Маленький. Приємний на дотик. Зручно лежить у руці. Ідеальний шпигун. Це все про ваш смартфон. Сьогодні він – незамінний помічник, але ґаджет знає про вас більше, ніж ви самі. І цими знаннями залізяка охоче ділиться не тільки з третіми, а й з четвертими, п’ятими особами без усіляких докорів сумління.
Найжахливіше, що здебільшого ми самі дозволяємо техніці передавати нашу конфіденційну інформацію аж до інтимних селфі. Шахраї уміло маніпулюють нами, б’ючи по нашій цікавості та марнославству. І поки ви читаєте цей текст, ваші дані завантажуються на хмару та передаються компетентним службам.
Дудаєв та бін Ладен – жертви телефонів
Сьогодні у будь-якому смартфоні є камера, Bluetooth-, Wi-Fi та GPS-модулі. По ним вирахувати ваше місце положення з точністю до метра не складно. Той самий Google зберігає час та місце ваших візитів. Ви дуже здивуєтесь, якщо зайдете у розділ “Хронологія” додатку “Google Maps”. Навіть на своєму iPhone. Звісно, додатку можна заборонити відстежувати ваші пересування, але чи багато людей це робить? До речі, станом на 2017 рік у світі налічувалося два мільярди активних пристроїв на Android. У 2021 році цей показник сягнув трьох мільярдів. На скількох з них “Хронологія” активна?
Якщо ви хочете зберегти свої маневри у таємниці – вимкніть функцію стеження у додатку та ставтесь із підозрою до всіх інших застосунків, які вимагають доступу до геолокації.
Ще одна корисна, але сумнівна з точки зору безпеки та таємниці пересування функція, вмонтована в “яблучні” ґаджети. Вона називається Find my iPhone (“знайди мій iPhone”), і корисна тільки якщо ви загубили свій смартфон, або його викрали. В усіх інших випадках – це шпигунська система, яка щодня спостерігає за мільярдом телефонів (на березень 2017 року Apple реалізувала 1,08 мільярда iPhone, у 2021 році кількість пристроїв з активною встановленою базою активной Apple склала вже 1,65 мільярда).
У лютому 2017 року керівництво шістьох провідних спецслужб США закликали громадян не користуватися технікою, зокрема, телефонами, китайського виробництва. ЦРУ, АНБ та ФБР вважають, що Китай може використовувати ґаджети для “злісної модифікації або викрадення інформації”, а також для таємного шпигунства. Цікаво, що під ці застереження потрапили два китайські виробника – Huawei та ZTE, тобто прямі конкуренти Apple. Американська сторона пояснює такий збіг просто – ці компанії близькі до уряду КНР. І це при тому, що китайський сегмент iCloud Apple передала китайцям – компанії Guizhou Cloud Big Data, яка належить керівництву провінції Ґуйчжоу. Рішення про це доволі сильно сколихнуло суспільство, “масла у вогонь” додала міжнародна правозахисна організація Amnesty International, яка закликала Apple захистити користувачів iCloud з Китаю.
Цікаво, що спостереження через телефони були популярними ще задовго до того, як вони ввійшли в наше повсякденне життя. Так, у квітні 1996 року росіяни ліквідували свого “ворога №1” Джохара Дудаєва. Для того, щоб перехопити сигнал американського супутникового телефону “Інмарсат”, яким користувався Дудаєв, спеціалісти витратили з бюджету 1,2 мільйона доларів. До цього першого президента Ічкерії називали “невловимим Джо”. Після того, як американці у 1998 році розбомбили в Афганістані та Судані дві бази Усами бін Ладена, очільник Аль-Каїди перестав користуватися будь-якими телефонами.
