Останнім часом по телебаченню і в соціальних мережах часто розповідають про прориви в лікуванні онкологічних захворювань. Йдеться про нові прогресивні технології, здатні докорінно змінити долю важких хворих. Однак мало хто розуміє, що такі методи лікування дають шанс вхопитися за життя лише на пізніх стадіях хвороби, і тільки одиниці усвідомлюють, що найбільш дієвий спосіб уберегти себе від страшної долі – рання діагностика раку.
Ознаки раку на ранніх стадіях:
Важлива ця тема тому, що діагностика раку на ранніх стадіях дозволяє розв’язувати проблему ще до того, як пухлина почне давати метастази і поширюватися на інші органи.
По-перше, хворому доступні найпростіші й ефективні процедури, а по-друге, це дарує пацієнтові безцінний шанс запобігти рокам страждань, допомагає уникнути витрат на лікування, а в перспективі – рятує життя.
Щоб населення стало більш-менш свідомим, необхідно, щоб кожна людина дотримувалася цих простих, але важливих правил.
- Свідома людина повинна бути обізнана про симптоматику тих чи інших захворювань. Тобто, на які зміни в організмі слід звертати увагу, а не махнути рукою, як це відбувається часто.
- Кожен без винятку повинен звертатися до фахівця при виявленні перших підозрілих симптомів.
- І головне, населення повинно бути в курсі, які існують рекомендації з ранньої діагностики, що відповідають віку, статі, роду діяльності тощо.
Ізраїльська медицина – одна з найпрогресивніших – давним-давно переконалася на практиці, що державі набагато вигідніше запобігти появі хвороби, ніж довго і не завжди успішно її лікувати. З цієї нехитрої причини у них міністерство охорони здоров’я виділяє великі кошти на освітню роботу з населенням, спрямовану в першу чергу на ранню діагностику, а згодом – на запобігання захворюванню.
Ось що ізраїльські фахівці рекомендують робити кожній людині, яка хоче жити довго і бути здоровою. Ця схема-пам’ятка допоможе діагностувати серйозні патології на ранній стадії і своєчасно приступити до їх терапії.
1. Після 40 років і чоловіки та жінки повинні здавати загальний аналіз крові, який може вказати на наявність серйозної проблеми. Наприклад, якщо в аналізі знижені показники гемоглобіну, відповідальний лікар почне шукати причину: кровотечу в кишківнику або шлунку, можливу виразку, а може бути, і онкологію.
2. Чоловікам, які досягли 50-річного віку, щорічно слід проходити пальцеве обстеження простати та здавати аналіз на пухлинний маркер ПСА – простатичний специфічний антиген.
3. Після 40 років жінки хоча б раз на два роки, а краще частіше повинні робити профілактичну мамографію, раз на рік відвідувати гінеколога і щороку ходити на консультацію до мамолога. Ще одне важливе обстеження для жінки після 40 – мазок Папаніколау на вірус папіломи, який часто є супутником раку шийки матки.
4. Починаючи з 50-річного віку і чоловікам, і жінкам необхідно щорічно проходити гастроскопію і колоноскопію. Це допоможе переконатися у відсутності поліпів у кишківнику, які здатні перероджуватися в ракові утворення. Також рекомендується проводити дослідження калу на приховану кров для раннього виявлення коло-ректального раку.
5. Якщо спадкова історія обтяжена онкологічними захворюваннями, необхідно звернутися за консультацією до генетика, який, ймовірно, дасть направлення на певні генетичні скринінги або ж порекомендує частіше проходити перераховані вище обстеження.
6. Ще одна не менш важлива рекомендація – щорічно відвідувати дерматолога з метою дослідження шкіри на наявність підозрілих новоутворень.
В іншому – потрібно бути вкрай уважним до сигналів власного тіла. Закрепи, будь-які зміни якості стільця, сліди крові на туалетному папері, ущільнення в грудях у жінки, поява і швидке зростання родимих плям на шкірі – все це сигнали, що слід негайно звернутися до лікаря!
«У багатьох моїх пацієнтів з Росії спостерігається деяке загальне упередження, що бігати до лікаря через кожну дрібницю – не по-чоловічому якось. Дорогі чоловіки! Якщо відповідальність у вашому розумінні – це чоловіча якість, то біжіть до лікаря, не замислюючись. Адже мова йде не тільки про вашу відповідальність перед собою, а й перед вашими близькими», – нарікає лікар Віктор Леві.