоного меленого, 1 ч. ложка коріандру меленого, 1 ч. ложка крохмалю, 2 ст. ложки води, 300 мл води (для соусу), сіль до смаку.
Відварити гречку і вистудити. Змішати фарш з яйцем, сіль, спеції, додати гречку, все добре перемішати. Стушкувати нарізану кубиками цибульку і натерту на середній терці моркву, додати сіль, сметану і воду, протушкувати, додати крохмаль, розведений у воді, і ще потушити хвилинку. Сформувати гречаники, залити сметанним соусом і поставити у розігріту до 190 градусів духовку на 45 хв.
Рецепт і фото Оксани Білінської

Суп гречаний з грибами і картопляними галушками

300 г курячого філе, 250 г шампіньйонів або лісових грибів, 0,5 скл. гречаної крупи, по 1 цибулині і морквині, 2,5 л води, 2 картоплини (для галушок), 1 яйце, 3 ст. ложки борошна, сіль, лавровий листок, петрушка.

Галушки. Картоплю зварити, потовкти, додати яйце, перемішати, додати сіль і борошно. Вимісити густе тісто, яке можна брати ложкою.

Суп. Філе порізати, залити холодною водою, варити до готовності. Гречку перебрати, злегка обсмажити на сухій сковороді. Гриби почистити, порізати, обсмажити на сухій сковороді до випаровування рідини, додати ложку масла, обсмажити, додати терту моркву і подрібнену цибулю, обсмажити все разом. У бульйон з готовою курятиною додати гречку і лавровий листок. Чайною ложкою у бульйон опускати невеликі шматочки тіста. Щойно галушки спливуть, додати обсмажені з овочами гриби, перемішати, довести до кипіння, варити 3–4 хв.

Гречаники з грибним майонезом

Для котлет: 200 г гречаної крупи, 6 картоплин, 1 цибулина, сіль. Для соусу: 200 г маринованих грибів, 100 г олії, 3 зубці часнику, сіль.

Картоплю відварити в кожушку, почистити, натерти на тертці з великими отворами. Зварити гречку. Цибулину дрібно порізати, злегка підсмажити, змішати з готовою гречкою і натертою картоплею. Сформувати котлетки, обкачати в сухарях, обсмажити на олії. Для соусу мариновані гриби промити, подрібнити в блендері разом із часником, поступово додавати олію, збиваючи до консистенції крему.

Гречаники з картоплею

1 скл.вареної гречки, 3 середі картоплии, 1 цибулина, 1 яйце, сіль, перець, прянощі, панірувальні сухарі або борошно. Сметанний соус: 100 г сметани, 1 чю ложка гірчиці, сіль, 2 зубці часнику. 

Картоплю зварити і потовкти. Змішати з вареною гречкою і смаженою цибулею. Додати яйце, сіль, спеції часник. Сформувати котлети, запанірувати у сухарях, посмажити на олії. Смакує зі сметанним соусом (усе змішати).

Яворівський пиріг з картоплею і гречкою

Форма 25Х35 см. Тісто: 250 мл теплої води, 50 мл теплого молока, 25 г пресованих дріжджів, 1 ст. ложка цукру, 1 ч. ложка солі, 3 ст. ложки олії, 500 г (+/-) борошна.
Начинка: варена картопля (ніколи не важу, варю 2-2,5-літрову каструлю), 200 г гречки, 1-2 цибулини для смаження, сіль, перець (не шкодувати), 2 зубці подрібненого часнику, 1 цибулина маленька потерта на терці для дерунів.  
Додатково: 1 невелике яйце для змащування пирога, кунжут (за бажанням для посипання).
Замісити тісто, поставити в теплому місці, щоб підросло. Почистити картоплю, зварити. Гречку можна використовувати як варену, так і запарену (200 г гречки залити 200 мл води і ставлю варитись-запаритись). Цибулю дрібно нарізати і смажити, хто в чому любить, олії, на смальці, можна і зі шкварками.
Малесеньку цибулину потерти, треба 1 ст. ложку пюре. Її давати не обов’язково, але вона передає свій смак страві і з нею мені більше подобається. Подрібнити часничок.
Варену картоплю відцідити, потовкти, додати до неї гречку, можна не всю зразу, а частинами, вимішати, посолити, поперчити, але перцю не жаліти, додати смажену цибулю і терту, часник. Начинку використовувати гарячу!
Можна поділити тісто на 2 частини, розкотити їх за розміром форми. На низ тісто, тоді начинка, зверху знову тісто.
Або ж на тісто викласти начинку і краями тіста згорнути її всередину. Тоді перенести в змащену олією форму і покласти швом донизу.
Тоді змастити пиріг яйцем і за бажанням можна посипати кунжутом. Випікати при температурі 200 °С десь 1 год. Спечений пиріг дістати з форми і змастити маргарином/смальцем і добряче притиснути, щоб шкірка не відставала при нарізанні. Тоді його потрібно укутати – накрити чимось теплим, щоб пиріг відійшов. Через пів години вже можна нарізати і насолоджуватись смаком.
Рецепт і фото Іванни Луць

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook