Напевно, вам доводилося зустрічатися з куркумою — жовтим порошком, або свіжим коренем, чимось схожим на морквину. Хтось готує з нею страви, а хтось просто бачив пакетики з цією індійською спецією на ринках і прилавках магазинів.
Куркума є однією з найпопулярніших спецій у всьому світі і володіє надзвичайними кулінарними і лікувальними властивостями. Вона використовується в аюрведичній, індійській і китайській медицині протягом тривалого періоду часу. Ці прянощі мають унікальний аромат і темно-жовтий колір.
Люди використовували її в якості природного засобу для вирішення цілої низки проблем зі здоров’ям, таких як проблеми з диханням, захворювання печінки, проблеми зі шкірою, розтягування м’язів, порізи і рани, а також проблеми зі шлунком. Більш того, вона може бути дуже корисна для проблем травлення, різних типів інфекцій, запалень, а також злоякісних пухлин.
Куркумін, активний інгредієнт в куркумі, має різні властивості, які роблять його унікальним. Утім, не можна остаточно стверджувати про те, що чайна ложка куркуми допоможе у згаданих випадках.
Науковці досліджували куркумін – основний активний елемент куркуми – у різних контекстах. Є свідчення, що куркумін може потенційно допомагати
- при різних запаленнях,
- бути антиоксидантом,
- покращувати роботу мозку,
- допомагати при депресії,
- полегшувати симптоми алергічних захворювань тощо.
Проте, немає достатньо доказів для того, щоб стверджувати про ефективність куркуми, до того ж у згаданому дозуванні.
Більшість досліджень, які вивчають властивості куркуміну, використовують не саму куркуму, а вже виділений та концентрований екстракт куркуміну. Також куркумін має низьку біодоступність, тобто лише мала частка цього препарату здатна всмоктуватися в кров. Вживаючи просто куркуму, дуже складно досягти такого високого рівня куркуміну, який у ході досліджень показує потенційну ефективність. Тому вважають, що для будь-якого ефекту від куркуміну варто вживати біодобавки з куркуміном, а не куркуму.
До речі, від вживання куркуми застерігають людей з проблемами печінки, оскільки куркума має жовчогінний ефект.