військовий

Невидимі наслідки війни: що відбувається з військовими після повернення додому

Військовий приходить додому, але не повертається з війни. Як допомогти людині? Як близьким налагодити стосунки?

Що відбувається з людиною, яка повернулася з війни? У матеріалах з “Довідника безбар’єрності” описуються невидимі наслідки війни, наводяться поради, як їх розпізнати, як спілкуватися з ветеранами та як допомогти їм подолати ці травми.

Повертається додому, але не повертається з війни

Людина приходить додому, але не повертається з війни: пам’ять закарбовує спогади про війну, обстріли, моменти “прильоту” мін або снарядів чи загибелі побратимів. Старається позбутися спогадів, але не може. Спогади повертаються у нічні кошмари, не дають спокійно жити, “вганяють” людину у депресивний стан. Час іде, а проблеми не зникають. Часто виявляється, що тільки часу замало – потрібні спеціалізовані форми допомоги, щоб відбулося зцілення, затягнулися “рани минулого”.

Можлива сильна емоційна реакція на мінімальні розчарування, конфлікти, прояви недружності, а також на безлад, несправедливість і порушення порядку.

На війні у людини все чітко й зрозуміло: тут свої, там – ворог, вбивай, щоб не вбили тебе, роби, що маєш, не підводь побратимів і посестер, тому що ціною є життя – твоє чи людини поряд, “чорне – то чорне”, “біле – то біле”.

У цивільному житті все хаотичне, події змінюються постійно, часто щось виходить з ладу, люди підводять, державні органи належно не працюють, здебільшого все “сіре”. Це дратує людину, яка повернулася з війни, вибиває з колії, впливає на загострене почуття справедливості.

До цього важко знову пристосуватися, адже в бойових умовах від чіткості та визначеності залежало виживання.

Радимо також прочитати:

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook