Боротьба з хворобами
Грибкові захворювання можуть виникати у будь-яку пору року, цьому сприяє волога погода, затяжні дощі. Троянди часто вражає борошниста роса і чорна плямистість, які ослаблюють рослину. Наприклад, при важкому ураженні чорною плямистістю до кінця літа може повністю опасти листя. У результаті кущ буде погано живитися, ослабне і може не перезимувати.
Підвищити стійкість троянд до грибкових захворювань можна трьома основними способами.
- Вибір сорту. Є сорти, до яких буквально «липне всяка зараза»: поряд ростимуть здорові кущі, а цей буде чахнути. Такі сорти краще не вирощувати взагалі або посадити окремо від решти троянд. Тож перед тим, як купувати новий сорт троянди, запитайте у любителів троянд або у продавців спеціалізованих магазинів, яких сортів краще уникати. Пам’ятайте: з районованими трояндами (які добре прижилися у вашій місцевості) буде менше проблем, ніж із імпортними красунями.
- Правильний догляд: розріджена посадка, регулярне прополювання і розпушування, помірне підживлення. Усе, що загущує кущ і заважає провітрюванню, сприяє розвитку грибкових захворювань. Також потрібно постійно стежити за станом листя і якщо на листках з’являються плями, їх треба одразу обривати, а перед укриттям на зиму обірвати з кущів все листя і спалити його.
- Регулярна обробка фунгіцидами, не чекаючи появи перших ознак захворювання. Вперше слід обробити кущі навесні, щойно з’явилися бруньки. Потім обприскувати кожні два тижні до кінця літа, час від часу змінюючи препарати. Необхідно обприскувати листя не тільки зверху, але всі частини куща, у тому числі стебла, але не потрапляючи на квіти.
Боротьба зі шкідниками
Найнадійніший засіб від шкідників – інсектициди. Вважайте, щоб обробляти рослини треба не тільки тоді, коли на них з’явилися комахи, а й повторно, врахувавши їхній цикл розвитку. Обприскувати кущі потрібно в суху безвітряну погоду, ввечері або рано вранці, щоб крапельки не перетворилися лінзи і не призвели до появи опіків. Препарати не варто змішувати, краще в одні вихідні обприскувати фунгіцидами, а в інші – інсектицидами.
Підживлення
Купили слабкий саджанець, кущ погано перезимував, об’їли гусениці, хвороба, несвоєчасне пересаджування, засуха, перезволоження – все це вимагає додаткового підживлення і стимуляції росту. У стимуляторах росту замочують кореневу систему саджанців перед посадкою, поливають при посадці, підживлюють кущі кожні 2-3 тижні, чергуючи полив та обприскування.
Є господарі, які панічно бояться будь-яких хімікатів на ділянці. У випадку з трояндами важливо пам’ятати, що ми їх не їмо, а розарій зазвичай планується на багато років. Тому, якщо прямо під трояндами не посадите салат або кріп, немає ніякої небезпеки для здоров’я при застосуванні хімічних засобів для захисту кущів троянди.