Коровай печуть лише ті господині, в котрих у сім’ї лад і спокій. Вдовам, розлученим та сварливим господиням коровай пекти не можна.
Нехай ваш коровай буде простесенький, з трьома квіточками та барвінком, проте з думкою про щастя молодят.
Вважаю, що коровай має бути прикрашений фігурками з тіста, а не мастикою, бо це обрядовий хліб, традиція, яка має сакральне значення. Рецептом свого короваю хочу поділитися.
Весільний коровай
2 л молока, 5 яєць, 25 жовтків, 600 г масла (маргарину), 1,5 л цукру, 250 г дріжджів, 2–3 ст. ложки меду, 0,5 скл. олії, приблизно 6 кг борошна, родзинки, ванілін.
Молоко закип’ятити, розчинити в ньому 1 л цукру, зробити опару. Решту цукру (0,5 л) збити з яйцями. Замісити тісто. Мед та олію додавати вкінці, коли майже вимісили тісто.
Взагалі тісто готується, як і на паски. Я їх печу за цим самим рецептом.Каструлі змастити смальцем, вистелити пергаментом.
Пекти спочатку за температури 200 °С 15 хв, прикрити папером. Потім перший поверх ще 1,5 год за 175 °С. Другий поверх – ще 1 год.
Цей рецепт на 3-поверховий коровай (виходить приблизно 8–9 кг тіста). На 1 поверх каструля діаметром 30 см (4,2 кг тіста), на 2 поверх каструля 22–24 см (2,5 кг тіста), на третій поверх каструля 14 см (0,5 кг тіста).
З порції виходить ще одна хлібина на пробу. Я пекла на 1 л молока, то виходить 2-поверховий і ще одна хлібинка. Поверхи скріплюю дерев’яними паличками.
Для прикрашання короваю краще взяти якесь фото за взірець. Тісто для прикрас замішувати з борошна (0,5 скл.) і води (3 ст. ложки). Без цукру!
Вимішувати, доки стане тугим і його можна буде розкачувати до прозорості. Троянди робити з кружечків, накладаючи один на другий і формуючи бутон та квітку.
Намисто робити, видавлюючи кружечки та обсмажуючи в олії, як пампушки, потім нанизувати на нитку. Прикраси викладати вже на майже готовий коровай, змащений жовтком, за 15–20 хв до готовності, змастити білком.
Оксана, Рівненський р-н