магнолія

Магнолія: як вибрати, виростити з насіння, посадити саджанці і доглядати

У кожного, хто бодай раз бачив, як цвіте магнолія, виникає бажання посадити цю рослину. Ми розповімо, як слід вибрати, посадити і доглядати за магнолією.

Мабуть, немає людини, яка би побачила магнолію і не закохалася в неї! Ця рослина неймовірна красива, із дивовижними квітами. Причому квіти можуть бути різноманітного розміру (до 20 см), форми або кольору. Загалом існує близько 80 видів магнолії.

Який сорт магнолії обрати

  • Найбільш стійкі азійські сорти: магнолія кобус, верболиста (має білі квіти, схожі на дзвіночки), оголена (має одні з найгарніших квітів, великі, кремово-білі) та лілієквіткова (має рясні бокалоподібні рожеві квіти).
  • Найбільш витривала з-поміж усіх магнолія кобус. Вона невибаглива у догляді, тому з її вирощуванням впорається навіть початківець. Ця рослина має форму дерева заввишки до 5 м, яке пишно цвіте наприкінці квітня. Виростити її можна з насіння або саджанців.

Як виростити магнолію з насіння

Хай який сорт ви оберете, магнолію треба правильно висадити і доглядати. Розмножують магнолію найчастіше з насіння або саджанцями.

Нешвидкий, але доступний спосіб виростити магнолію – з насіння. Його збирають восени. Перед посадкою очищають від оболонки (без оболонки насіння швидко пересихає!). Це найзручніше робити у воді з додаванням засобу для миття посуду, який повністю змиє з поверхні насіння олію, яка перешкоджає його проростанню.

Далі потрібно взяти мох-сфагнум, замочити його на 20 хв, добре відтиснути, покласти всередину насіння. Усе скласти в пакет або контейнер з кришкою і покласти на 3 місяці в холодильник (температура має бути 4-5 ОС). Також замість моху можна використати пісок. Оглядати насіння треба раз на 2-3 тижні: якщо підсохло – зволожити, якщо запліснявіло – промити (можна у воді з марганцівкою).

У середині січня насіння можна висівати у контейнер. він має бути з отворами для відведення зайвої води. Грунт має бути поживним, пухким, з додаванням біогумусу і вермикуліту. Насіння потрібно заглибити у ґрунт на 3 см, контейнер поставити на світле і тепле підвіконня, регулярно поливати. Насіння проросте приблизно через два місяці (всередині березня). Тоді паросткам потрібно багато світла: південне підвіконня і доосвітлення. Далі потрібно регулярно поливати і вносити добриво для розсади. За перший рік магнолія виростає від 10 до 30 см.

Можна одразу висіяти насіння в ящики з ґрунтом і зберігати в підвалі при температурі 6-10 градусів (але не нижче 3 ОС) 4-5 місяців, регулярно зволожуючи. А коли проросте, винести на сонце. Але так насіння сходить гірше.

Сіянці слід регулярно підживлювати і поливати розчином мінеральних добрив до кінця серпня включно. Перші 2 роки рослини погано зимують у відкритому ґрунті, тому до початку заморозків їх треба занести у світле і не дуже тепле приміщення. Коли магнолія скине листя (а якщо не скине, його треба зрізати ножицями), перенесіть її в льох (вона добре зимує при 0-5 ОС, можна без світла). Навесні дворічні рослини будуть готові до посадки у відкритий ґрунт.

Штамбова троянда: як вибрати, посадити і доглядати

Переваги вирощування магнолії з насіння

Спосіб розмноження магнолії з насіння хоч і клопіткий, але має переваги:

  • насіння безплатне (його можна назбирати у сусідів чи в парку),
  • можна виростити багато різних видів магнолій одразу та обмінятися чи продати саджанці (але при розмножуванні насінням сортові особливості не зберігаються);
  • рослини добре нарощують масу і корінь, тому згодом добре протистоять несприятливим умовам.

Але є мінус: від посіву насіння до цвітіння пройде не менше 10 років.

Магнолія із саджанця

Інший спосіб – швидший, але дорожчий. Треба придбати саджанець заввишки близько 1 м з грудкою землі. Щоб магнолія цвіла в цьому ж сезоні, вибирайте саджанець з 1-2 бруньками.

Добре обдумайте, де будете висаджувати: магнолія не любить пересаджування, бо має делікатне коріння.

Краще висаджувати магнолію навесні (в квітні), але можна і восени (в жовтні). Місце для посадки повинно бути сонячним (хоча магнолія витримує і півтінь), захищеним від вітру і протягів. Грунт має бути багатий гумусом, без вапняку. Магнолія не любить глинистих важких, піщаних, перезволожених ґрунтів.

Висаджувати саджанець потрібно в ямку, в два рази більшу, ніж грудка землі у рослини. На дно насипати суміш ґрунту з компостом і кістковим борошном, додати торфу (магнолія любить підкислений ґрунт). Засипати саджанець магнолії цією сумішшю, утрамбувати і сформувати коло для поливання. Поверхню навколо саджанця замульчувати подрібненою корою. Перші три роки після посадки на зиму вкривати агроволокном, мульчувати прикореневе коло листям, торфом, сіном, соломою.

Доглядати за магнолією легко. Рослині необхідний рясний полив, щовесни треба мульчувати ґрунт торфом або компостом, навесні – видаляти сухі гілки. І ще одне правило – не копати ґрунт навколо дерева і нічого не садити поблизу.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook