Чому кішки линяють?
Причин, чому линяє кіт або кішка, існує безліч. Деякі з них пов’язані з фізіологією здорової тварини, інші, навпаки, вимагають втручання ветеринара.
Головна причина линьки пов’язана з тим, що в різний час року кішці потрібна різна густина хутра. У дикій природі будь-який хижак змінює шерсть двічі на рік: весною, коли після холодної зими тварина скидає теплу «шубку», і восени, коли приходить пора знову обростати пухнастим хутром перед холодами. Хвилюватись в цей період немає сенсу, хоча з боку може здатися, що тварина облазить і ось-ось позбудеться шерсті – так її багато.
Інші можливі причини не такі безпечні. Линька може бути результатом серйозних проблем зі здоров’ям.
Ось лише найпоширеніші з них:
- Хвороби шлунково-кишкового тракту. При такій проблемі продукти розпаду затримуються в кишечнику і отруюють організм, а поживних речовин, навпаки, надходить недостатньо.
- Захворювання шкіри – наприклад, дуже небезпечний для кішок стригучий лишай.
- Паразити. До них відносяться не тільки блохи, через які нещасні тваринки до крові розчісують собі шкіру і вигризають шерсть, намагаючись позбутися від свербіння, але і глисти.
- Хвороби нирок та інших органів сечовивідної системи.
- Запалення параанальних синусів, що викликає свербіж і сильний біль. У цьому разі кіт може самостійно «вилизати» живіт майже до голої шкіри. Вся ліквідована шерсть, зрозуміло, залишиться на килимі, тому помітити проблему буде нескладно.
- Постійні стреси.
- Неправильно складений раціон. Тваринам різного віку та порід потрібен різний корм, адже і потреби в поживних речовинах будуть у кожному разі різними. Якщо вітамінів або мікроелементів буде мало, шерсть спершу потьмяніє, а потім і зовсім почне випадати.
Все перераховане може завдати серйозної шкоди здоров’ю кота, тому при найменших підозрах на ненормально сильну линьку потрібно нести вихованця до ветеринара. І в першу чергу – робити аналізи на паразитів і вірусні інфекції. Самолікуванням не можна займатися.
Іноді питання, чому здорова на вигляд кішка раптом починає сильно линяти, вирішується дуже просто: у багатьох “мурчиків” шерсть випадає під час вагітності. Небезпеки це не має, та й в будь-якому випадку, з появою кошенят самка зазвичай вигризає шерсть на животі, щоб дитинчатам було простіше знаходити соски.
Ще однією причиною занадто рясної линьки можна назвати старість. Багато тварин у похилому віці починають лисіти; виглядає це деколи моторошно, але тут вже нічого не зробиш. Всі життєві процеси після 10–13 років у котів сповільнюються, волосяні цибулини перестають тримати шерсть. У цій ситуації залишається лише змиритися і стежити, щоб через рідку шерсть тварина не мерзла.
Що робити, якщо кіт сильно линяє?
Питання, що зробити, щоб кіт не линяв, хвилює всіх без винятку господарів. Зрозуміло, найголовніше – якомога швидше виключити можливість будь-якої хвороби. Лише після цього можна вирішити проблему.
Часто достатньо виконати кілька простих дій:
- замінити корм на якісніший або відповідний цій породі;
- дати ліки від глистів (в ідеалі, це потрібно робити регулярно, двічі на рік, але багато власників забувають про таку профілактику);
- припинити палити в кімнаті, де кіт проводить багато часу;
- позбавити тварину від стресу – наприклад, заборонити маленькій дитині чіпати кота, не забувати виносити кота з кімнати, перш ніж починати сушити волосся феном.
У випадку проблем зі здоров’ям, зазвичай, достатньо вилікувати тварину, щоб забути про занадто сильну линьку до наступного сезону зміни шерсті.