Здавалося б, що хімія – це щось таке, з чим можна зіштовхнутись лише в наукових лабораторіях, але насправді це не так. Підпалення сірника, гель для душу чи шампунь, порошок для прання, різні медикаменти тощо – все це продукти хімії, без яких ми вже не уявляємо наше життя. Навіть процес фотосинтезу (коли дерева поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень, яким ми дихаємо) теж є хімічним.
Саме через знання деяких хімічних властивостей може стати нам у пригоді в житті. Зокрема, і знання про небезпечні сполуки, адже хімію можна використовувати і для виготовлення отрут. Хімічні процеси можуть бути як корисними людству, так і небезпечними, тож через це варто хоча б на базовому рівні знати про них.
Навчання хімії: які є проблеми?
Уроки хімії в школі частенько є одними з найбільш неулюблених. В цьому є провина вчителів, які мають низьку кваліфікацію та викладають предмет дуже сухо. Зацікавити учнів – одне з найважливіших завдань педагога, проте далеко не кожному це вдається.
Ті, хто проявив інтерес до хімії, мають хороші перспективи в майбутньому. Наприклад, можна надалі стати:
- Фармакологом.
- Хіміком-технологом.
- Працювати в харчовій промисловості.
- Працювати в нафтовій промисловості.
Також знання хімії потрібне для вступу на деякі дисципліни, зокрема на медичні, адже лікарю необхідно знати деякі реакції при змішуванні рідин чи інших лікувальних засобах.
Хімічні експерименти, які можуть зацікавити дитину
Для того, аби ваше чадо було зацікавлене у вивченні хімії, варто спробувати, напевно, найцікавіше в цьому предметі – експерименти. Щоб їх робити, не обов’язково мати лабораторію з купою речовин – деякі підручні засоби можуть нестандартно реагувати, якщо їх поєднати.
- Вулкан
Досить простий експеримент, в якому доведеться трохи попрацювати руками. Необхідно взяти пляшку чи банку, закріпити її на картоні чи дошці та обліпити пластиліном, зробивши міні-версію вулкана. В пляшку насипаємо соду, після чого обережно наливаємо оцет (можна підфарбувати харчовим барвником. В результаті реакції отримаємо виверження домашнього вулкана.
- Вирощення кристалів
Для цього знадобляться сіль, вода, каструля, банки або склянки, нитка та олівці. Спочатку нагріваємо воду і насипаємо порціями сіль, поки вона не перестане розчинятись. Цей розчин розливаємо у банки. Тепер до нитки прив’язуємо невеличкий предмет: монетку, гаєчку, камінчик, а інший її кінець закріпіть на олівці. Предмет слід опустити у склянку з розчином, аби він не торкався стінок і був повністю занурений. Залишається чекати, поки він обросте кристалами – для цього знадобиться кілька днів.
- Фарбування квітів
Для цього знадобляться квіти з білими пелюстками – троянди, ромашки тощо. Тут все дуже просто: занурюємо їх у вазу з водою, в якій розчинили харчовий барвник. Вже через добу квітка змінить колір, оскільки вбирає речовину в себе.
Наскільки важливо зацікавити дитину заняттям?
Людина у будь-якому віці буде охоче займатись тим, що їй цікаво та до вподоби. Саме тому дитину необхідно зацікавити займатись чимось. Це може бути хімія з її захоплюючими експериментами або інші заняття – спорт, творчість тощо. Тож для батьків необхідно помітити, до чого у їхньої дитини є схильність та підштовхнути її до занять. Але пам’ятайте, що змусити щось полюбити не вдасться – дитина має сама зробити вибір і проявити свій інтерес.
Підготовано за підтримки маркетплейса BUKI: https://buki.kz/repetitor-online/khimiia/