Походження Дмитрівської суботи
У давні часи у Дмитрівську суботу було заведено шанувати пам’ять загиблих у боях з тарами 250 тисяч воїнів. У наш час цього дня вшановувати пам’ять всіх померлих родичів. 2022 року Дмитрівська субота припадає на 5 листопада.
З часом Дмитрівська (Батьківська) субота стала загальним днем поминання. Тому православні почали згадувати у своїх молитвах не лише воїнів, але й також своїх рідних, які покинули цей світ. У храмах цього дня відбувається заупокійна літургія, після якої люди йдуть на кладовища на могили покійних родичів.
Також існує думка, що ця традиція набагато давніша, і українці здавна в кінці осені згадували покійних. І з приходом християнства ця традиція залишилася.
Традиції на Дмитрівську суботу
Перед поминальною суботою потрібно навести порядки в оселі, городі. Заведено напередодні відвідати лазню. Цього дня жінки готували різноманітні страви, які полюбляли близькі, померлі родичі. Зазвичай готували млинці, омлет, кутю та м’ясо. Стіл застилали новою білою скатертиною. Усі родичі збирались за одним столом та згадували померлих.
Під час поминальної трапези кожен член сім’ї повинен був відкласти одну ложку страви в окрему тарілку. Потім її залишали на столі – щоб покуштували покійні. Вірили, що вночі душі родичів повертаються до своєї хати, щоб повечеряти зі своїми нащадками. Поруч із тарілкою обов’язково ставили миску з водою і залишали рушник. Це робилося для того, щоб після трапези вони могли вмитися.
Традиційно у Дмитрівську поминальну суботу допомагали бідним і голодним, роздавали милостиню, просили помолитися за душі – і за це залишали пироги.
Як молитися у Дмитрівську суботу
У храмі у Дмитрівську суботу правлять велику поминальну панахиду. Люди, які прийшли до церкви ставлять свічки, читають молитви та просять простити всі гріхи померлих. До церкви приносять їжу для того, щоб пом’янути тих, кого з нами вже немає.
Після церкви заведено відвідати родичів на кладовищі, замовити панахиду. Християни вірять, що цього дня душі померлих знаходяться поруч з нами.
Навіть якщо цього дня ви не можете відвідати храм, варто помолитися. Неодмінно прочитайте поминальну молитву, яку промовляють в Дмитрівську суботу.