Смартфон: назви мене на ім’я
Кілька років назад в Україні особливої популярності набрав застосунок, який, згідно з описом, має показати вам список імен, за якими ви підписані у інших. Люди кинулися масового його встановлювати, забувши про логіку. Як якась програма може дізнатися такі інтимні деталі? Уявіть, що ми щойно познайомилися та обмінялися контактами. Я записав ваше ім’я та номер у блокнот, як то робили ще наші батьки – ручкою по паперу. Так от, навпроти вашого імені я можу нацарапати будь-що, хоча б і непристойності. Щоб дізнатися, що саме я написав, вам потрібно влізти в мій наплічник, витягнути блокнот та прочитати його. Або ж зробити мої записи доступними загалу.
Отже, як програма показує усі ці підписи? “Я ввела його номер, а мені видало його ім’я із сердечком. Ми посварилися”, – жаліється колега. І це не поодинокий випадок. Так, додаток потребує доступу до бази ваших контактів, і ви самі дозволяєте йому там порпатися. Усі номери, що були в пам’яті вашого пристрою, програма копіює на власні сервери. По факту, це чергова нейромережа, що дублює усю контактну інформацію, а потім співставляє її з іншими записами, які були зроблені до цього з інших пристроїв. Тут спрацьовує правило шести рукостискань. От вам і показуються списки із сердечками в іменах. Бо якби ж ви зливали тільки свій номер. Даючи доступ, ви добровільно заносите в базу всі контакти зі свого пристрою та облікового запису, адже контакти зазвичай синхронізуються із хмарою.
Для чого це комусь треба? Насамперед, щоб продавати рекламу, але подібні бази також використовують для чергової бот-мережі або для інших соціальних досліджень. Чи знали ви, що стаєте лабораторним щуром, коли встановлювали додаток? Найімовірніше, ви навіть не замислювалися над цим. Скільки потрібно часу, щоб ідентифікувати людину через номер мобільного, враховуючи, що номер телефону прив’язується до акаунтів у соцмережах?
Правило номер два: не відкривайте доступ до своїх контактів сумнівним додаткам.
Facebook мій – ворог мій
Понад два мільярди людей у світі (понад 13 мільйонів в Україні), які користуються Facebook та його мессенджером щодня знаходяться у небезпеці, бо соцмережа шпигує за їхніми телефонними дзвінками. Розробник із Нової Зеландії Ділан Маккей завантажив архів даних про свої дії у соцмережі (це можна зробити на сторінці налаштувань). Він помітив, що серед файлів є інформація щодо дзвінків: тривалість розмов та імена абонентів, з якими спілкувався Маккей. Після того, як розробник повідомив про свою знахідку у Twitter інші користувачі Facebook писали про аналогічні випадки. У Цукерберга кажуть, що збір таких даних – звична та нормальна практика, адже “найголовніше у додатках та сервісах – зробити процес пошуку людей простішим”.
Це звучить дуже цинічно, враховуючи, що Facebook якось узяв і злив третій стороні дані понад 50 мільйонів користувачів. Третьою стороною стала компанія Cambridge Analytica, яка допомогла Трампу під час президентських перегонів. Американці пішли до суду, а Ілон Маск, Playboy та співзасновник WhatsApp (з 2014 року належить Facebook) Брайан Ектон розпочали було кампанію із закликами видалятися із Facebook. Англомовний сегмент тоді охоче підхопив ініціативу хештегом #DeleteFacebook, але… Сам Марк Цукерберг каже, що на вирішення проблеми із витоком даних знадобляться роки. Над цим працюють 14 тисяч співробітників компанії, але штат планують розширити до 20 тисяч.
Базіка – знахідка для шпигуна
Екс-директор ФБР Джеймс Комі закликав заклеювати камеру на комп’ютері. Він називав це “найрозумнішою річчю”, бо через закриту камеру за вами не зможуть таємно спостерігати. Таку саму пораду давав і Едвард Сноуден. Але насправді більшу небезпеку становлять вмонтовані в техніку мікрофони. І телефон, який повсюду з вами, – найнебезпечніший ґаджет.
