Ми підкажемо, які гриби в українських лісах ростуть у жовтні, де шукати грибні місця та як вибрати найкращу грибну погоду.
Де шукати їстівні гриби у лісі?
- Білі гриби вважають найціннішими і найсмачнішими, тож на них найбільше “полюють” грибники. Найкраще ростуть у хвойних і змішаних лісах, під дубами і березами, під мохом і опалим листям. Можуть зустрічатися як в густих лісах, так і на узліссях і під деревами, у ягідниках. Люблять вологий ґрунт та освітлені галявини.
- Опеньки зазвичай ростуть на пнях або на стовбурах дерев у старому лісі. Найчастіше опеньки можна зустріти в місцях скупчення опалого листя або на повалених деревах, у вологих місцях, наприклад у ярах або поблизу струмків.
- Сироїжки полюбляють рости у листяних і мішаних лісах, рідше у хвойних. Ці гриби дуже невибагливі у виборі місця зростання, однак надають перевагу вологим, кислим, піщаним або суглинистим ґрунтам.
- Назва підберезників та підосичників каже сама за себе: вони ростуть під березами і під осиками. Але також ці гриби можуть зустрічатися під дубами, тополями і ялинами. Кажуть, підосичники люблять рости у заростях папороті.
- Лисички люблять рости у хвойних та листяних лісах на добре освітлених галявинах та у тіні дерев, де є слабкий трав’яний покров. Ростуть групами.
- Польські гриби полюбляють кислий ґрунт і зазвичай ростуть біля стовбурів дерев, на моху, у хвойних і листяних лісах, під соснами, ялинами, буками, дубами.
Пам’ятайте: в Україні росте близько 80 видів неїстівних грибів. Приблизно двадцять із них – особливо небезпечні для життя людини.
Яких грибів не можна їсти та що робити при отруєнні
Коли найкраще ростуть гриби?
У кожного гриба свій період росту. Наприклад, є “травневі” білі гриби, а є “осінні”. Та все ж таки грибна пора – це осінь. Однак щороку врожай грибів у лісах різниться, адже значно залежить від погодних умов. У вологу погоду і після дощу гриби краще шукати на пагорбах, сонячних галявинах і на узліссях. А у суху – навпаки, у вологих місцях, у тіні.
У грибників є такі прикмети і приказки:
- По гриби слід іти тоді, коли над лісом упродовж кількох днів стоїть туман.
- Гриби «бояться грози»: якщо дощ без грому – на гриби, гримить – грибів не буде.
- По гриби потрібно йти рано вранці, як тільки сонце сходить.
- Гриби люблять дрібний теплий дощ.
- Де дуби, там і слід шукати гриби.
- Побачив дві чи три веселки — збирайся в ліс по гриби.
- Літо з дощами – осінь з грибами.
- Де є один гриб, там є й інші.
- З’явилися мухомори – знак появи білих грибів.
А якщо в лісі мало грибів, або ви не знайшли навіть жодного, знайте: це дуже хороша прикмета! Колись старі люди казали: багато грибів – багато гробів, мовляв, це до війни. Кажуть, ця прикмета справдилася у 39-му, 2013-му і 2021-му. Тож якщо гриби не вродили, маємо велику надію, що війна невдовзі закінчиться і запанує мир.