Діти Сім'я

Міні-порадник, як вижити в домашньому «дитячому садку»

Як витримати з дітьми вдома 24 години на добу, якщо вам не пощастило мати своє подвір’я, і так чи інакше ви змушені вигадувати дітям домашні заняття протягом усього дня? Час увімкнути уяву!

Зараз усі батьки змушені брати участь у домашньому навчанні своїх дітей. І хоча перебування вдома з дітьми, коли нікуди не треба поспішати, а часу для себе маємо вдосталь, — сама по собі справа добра, проте для багатьох цей час насправді складний.

Ми в сім’ї (діти — дошкільнята) маємо кілька патентів, можливо — очевидних; але від нас, батьків, залежить, як їх подати дітям, щоб їм було цікаво. Шматок картону, принтер та інтернет можуть робити чудеса. А ще — всі діти різні. Одні можуть годинами витинати щораз нові витвори, інші не торкнуться олівців, але люблять логічні ігри. Потрібно дізнатися, що подобається вашим дітям, і слідувати їхнім захопленням. Із чого ж вибирати? Почнемо наш міні-порадник.  

Відкрийте в собі художника

Якщо ваша дитина любить малювати, витинати — ви щасливчики. Іноді достатньо приготувати відповідні матеріали — і дитину не чути годину, а то й дві. З мого досвіду, добре давати дітям свободу і прислуховуватися до їхніх думок. Так ми нещодавно провели домашній урок малювання, коли діти придумали створити школу.

Вони поставили у вітальні стільці один біля одного, створивши з сидінь міні-стіл, поклали на них для кожного аркуші паперу та олівці. Іноді цікаво змінювати місце, не обов’язково малювати щодня на своєму письмовому столі. Можливо, ви обладнаєте собі місце для малювання на підвіконні і створите картини за вікном або зробите домашній натюрморт і пограєтеся в справжнього художника?

Фарби теж можуть творити чудеса. Найкраще — у великій кількості. Ми купуємо їх у тюбиках по 500 мл. Усю підлогу в дитячій застилаємо папером, фарбу виливаємо на тарілки. І нашим дітям більше нічого не треба. Дозволені будь-які вигадки. Можна малювати руками, робити відбитки стіп, прекрасно підходять пензлі різної товщини, зокрема ті, що залишилися у тата після фарбування кімнати. Можна також використати порізану на шматочки губку або відомі з дитинства печатки з картоплі. Багато також залежить від великої кількості паперу. Що більший формат, то краще (можливо, вдома залишився папір, в який були загорнуті пакунки, ціла купа паперу, в розмірі XXL).

Наше особисте відкриття — це картон. Наші діти люблять робити покупки через інтернет. Найкраще, якщо приходить якась побутова техніка. Бо це означає велику коробку і багато картону. Діти щасливі. Отже, заохочую пошукати: можливо, ви маєте у підвалі якісь старі коробки. На нашій домашній території це виглядає так: великі картонні коробки спочатку служать різного роду хатками, наметами, базами, автомобілями й космічними ракетами або просто стають скриньками для скарбів (тобто для улюблених іграшок або поцуплених з кухні друшляків, качалок та формочок для тіста; часом просто дивуєшся, що в очах дитини стає скарбом).

Коли коробки вже дещо деформовані, настає час на вирізання. Тут поле для творчості теж велике. Зараз я пишу цей текст, а мої діти в кімнаті поруч серфінгують по підлозі на власноруч вирізаних із картону серфінгових дошках. Можна зробити картонні щити, мечі, лицарські герби або різні прилади, наприклад: ноутбуки, планшети чи телефони. І тут теж дитяча уява безмежна.  

Пограймося

Іще один мішок ідей — це ігри. Варто оглянути полиці з новими продуктами, бо ігор для дітей зараз насправді маса. Тут і прекрасно графічно оформлені настільні ігри, й ігри з запитаннями та відповідями на кшталт «30 секунд» або ігри на спостережливість тощо. Варто також повертатися до ігор нашого дитинства.

Наше особисте відкриття — це гра, яку ми зробили самі разом із дітьми. Ми використали готову для друкування безкоштовну гру з інтернету. Діти отримали завдання її розфарбувати і склеїти. В таку саморобну гру грати навіть ще краще, бо довше. Наші художники не зупинилися на одному варіанті гри, який ми їм запропонували, а почали творити власний, що заповнило час по обіді. Так само можна зробити вдома пазли, використавши картинки зі старої книжки або роздрукувавши з інтернету. Їх достатньо наклеїти на картон і розрізати.

Діти також люблять грати на інструментах. Прекрасно, коли батьки самі грають і можуть поспівати разом із дітьми, акомпануючи на гітарі чи інших інструментах. Але якщо навіть ми не професійні музиканти, можемо власноруч зробити чудову перкусію з картонних рулонів від туалетного паперу або фольги і кульок, а з каструль і дерев’яної ложки — ударну установку. Можливо, серед іграшок знайдуться цимбали або флейта — і вже маємо супер можливість для гри.

Можна включити фонограму і під її ритм створювати власну імпровізацію або просто влаштувати разом із дітьми домашню дискотеку. Розвага гарантована. Можна шукати підказки в музичних програмах, які пропагують сімейну музику (наприклад, Music Together).  

Помічники

Ідеї спільних ігор можна продовжувати. У нашому переліку звісно є книжки, ще раз книжки, багато книжок; аудіокнижки, конструктори, домашня посадка рослин (відомий всім нам експеримент із пророслою квасолею, у нас вдома це абсолютний хіт) або шиття одягу для ляльок. Однак виникає питання: як присвятити дитині стільки часу, якщо ще треба щось приготувати, посуд лежить горою в мийці, а пралка вже вкотре чекає, щоб її запустили?

Можна всі ці речі почати робити разом із дітьми. Дітлахи отримують величезне задоволення, коли закладають прання і виймають його з пралки; коли вивантажують посуд із посудомийної машини або ще краще — миють його власноруч. У цьому списку можуть бути поливання квітів або якась інша робота, конкретно визначена для дитини, яку вона може виконати самостійно, наприклад, витирання ганчіркою дверей або шафи (до речі, ми відчуємо, що долучаємося до цікавої педагогіки Монтессорі).

На прикладі своїх дітей я знаю, що немає кращої гри, ніж приготування їжі з мамою — не лише для дівчат, а й для хлопчиків. Достатньо дати дитині дошку, щоб вона порізала картоплю (звісно, відповідним приладдям) або щоб допомагала досипати чи доливати різна продукти. Звісно, кожна така робота разом із дітьми означає вдвічі більше гармидеру, вдвічі більше плутанини і набагато більше часу. Проте втішає, що тоді діти під нашим наглядом і нічого в цей час не утнуть.

Правда, що перебування з дітьми 24 години на добу — це величезне випробування нашої терпеливості, боротьби зі втомою, розчаруванням і опануванням своїх емоцій. Вранці іноді потрібна меліса або кілька коротких молитов, щоб якось протриматися цілий день. Увечері просто падаєш з ніг. Але напевно кожні батьки радіють, коли бачать, як їхня дитина сама щось вимислить або разом із братом чи сестрою придумає спільну забаву. Тоді можна насолодитися хвилинами тиші.

Джерело

Дата публікації: 29.04.2020 img Поділитися