Листочки, які зачаровують: догляд за колеусом

Повз колеуса ви не зможете пройти спокійно — очі обов’язково вихоплять його з ряду інших декоративних кімнатних рослин. Не дарма його називають вогняною кропивою — він яскравий, помітний, індивідуальний. Ось як за ним потрібно доглядати.

Насправді до кропиви колеус не має ніякого відношення і входить до родини губоцвітих, яке налічує дві сотні гібридів. Ця квітка з райдужним забарвленням родом із тропічних лісів Азії та Африки, там він росте в дикій природі, а в наших краях переважно вирощують Coleus Blumei або колеус гібридний.

У домашнього колеуса листя злегка бархатисте на дотик, овальної форми із загостреною верхівкою і зубчастими краями. За кольором впізнати колеус складно, адже він може бути будь-якого відтінку — фіолетового, бузкового, червоного, жовтого, рожевого. Зустрічаються як одноколірні, так і двоколірні колеуси, іноді забарвлення листя рівне, в деяких випадках складне і візерункове.

Колеус можна вирощувати як кімнатну рослину — тоді вибирають багаторічну квітка-напівчагарник, так само його висаджують на клумби, в кашпо як однорічник.

Доглядати за строкатим красенем зовсім не складно, хоча на перший погляд може здатися, що така красива рослина має бути примхливою. Забезпечити належний догляд колеусу зможуть навіть діти або початківці квітникарі, тому якщо вам сподобався цей тропічний гість — сміливо виділяйте йому місце у своєму домі і серці.

Як доглядати за колеусом в домашніх умовах

Освітлення для колеуса

Правильне освітлення для колеуса значить дуже багато, рівно стільки ж, як для будь-якої іншої рослини. Йому потрібне яскраве, але розсіяне світло, інакше вся строкатість просто «втече». Щоб зберегти яскраві фарби цієї квітки, її треба берегти від прямих сонячних променів, під ними він просто вигорає і навіть може отримати справжні опіки.

Температурний режим

Колеус любить помірне тепло, найкомфортнішою для нього температурою є 16-19 градусів. Також він добре буде рости і при більш високій температурі 22-26 градусів, але тільки якщо будуть дотримані всі інші правила догляду. Багаторічний колеус потребує зимівлі при зниженій температурі, оптимально в цей час поставити квітку в приміщення з температурою повітря 13-15 градусів. Якщо не забезпечувати колеусу зимівлю, то висока ймовірність, що з часом забарвлення колеуса зблякне.

Вологість повітря

Колеусу потрібна висока вологість повітря, адже він, якщо ви пам’ятаєте, родом із тропічного лісу. За можливості, свого улюбленця треба обприскувати м’якою водою, тоді він буде пишним. Рекомендується проводити обприскування до появи сонячних променів на листках колеуса або вже після заходу сонця, інакше крапельки води спрацюють як лупи і спричинять опіки.

Як поливати колеус

Колеус дуже любить попити, тому не забувайте поливати свого зеленого вихованця частіше, особливо в спеку. Самий рясний полив потрібен рослині з весни по осінь, а в зимовий час об’єм води потрібно скоротити в два, а то і в три рази, в залежності від температури. Рясний полив не означає, що в горщику з квіткою потрібно влаштовувати болото, достатньо просто не чекати, поки верхній шар землі повністю висохне і потріскається. Надмірний полив зашкодить навіть такому водолюбу, як колеус — вода просто перекриє доступ кисню до коренів і вони почнуть гнити, а потім загинуть.

Грунт для колеуса

Колеусу підходить глиниста земля, також він добре росте і в субстраті. Субстрат дуже легкий, тому необхідно правильно підібрати горщик, щоб колеус з пишною кроною не перекинув його. Також підійде субстрат, складений з рівних частин дернової землі, листя, перегною і річкового піску.

Підживлення

Грунт, в якому росте колеус, складно назвати багатим і поживним. Але і регулярні підгодівлі колеусу не потрібні, достатньо вносити комплексні мінеральні добрива раз на 15-20 днів, а азотисті раз в 7 днів. У зимовий час підживлювати квітку треба вдвічі рідше, достатньо підгодовувати його один раз на півтора місяця. Для субстрату підживлення повинні бути більш частими.

Особливості зимівлі і обрізка

Йдучи на зимівлю, колеус втрачає свою привабливість, може навіть здатися, що рослина загинула, але це не так. Дочекайтеся весни — колеус дасть нові пагони, коли вони досить підростуть — треба буде обрізати старі.

Обрізку проводять на протязі всього періоду вегетації, щоб зберігати акуратну форму куща. Щоб домогтися пишності — пагони прищипують після кожних 4-5 пар листків. Бутони теж прищипують, це дає рясне цвітіння і створює об’ємний красивий кущ.

Пересадка

Пересаджують колеус раз в рік, ранньою весною. Краще це робити як тільки почали рости нові молоді пагони, оскільки пересаджувати пишний кущ і не пошкодити його не так вже й просто.

Розмноження

Колеус розмножується насінням і живцями, а домашніх умовах легко виростити нову квітку будь-яким з цих способів.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook