СУКУЛЕНТИ (їх є безліч різновидів, як-то ехеверія, що нагадує велику зелену квітку, так звана кам’яна троянда; хреcтовник Роулі, схожий на намисто з перлинами; хавортія, подібна на міні-алое; товстянка, більш відома як грошове дерево) потребують мінімум води і субстрату, тому найкращий варіант для експерименту. В одному пласкому горщику може поміститися цілий сад різноманітних сукулентів. Для вузьких підвіконь міні-рослини – ідеальний варіант.
ФАЛЕНОПСИСИ (міні-орхідеї) мають значно дрібніше листя і квітки, ніж їхні великі родичі орхідеї. Вони добре переносять сухе повітря і тінь.
ДЕКАБРИСТ (шлюмбергера) взимку порадує яскравими квітками. Щоб умовити його зацвісти, з вересня протягом 6 тижнів треба зменшити полив до мінімуму.
КАЛАНХОЕ красивий упродовж усього року.
КАКТУСИ бувають різноманітних форм і кольорів, тому їх можна ефектно комбінувати навіть в одному горщику.
КАРЛИКОВІ СОРТИ ХВОЙНИХ РОСЛИН (кипарису, ялини, ялівцю) підійдуть для створення композиції, яка стоятиме на подвір’ї. Також згодиться мирт, грошове дерево.
МІНІАТЮРНІ ВИДИ ПЛЮЩА зроблять композицію цікавішою. Рослина може як стелитися по ґрунту, так і оплітати горщик чи звиватися по міні-опорі.
Міксуйте і насолоджуйтеся
Головна перевага мініатюрних рослин – з них кожен може зробити композицію! Достатньо мати дві-три рослини (можна навіть у сусідів позичити), неглибоку широку ємність-горщик, кілька камінців, різнокольорові кульки, пісок, фігурки, іграшкові меблі, будиночки із сірників або гілочок (їх треба наклеїти на картонні заготовки), ємності для створення водойм, керамічні замки або місточки (для акваріума). І міні-сад майже готовий.
Доклавши трохи зусиль і фантазії, можна реалізувати будь-яку ідею і створити диво. Ви можете відтворити в мініатюрі японський сад каменів, сад у стилі прованс із білими металевими меблями, мексиканську пустелю, альпійську гірку, тропічний острів, міні-зоопарк з фігурками тварин, зробити копію знаменитого місця (Ейфелевої Вежі, Біг Бена), сцену з казки, сад у стилі середньовічного замку, кіндер-сад з фігурками з кіндер-сюрпризу, каскадний сад із багатьма рівнями, китайський сад з декоративним містком, сад певної пори року (наприклад, зими або осені).
Висаджувати рослини треба за тим самим принципом, що й у квітник: позаду – високорослі, попереду – низькорослі. До речі, такий міні-сад стане чудовим подарунком!
Доглядайте правильно
Вигадуючи композицію, зважайте на те, де стоятиме горщик; як на нього світитиме сонце; яким чином будете його поливати. Чудовий вигляд має міні-сад біля вхідних дверей на веранді чи терасі, на окремому столику в саду, на будь-якому видному місці.
Не забувайте, що його можна підвісити, поставити в офісі на робочому столі чи в кухні на обідньому. Обов’язкова умова для горщика – дренаж. Горщик можна декорувати: облицювати камінчиками, бісером, склом, мозаїкою, мушлями.
У маленьких горщиках волога довго не затримується, тому перевіряти субстрат треба регулярно, а поливати акуратно, щоб не порушити композицію. Рослини з ніжними листочками висихають швидше, сукуленти без проблем витримують тривалі посухи.
Своєчасно обрізайте рослини, які надто розрослися. Помірно підживлюйте: надлишок азотних добрив призводить до надмірного росту.