пажитник

Ця непоказна рослина знижує цукор, лгоїть виразки і підтримує печінку

Протидіабетичний ефект насіння цієї рослини описаний ще в давнину, а сучасні дослідження лише підтвердили це. Вона також позитивно впливає при захворюваннях печінки, органів травлення та інших.

У нас пажитник більш відомий як спеція. Його ще називають: фенугрек, шамбала, фенум грек, фенігрекова трава, грецьке сіно, гуньба, грецький козячий трилисник, грецька сочевиця, трикутник, верблюжа трава, хельбе. Є ще один різновид рослини – пажитник синій, відомий як грузинський уцхо-сунелі, буркун синій. Сушене насіння в кулінарії застосовують як у цілому вигляді, так і розмелене в порошок. Воно входить до таких поширених сумішей, як карі, американські чатні, їх також нерідко додають в аджику.

В індійській кухні ціле насіння пажитника додають в гарячу олію на самому початку приготування багатьох страв з овочів і бобових, в супи, соуси, підливи для приємного, злегка горіхового або грибного смаку і аромату. Обсмажене насіння пажитника також додають у кавові напої, додають у кондитерські вироби і до деяких сортів сиру.

Пажитник: рослина і насіння
Пажитник: рослина і насіння

Цілющі властивості пажитника

Цілющі властивості насіння пажитника, так званої грецької конюшини або фенегрісу, знали ще древньоіндійські і китайські лікарі. Про користь цієї рослини було написано у стародавній Аюрведі. Папірус Еберса, написаний приблизно в 1550 році до нашої ери, містить першу інформацію про використання олії, отриманої з насіння пажитника, в косметичних процедурах.

  • Поширення: пажитник родом з Азії та Африки, де він зустрічається в природі. Також широко культивується в Азії та Європі, можна зустріти в природних місцях.
  • Сировина: насіння і квіткова трава.
  • Час збирання: траву зрізають на початку цвітіння. Наприкінці серпня та у вересні стручки потрібно повністю зривати, коли вони знаходяться на початковій стадії дозрівання. Найкраще це робити рано вранці або пізно ввечері, коли вони трохи вологі.
  • Важливо: У зв’язку з тим, що пажитник має дуже широку дію на організм, його лікувально-профілактичне застосування необхідно узгоджувати з лікарем!

Ця маленька рослина містить велику кількість корисних для здоров’я біологічно активних речовин.Фенугрек цінується за слизові сполуки (20-60%), які містять його насіння. Вони також містять багато типів флавоноїдів (лютеолін, трицин, нарингенін, кверцетин), глікозидів (вітексин, ізовітексин, орієнтин, ізоорієнтин, віценін-1 і -2) та ізофлавонів – фітоестрогенних сполук, які за своїми властивостями подібні до людського естрогену.

Від чого допомагає пажитник звичайний?

Регулювання рівня глюкози

Прийом кашки з насіння пажитника затримує всмоктування вуглеводів в кишківнику і зменшує підвищення рівня цукру в крові після їжі. Дослідження довели, що екстракт активує сигнальний шлях інсуліну в адипоцитах і клітинах печінки. Вживання подрібненого насіння рослини призвело до зниження індукованої постпрандіальної гіперглікемії, а їх препарати покращують периферичну утилізацію глюкози.

(Пре)діабет — що це та як зрозуміти, що вам загрожує діабет?

Для хвороб Альцгеймера та Паркінсона

Завдяки вмісту алкалоїду – тригонеліну – грецька конюшина захищає нейрони головного мозку від ушкоджень, викликаних не тільки вільними радикалами, а й від дегенеративного впливу β-амілоїдних відкладень, які є однією з причин хвороби Альцгеймера. Він також стимулює регенерацію аксонів клітин головного мозку та стимулює утворення синапсів, що призводить до покращення пам’ятіКрім того, вживання екстракту насіння пажитника в 4 рази зменшує збільшення ступеня моторних порушень у людей, які страждають на хворобу Паркінсона.

