Квітник Садиба

Коли і як садити жоржини бульбами у відкритий ґрунт навесні

Ось як правильно здійснювати посадку жоржин…

Посадка жоржин у відкритий ґрунт проводиться не раніше, ніж земля прогріється до +11, + 15 градусів. Також необхідно враховувати температуру повітря – повинно бути досить тепло, без різких коливань. Пишність і терміни цвітіння залежать не тільки від сортової приналежності жоржини, але і від термінів посадки у відкритий ґрунт.

Коли висаджувати

Терміни посадки жоржин бульбами у відкритий ґрунт в кожному регіоні відрізняються залежно від метеорологічних умов і особливостей рельєфу. Навіть в межах одного населеного пункту прогрів ґрунту навесні може бути нерівномірним. Наприклад, в низині він буде відтаювати довше, ніж на схилі пагорба з південного боку. Посадочні дні для квітів визначаються встановленням стабільно теплої погоди і відсутністю заморозків в темний час доби. В іншому випадку рослини загинуть.

Оптимальним варіантом буде висадка рослин розсадою або бульбами в другій-третій декаді травня. Квіти можна висадити і на початку місяця, якщо весна була ранньою. Але в цьому випадку варто подбати про укриття, оскільки ще залишається ймовірність зворотних заморозків.

Як правильно розмножувати і ділити корені жоржини?

Обробка коріння

Кореневища необхідно промити теплою водою і обробити в дезинфіцируючим розчином. Для його приготування знадобиться мідний купорос або перманганат калію (1 ч. л. / 10 л. Води). Занурити бульби до складу, після чого дати стекти воді і обсушити.

Перед посадкою у відритий ґрунт бульби необхідно проростити. Навесні в прогрітій землі зробити траншею глибиною 0,2 м і шириною 0,4 м. Довжина канавки визначається кількістю насіннєвого матеріалу. Помістити бульби жоржин в підготовлене поглиблення. Присипати ґрунтом, але не повністю — на поверхні повинна залишитися верхівка (близько 3 см). Прикрити грядку з посадковим матеріалом шматком плівки, зміцнити її. Через 14-21 день, коли бульби проростуть, укриття на день знімають, ввечері повертають на місце.

Пророщувати жоржини можна і в спеціальних контейнерах, встановивши їх в теплому приміщенні. В цьому випадку необхідно періодично обприскувати бульби з пульверизатора. Якщо пророщування проводиться в ящиках (тазах, лотках і в іншій посуді), слід обов’язково зробити дренажні отвори, що допоможе уникнути застою вологи і загнивання кореневищ.

Що робити: на дно насипають шар субстрату. Можна використовувати кокосове волокно, тирсу, пісок або торф; укладають бульби таким чином, щоб верхівка залишилася зовні; ємності з посадковим матеріалом розміщують там, де світло, а стовпчик термометра не опускається нижче +18, + 20 градусів; субстрат періодично зволожують (не заливати!); паростки з’являться через 1,5-2 тижні.

За кількістю бруньок, що утворилися визначають, скільки стебел утворюється в подальшому на бульбі. Безліч пагонів не означає, що кущ буде цвісти пишно і рясно. Скоріше навпаки. Численні пагони конкурують один з одним за харчування і воду, тісняться, що призводить до вбогого цвітіння.

Тому кореневища, на яких утворилося більше 3-5 бруньок, рекомендується поділити, залишаючи на кожній частині по 1-2 бруньки. Не варто ігнорувати цей важливий момент, інакше кущі вийдуть неакуратними і загущеними, що істотно зіпсує їх зовнішній вигляд. До того ж, розподіл активізує захисні сили кореневища і сприяє омолодженню куща.

Розрізаючи бульбу, необхідно стежити, щоб збереглися кореневі шийки. Багато недосвідчених квітникарів роблять грубу помилку, обрізаючи частину бульби з нижньою ділянкою головного пагона і корінцями, висаджуючи їх в ґрунт тільки ці частини. В такому випадку появи паростків очікувати не варто. Справа в тому, що бруньки утворюються тільки в верхній частині, там, де знаходиться коренева шийка. Перед покупкою слід уважно оглянути бульби — вони повинні бути здоровими, без пошкоджень, висохлих частин і ознак гнилі.

Жоржини посадка і догляд у відкритому грунті навесні насінням

Як висаджувати жоржини (георгіни)

Перш за все, слід визначитися з місцем висадки рослини. Для всіх сортів і гібридів, що розрізняються габаритами, формою пелюсток і бутонів, існують єдині правила, недотримання яких може призвести до несприятливих наслідків.

Наприклад, кущ, висаджений на відкритому місці, доступному для сильних вітрів, або в тіні буде погано розвиватися і не зможе порадувати повноцінним цвітінням.

Вибір ділянки

Ділянка, обрана для висадки квітів, повинна бути добре освітленою і максимально захищеною від сильних вітрів. Добре, якщо поруч ростуть декоративні кущі з пишною розлогою кроною. Непоганим захистом стане глухий паркан або стіна будівлі.

Підготовка ґрунту

Перед посадкою бульб у відкритий ґрунт його необхідно перевірити на кислотність. Для жоржин найкраще підходить ґрунт з нейтральним показником, допускаються невеликі відхилення в бік підвищення лужності або кислотності. Якщо лужність занадто висока, в ґрунт додають торф. Для зниження кислотності використовують деревну золу.

Кожної весни місце посадки рекомендується міняти — це допоможе уникнути ураження рослин різними захворюваннями. На одному і тому ж місці кущі можуть успішно рости і розвиватися з інтервалом не менше трьох років. Поблизу кущів не рекомендується висаджувати родинні культури однойменного сімейства.

Етапи висадки бульб

Визначившись з місцем та підготувавши ґрунт, приступають безпосередньо до посадки бульб. Спочатку необхідно викопати ямки з інтервалом 0,3-0,8 м. Відстань визначається сортовою приналежністю, тобто граничними розмірами дорослого куща. Високорослі гібриди, як правило, висаджують на відстані 0,7-0,8 м один від одного, низькорослі — 0,3-0,5 м. ширина міжрядь — 1 м.  

Біля заглиблень встановлюють опору, яку в подальшому використовують для підв’язки куща.  На дно лунки насипають перегній (кілька лопат), додають жменю деревної золи. Суміш проливають слабким розчином перманганату калію). Лунки для бульб викопують ближче до встановлених кілків. При цьому кореневу шийку заглиблюють на 5-6 см, насипають зверху шар ґрунту і поливають.  У перші кілька днів після висадки рослини необхідно щодня зволожувати ґрунт. Коли стебла витягнуться, їх слід підв’язати. Ґрунт в пристовбурних кругах мульчують. В якості мульчі можна використовувати торф або тирсу.

Дата публікації: 29.04.2020 img Поділитися