Ландшафтний дизайн, господарські споруди, альтанки, малі архітектурні форми – усе це необхідно для комфортного перебування людей на подвір’ї. Це також складові благоустрою прибудинкової території, присадибної ділянки. За допомогою декоративних елементів – малих архітектурних форм, квітників, стежок та інших об’єктів – створюється гарний та зручний простір навколо будинку.
Навіщо потрібний ландшафтний дизайн
Зробити ділянку зручною та красивою можна і самостійно, без допомоги фахівців. Але в цьому випадку важливо все грамотно розпланувати, врахувавши призначення кожної зони і основні правила ландшафтного дизайну. Головна ландшафтного дизайну — створити комфортні умови для відпочинку та життя з урахуванням наявних на території природних об’єктів, рельєфу, ґрунту та кліматичних умов. Композиції, створені з рукотворних та природних елементів з урахуванням правил ландшафтного дизайну мають гармонійний та естетичний вигляд.
При оформленні ділянки необхідно дотримуватися таких правил:
- розташування декоративних об’єктів продумувати на етапі планування ділянки,
- запланувати схеми прокладання комунікацій, врахувавши місце розташування основних будівель,
- врахувати функціональність зони, де розміщуються ландшафтні елементи, наприклад, рокарій чи фонтанчик,
- використовувати краще такі деталі, а також рослини, які не потребують складного догляду,
- бажано дотримуватись єдиного стилю при виборі дизайну, він має об’єднувати будинок та всіх об’єкти на ділянці.
Маленький двір можна візуально збільшити, використовуючи деякі елементи дизайну. Наприклад, зробити невелику, але витягнуту водойму, встановити на височині фонтанчик, облаштувати вузькі квітники. У цьому варіанті краще не використовувати звивисті доріжки або складні клумби, а віддавати перевагу простому дизайну в одній гамі кольорів.
На великій території можна використовувати різноманітні види, форми ландшафтного декору. Головне — їхня відповідність стилю будинку.
Освітлення в ландшафтному дизайні
Важливо грамотно використовувати освітлення у ландшафтному дизайні. Найпростіший варіант – поставити ліхтарі вздовж доріжки, що веде від вхідної зони до будинку та інших ділянок. Бажано оформити підсвічуванням водойми та сходи, квітники, альтанки та зону відпочинку.
Прості світильники для двору можна зробити своїми руками з доступних матеріалів:
- скляних пляшок — у незвичайну тару помістити ялинкову гірлянду, що працює від батарейок,
- на дно банок зі скла насипати пісок, кольорове каміння, гальку, а в шийку вставити ліхтарик і задекорувати саморобку,
- із бляшанок – за допомогою цвяхів різного розміру і молотка вибити на стінках візерунки, всередину помістити джерело світла, що працює від батарейок,
- із пластикових пляшок – відрізати денця і склеїти, надаючи форму кулі, і використовувати як плафон,
- з дерева і мотузок – невеликими гілочками або мотузкою хаотично обклеїти повітряну кулю, потім її проколоти і отриману конструкцію використовувати як плафон.
Стилі у ландшафтному дизайні
У ландшафтному дизайні стиль – це прийоми планування, підбір рослин, садового обладнання та малих архітектурних форм, а також колірне рішення та декоративне мощення, що використовується при облаштуванні території.
Вирізняють такі стилі у ландшафтному дизайні:
- французький — осьовий поділ саду, переважання вічнозелених рослин та газонів, будинок у класичному стилі як основний елемент дизайну, прямі та широкі доріжки, бетонні скульптури, фонтанчики та килимова клумба;
- італійський – підкреслена архітектурність у вигляді скульптур, сходів, кам’яних доріжок, багато водних елементів, симетричне планування, тераси та підпірні стінки, рослини у контейнерах, перголи, живопліт, білий камінь;
- англійський – відсутність строгих кордонів та природне поєднання рукотворних елементів з пейзажем, плавність ліній, прийоми оптичного збільшення простору, штучні водойми, звивисті доріжки, газони, міксбордери, рокарії;
- китайський — рослини, що вільно ростуть, плавні лінії, камені, водойми, архітектурні споруди, вигнуті містки, яскраві кольори;
- японський — лаконічність та асиметрія, опрацювання деталей, хвойні культури, вази, кам’яні ліхтарі, містки та водойми, сухий струмок;
- модерн – геометричність та асиметрія планування, чіткі лінії, суворі огорожі, мінімум зелені, МАФи з металу та каменю;
- кантрі – простота форм і матеріалів, що використовуються для благоустрою ділянки, квітники з невибагливих рослин, дерев’яні декоративні елементи і садові меблі, палісадники, дикорослі рослини.
Дизайн вхідної зони
Місце перед входом у дім краще не заповнювати рослинністю. Зазвичай там укладають бруківку, заливають бетонні доріжки або роблять газон зі стежками. Але якщо територія велика, можна розбити невеликі клумби збоку від вхідних дверей або вздовж сходів. Хороший варіант – прикрасити доріжки декоративними огорожами або зробити огорожі, наприклад, з хвойних чи декоративних кушів. На великій території вхідну зону прикрашають перголою.
Якщо задня стіна будинку збігається з межею ділянки, облаштувати там відокремлене місце для відпочинку не вдасться. У такому разі його краще поєднати із вхідною зоною, а всю територію огородити високим суцільним парканом.
Декоративні огорожі можна використовувати і для декору внутрішнього двору, наприклад для розмежування функціональних зон.
На вулиці перед входом можна поставити лавки, ліхтарі та розбити невеликі клумби або висадити кущі, що не потребують складного догляду, наприклад хвойні, троянди.
Ландшафтний дизайн зони відпочинку
Більшість декоративних елементів можна поставити у зоні відпочинку. Це альтанки, лавки, дитячий майданчик, фонтанчики та штучні водойми з містками та водоспадами, садові меблі, барбекю та ін. Своїми руками можна спорудити навіси або альтанки з дерева з тентом, перголу з металевих арок, повитих рослинами.
Основа благоустрою – це озеленення. Під цим розуміють створення будь-яких декоративних та функціональних об’єктів з використанням рослин:
- квітників, клумб, газонів;
- саду та городу;
- ваз та горщиків з квітами;
- живих парканів;
- рокарію, альпійської гірки, тераси з підпірними стінками.
Поради щодо озеленення ділянки
При озелененні ділянки своїми руками бажано враховувати такі нюанси:
- краще не садити поряд з будинком дерева та високі кущі;
- під вікнами можна облаштувати квіткові клумби;
- щільно засаджувати територію не рекомендується;
- при плануванні ділянки продумати розташування колодязів і труб, необхідні поливу всієї рослинності.
Для озеленення краще вибирати невибагливі види рослин, наприклад, чорнобривці, настурція, маргаритки, календула, петунія. Ці квіти прості у догляді та підходять для більшості кліматичних зон. Також важливо враховувати розмір двору, дизайн ділянки, освітленість.
Вдалий варіант для різних стилів – хвойні рослини. Вони підходять і для невеликих ділянок, і для великих дворів. Ялина, сосна, туя, ялівець використовуються для створення зелених композицій, багаторівневих квітників, живоплотів. Вони висаджуються у кам’янистих садах, міксбордерах. Для облаштування двору краще вибирати низькорослі сорти хвойних.
Клумба з хвойних своїми руками
Для клумби з хвойних рослин потрібно підготувати пухкий ґрунт без бур’янів і з хорошими дренуючими властивостями. Краще використовувати супіщаний, в глинистий ґрунт треба додати пісок і торф, а піщаний розбавити дерном.
Порядок облаштування клумби:
- Використовуючи заздалегідь складений план клумби, перенести її межі, оформивши щебенем чи каменем.
- Зробити лунки глибиною 60-70 см для низькорослих дерев, і на 20 см менше – для кущів.
- На дно ямок покласти щебінь, пісок та добриво.
- Саджанці встановити вертикально в лунці та насипати ґрунт, утрамбувати його, потім додати ще до повного заповнення ямки.
- Полити саджанці.
- Розрівняти ґрунт, а потім виконати мульчування – посипати деревними трісками, дрібним щебенем або тирсою.
Прості варіанти ландшафтного дизайну ділянки своїми руками
Самостійно прикрасити ділянку можна, використовуючи прості матеріали та часто підручні, залишки після ремонту чи будівництва, непотрібні предмети.