Численні дослідження підтвердили, що пажитник має гіполідемічні, гіпоглікемічні та гіпоглікемічні, неврологічні, протизапальні, протимікробні та протипухлинні властивості. 
пажитник

Природний нестероїдний протизапальний засіб

Дослідження також показали, що при зовнішньому, пероральному та внутрішньоочеревинному застосуванні він дає ефект, порівнянний з нестероїдними протизапальними засобами: диклофенаком калію, натрію або пентазоцином. Крім того, він має жарознижувальну та болезаспокійливу дію.

Проти виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

У традиційній медицині пажитник здавна використовується для лікування шлунково-кишкових захворювань, а дослідження підтверджують, що він захищає слизову оболонку при виразковій хворобі. Крім того, він зменшує набряк і гіперемію слизової оболонки, оскільки пригнічує секрецію шлункового соку та пепсину 6 .

Захищає від раку

Результати інших досліджень показують, що активні речовини, що містяться в насінні фенугреку, мають широку протиракову дію проти колоректального раку, меланоми та лейкемії . Вони пригнічують розвиток В- і Т-клітинної лімфоми, папілярного раку щитовидної залози, раку молочної залози та яєчників. Стероїдні сапоніни відповідають за протипухлинну активність, і в першу чергу діосгенін, який одночасно пригнічує ріст ракових клітин і стимулює їх загибель, тобто апоптоз.

Підтримує роботу печінки

Завдяки наявності поліфенольних сполук пажитник може конкурувати з силімарином за гепатопротекцією. Ці сполуки сприяють зменшенню кількості карбонільних груп у білках, які вважаються одним із маркерів окисного стресу. В результаті використання поліфенольної фракції з його насіння нормалізувалися підвищені рівні печінкових маркерів, таких як ALAT, LDH, ASPAD, ALP, білірубін і GGT. Водночас підвищувався рівень відновленого глутатіону.

Галактоманнан, що міститься в насінні пажитника, є водорозчинним гетерополісахаридом, який може ефективно сприяти зниженню ваги. Завдяки цьому ваш апетит зменшується, і ви можете довше відчувати ситість і ситість

Знижує холестерин

Насіння рослини також використовуються для зниження рівня тригліцеридів і холестерину, як загального, так і фракцій ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), а також ліпопротеїдів дуже низької щільності (ЛПДНЩ). З іншого боку, підтверджено їх сприятливий вплив на підвищення рівня ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ). Виявляється, достатньо регулярного приправляння ними страв, щоб значно знизити ризик тромбозу.

Застосування пажитника звичайного

  • Відвар. Столову ложку подрібненого насіння залити склянкою теплої води (250 мл), перемішати і нагріти до кипіння, кип’ятити на повільному вогні 3-5 хвилин. Відставте приблизно на 10 хвилин.
    Теплий відвар застосовують зовнішньо для компресів при гнійних дерматитах, виразках, фурункулах, набряках, ранах, запаленнях шкіри. Також ним можна полоскати рот при ангінах і запаленнях. Пити відвар 3 рази на день по пів склянки як загальнозміцнюючий засіб, що полегшує травлення і стимулює виділення шлункового соку.
  • Компрес. 50 г насіння пажитника подрібнити і змочити теплою водою. Можна додати половину чайної ложки 10% оцту. Потім нагріти все до 40°C. Нанести кашку на марлю або бинт і прикласти до уражених ділянок.
    Слизові властивості тут використовуються при місцевому лікуванні запалень відкритих ран, опіків, виразок, фурункулів, пухлин, набряків, а також як зігріваючі компреси.
  • Настоянка. 4 ст. ложки подрібненого насіння пажитника залити склянкою окропу (250 мл) і залишити під кришкою на годину. Потім перелити все в банку і залити200 мл горілки. Ретельно перемішати і закрити банку. Відставити на 3 дні. Після закінчення цього часу процідити настоянку через марлю або фільтр, додати 200 мл рідкого меду і знову перемішати до з’єднання інгредієнтів. Перелити в пляшку і щільно закрити. Приймати по 2 столові ложки 3 рази на день при слабкості та відсутності апетиту. Для поліпшення пам’яті приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook