Лімфоми – один з небагатьох видів раку, який успішно лікується, і чим раніше діагностовано хворобу, тим прогноз кращий. Результат залежить від точної і своєчасної діагностики та отримання сучасної терапії. Як не проґавити лімфому, розповідає старший науковий співробітник відділу хіміотерапії гемобластозів ДУ «Національний інститут раку» м. Київ Олена Алексик.
Які симптоми лімфоми?
– Загалом лімфом буває понад 60 видів, і це досить поширена патологія. Так, у структурі злоякісних пухлинних захворювань в Україні лімфома посідає у чоловіків десяте, а у жінок дев’яте місце. Лише третина пацієнтів до нас надходить на ранніх, тобто першій і другій стадіях захворювання.
Від виду лімфоми залежить симптоматика і методи лікування, а також значною мірою виживаність пацієнта.
Основними симптомами при лімфомі є збільшення лімфатичних вузлів, нічний піт, температура тіла 38 ºС і вище не менше двох днів поспіль без ознак запального процесу і зниження маси тіла на 10% за останні шість місяців захворювання.
- Онколог: На ранні симптоми раку жінки часто не звертають увагу
Слід зауважити, що клінічна картина при лімфомах досить різноманітна, залежить від того, де розміщені уражені лімфатичні вузли. Вони можуть давати кашель, задишку, набряк обличчя, пацієнтам навіть може бути складно спілкуватися з лікарем.
Якщо уражені лімфовузли розміщені у черевній порожнині, пацієнт може відчувати біль у животі, можуть бути симптоми непрохідності кишківника. Якщо є ці симптоми, потрібно негайно звернутися до лікаря і в жодному разі не лікуватися народною медициною.
На жаль, хворі із лімфомою довго не звертаються до онколога. Мабуть, бояться слова рак. А лікування вкрай необхідно здійснювати у профільному закладі, щоб було дотримано усіх стандартів діагностики і лікування.
- Які симптоми можуть свідчити про рак шлунка
Хто входить у групу ризику і що може посприяти розвитку лімфоми?
– Існує кілька вікових піків захворюваності. Для лімфоми Ходжкіна перший віковий пік – 15-35 років, тобто це молоді пацієнти, пацієнти дітородного віку. Так, у віці до 17 років у хлопчиків лімфома Ходжкіна посідає третє місце, а у дівчаток – на п’ятому.
Тобто лімфома – одна з п’яти найпоширеніших онкозахворювань у дітей. А у віковій категорії від 18 до 25 років лімфома Ходжкіна є лідером: у юнаків посідає друге, а у дівчат – перше місце. Другий пік, як для усіх видів лімфом – люди у віці після 50-60 років.
Виокремити групу ризику досить складно, адже є дуже багато теорій розвитку лімфом. Одна з них – вірусна: вважається, що вірус Ебштейн-Барра збільшує ризик захворіти на лімфому. Серед провокуючих факторів – наше довкілля, робота зі шкідливими хімічними речовинами, спосіб життя та харчування.
- Рак шийки матки “помолодшав”. Як не проґавити симптоми захворювання?
Як запобігти розвитку лімфоми?
– Дуже важливо принаймні один раз на рік проходити профілактичних медогляд, робити аналіз крові та рентген органів грудної клітки та УЗД черевної порожнини. Слід відзначити, що за останні років кількість хворих, виявлених при профоглядах, суттєво збільшилася.
Очевидно, це відбувається у зв’язку з тим, що лікарі більш онкозастережені, а люди почали більш відповідально ставитися до профоглядів. Багато людей уже не боїться йти до онколога.
Суспільство почало усвідомлювати, що рак – це не вирок, і це захворювання на першій-другій стадії можна успішно вилікувати. На додаток, адекватна терапія запущених стадій теж доволі ефективна.