Важливий елемент дизайну – доріжки. При їхньому плануванні бажано врахувати такі вимоги:
- усі зони на ділянці повинні бути з’єднані зручними переходами;
- оформлення доріжок має відповідати стилю ділянки;
- як матеріал краще використовувати зносостійкі та довговічні матеріали.
Доріжки роблять із бетону, натурального каменю, тротуарної плитки. Для самостійного виконання краще вибрати пісок, гравій, щебінь, тріску, спили дерева.
Цікавий елемент – піднята клумба
Якщо ділянка рівна, не має природних пагорбів, то такий варіант ландшафтного дизайну, як піднята клумба, допоможе створити невелику різницю в рівнях. Для її створення потрібно зробити дерев’яні стінки невеликої висоти, наприклад, 10 або 15 см, внизу укласти дошки з просвердленими отворами, насипати гальку, пісок, а зверху нарівні з верхнім краєм стінок укласти родючий шар ґрунту.
Декоративний город своїми руками
Для роботи знадобляться сітка, геотекстиль, дерев’яний брус квадратного перерізу, дроблена тріска і такі рослини: базилік, чебрець, м’ята, кріп; салати, ревінь, цибуля; чорнобривці, настурція, материнка; горох, спаржева квасоля; міні-томати, буряк, капуста, мангольд, морква.
Порядок роботи такий:
- Виділений під город майданчик очистити від бур’янів та видалити верхній шар ґрунту.
- Брус обробити просоченням, пофарбувати та зробити з нього каркаси для грядок.
- Встановити каркаси на відстань 50-60 см.
- Доріжки між каркасами застелити геотекстилем, зверху насипати тріску або гравій.
- У грядки насипати дренаж, скошену газонну траву, раніше знятий родючий шар ґрунту, удобрений перегноєм. Його товщина – від 20 см.
- Висадити всі рослини на грядки.
- Встановити сітку для шпалери, на яку підвісити виткі рослини.
- Для догляду за городом, крім стандартного поливу, потрібно виконувати й інші дії — проріджувати посіви, мульчувати перегноєм, періодично підсаджувати салати для збереження декоративного ефекту.
Як зробити сухий струмок
На ділянці середньої площі можна самостійно викласти сухий струмок. Такий декоративний елемент добре підходить для японського стилю, але доречний і в інших випадках. Для роботи знадобляться: річкова галька та валуни; геотекстиль; пісок; кілочки та мотузка; японські кам’яні ліхтарі; посадковий матеріал – верес, чорна сосна, папороті, мох, рододендрон, ялівець і молодила.
Порядок влаштування сухого струмка:
- За допомогою мотузки та кілочків намітити русло. Його також можна намалювати, висипаючи цівку піску.
- Зняти дерен і прибрати коріння бур’янів.
- Покласти на дно геотекстиль, насипати пісок та ущільнити його.
- Викласти гальку, а на берегах валуни.
- У високій точці струмка посадити сосну та верес або інші декоративні рослини.
- У найбільш затемнених місцях висадити мох та папороті, у півтіні — рододендрон, на відкритих ділянках — седум, ялівець, молодила.
- Поставити місток та ліхтарі.
Палісадник
Перед дерев’яним будинком можна облаштувати палісадник. Для цього потрібно підготувати глиняні глечики, тин з березових гілок, дерев’яну лавку, старий пень, з якого видалено серцевину, подрібнену кору. З рослин можна посадити айстри, жоржини, настурцію, дзвіночки, півонії, кущі смородини або малини та інші.
Зразкове розташування рослин та декоративних елементів таке: у дальньому від будинку кутку – кущі; лавка біля входу, а біля хвіртки і вздовж доріжки – айстри, флокси, півонії; настурції висадити в порожнистий пень, заповнений родючим ґрунтом; по периметру з усіх боків, крім вхідного, поставити тин, а на нього повісити глечики і поруч можна посадити рослини, що плетуться; місце перед та під лавою, а також доріжку засипати подрібненою корою.
Ландшафтний дизайн – непростий процес, але багато елементів можна зробити своїми руками. Складність роботи у тому, що необхідно передбачити багато факторів, від яких залежить комфортне використання території та її практичність.