Бізнесмени, коли ведуть важливі перемовини, не тільки вимикають свої телефони, але й виймають з них батареї та сім-карти. Вся справа в тому, що є програми, які можуть імітувати вимкнення телефону. Насправді ж пристрій лишається активним та може записувати розмови. Якщо дістати акумулятор неможливо, то ліпше залишити такий телефон в іншій кімнаті.
Це все віддає параноєю, але той самий Google ніколи не приховував факту, що підслуховує своїх користувачів. Технологічний гігант просто не афішує цього. Записи Google зберігає на своїх серверах. Щоправда, їх можна видалити, але чи дійсно компанія видаляє їх?
Правило номер три: ніколи не базікайте зайвого поруч із технікою, навіть якщо вона вимкнена.
Майже читає по губах
А що робити, якщо телефон “слухає” не конкретно вас і ваші розмови, а звуки навколо? Так, в Індії дуже популярні сервіси, що використовують ультразвук. Ці частоти не чує людське вухо, але ґаджети чудово їх розпізнають.
У радіо- та телерекламний чи новинний контент вшивають сигнал, який розпізнають смартфони. Пристрій відразу відсилає IMEI (серійний номер телефону) та інші дані про користувача на сервери компанії. У такий спосіб можна точно вирахувати кількість людей, які подивилися чи послухали ваше повідомлення. Чудовий звіт перед рекламодавцями. Ба більше, систему можна використовувати для активації додаткових функцій – опису товару, його наявності у найближчих магазинах, супутні товари, які можуть вдосконалити модель, що рекламується, або, скажімо, програму партії, відомості про кандидатів. Через таке вікно можливостей можна протягнути будь-що. Вас більше не потрібно силоміць змушувати робити той чи інший вибір, з такими технологіями ви зробите його свідомо – вас переконають у вірності цього рішення.
І не треба забувати про зворотній бік цієї медалі – по сигналу вам можуть не виводити якийсь контент, а блокувати його. От ви подивилися відео кандидата на виборах, а потім хочете знайти інформацію про його опонента. Пошукова видача, оброблена технологію з ультразвуком, видаватиме лише те, що вигідно замовнику. І якщо говорити про опонентів на виборах, видаватися будуть компроментуючі матеріали або відверті фейки. Щодо маніпуляції пошуковими видачами команда дослідників з трьох американських університетів оприлюднили велику статтю. І не забувайте, що той самий Facebook злив мільйони даних компанії, яка допомагала Трампу сісти у президентське крісло.
Це тотальний наступ на демократію, бо вибір ви більше не робите свідомо. За вас обирають корпорації та багатії. Тобто з розвитком технологій демократія перетворилася на радянські карикатури про капіталізм, що загниває.
І наразі від цієї технології нема захисту, адже вона потребує лише динамиків, як, скажімо, в супермаркеті. Єдиний захист – взагалі не користуватися ніякими ґаджетами, навіть кнопковим телефоном.
Смартфон: антиутопія вже сьогодні
Отже, купуючи смартфон чи звичайну “дзвонилку”, ми перетворюємось на товар – нас продають, перепродають та маніпулюють нашими вподобаннями. Оператори мобільного зв’язку одразу після поповнення рахунку пропонують за гроші змінити нудні сигнали очікування на хітову мелодію. Нам пропонують замовити гігабайти інтернету чи якийсь преміум доступ. Людина перетворюється на шматок м’яса, за яким полюють рекламщики та піарщики. Ми більше не особистості, а лише інструмент для заробітку мільйонів.
Сьогодні існують дві основні антиутопічні ідеї: орвеллівська про Великого брата та гакслівська про прекрасний новий світ. Реальність виявилася більш практичною – вона вибрала з кожної антиутопії найцікавіше та створила власну. Не забудьте продовжити на неї підписку. Хоча ви отримаєте про це сповіщення на свій смартфон.
Автор – Владислав Недашківський