депресія

Чи є у вас депресія? Кому і коли варто перевіритися

Жінки страждають на депресію на 50% частіше, ніж чоловіки. При цьому вони вважають, що симптоми депресії є "нормальною частиною життя". Якщо ви помітили у себе ознаки депресії, варто пройти обстеження.

Депресія – поширений психічний розлад, від якого, за оцінками ВООЗ на кінець березня 2023 року, у всьому світі страждають 5% дорослих, – повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Депресія характеризується:

  • порушенням сну,
  • апетиту,
  • концентрації,
  • швидкою втомлюваністю,
  • постійним смутком,
  • відсутністю інтересу чи задоволення від занять, які раніше були для вас приємними.

Депресія – одна з причин інвалідності у всьому світі, вона робить значний внесок у глобальний тягар хвороб. Вона може протікати з рецидивами та фазами полегшення, а її наслідки можуть суттєво вплинути на здатність людини функціонувати та жити повноцінним життям.

Існують психологічні та фармакологічні методи лікування депресії. Однак у країнах з низьким та середнім рівнем доходу послуги з лікування та підтримки при депресії часто відсутні або недостатньо розвинені. За оцінками, понад 75% людей, які страждають на психічні розлади в цих країнах, не отримують лікування.

Ознаки депресії

Ознаками депресії можуть бути:

  • постійний сумний, тривожний чи “порожній” настрій;
  • розлади сну – коротка тривалість, дуже раннє пробудження або занадто довгий сон;
  • зниження апетиту та втрата маси тіла або підвищення апетиту та збільшення маси тіла;
  • втрата інтересу чи задоволення від занять, які колись були приємними;
  • занепокоєння чи дратівливість;
  • проблеми з концентрацією уваги, запам’ятовуванням чи ухваленням рішень;
  • втома чи втрата енергії;
  • думки про смерть чи самогубство.

Перераховані вище ознаки – причина пройти скринінг на депресію. Та пам’ятайте, що скринінг не є професійним діагнозом.

Пройти скринінг на депресію можна як офлайн у вашого сімейного лікаря або у фахівця з психічного здоров’я, так й онлайн за цим посиланням: https://bit.ly/3oGeeZR

Як проводяться обстеження на депресію?

Обстеження на депресію зазвичай є короткими тестами з кількома варіантами відповідей, у яких запитують про ваші симптоми протягом останніх двох тижнів.

Ви можете побачити такі питання: “Скільки днів ви не відчували особливого задоволення від занять, які вам раніше подобалися?”, “Скільки днів ви почувалися пригніченим, надто втомленим?”, “Скільки днів ви замислювалися про самогубство?”, “Як довго у вас тривають проблеми із засинанням?”.

Запитання насправді можуть бути різними. Після проходження тесту високий бал може вказувати на високий ризик депресії, а низький бал може вказувати на відсутність депресії або необхідність спостереження в інший час. Поговоріть з фахівцем про те, що результати можуть означати для вас.

Скринінги вказують на наявність або відсутність депресивних симптомів та за потреби є кроком для направлення на подальше обстеження. Вам слід звернутися до лікаря або кваліфікованого фахівця у сфері психічного здоров’я, якщо ви відчуваєте п’ять або більше вказаних вище симптомів протягом понад двох тижнів або якщо симптоми досить серйозні й заважають вашому повсякденному життю.

  • Шкала Бека — класичний тест для долікарської оцінки вираженості депресії. Цей опитувальник складений на основі спостережень клінічних хворих.
  • Шкала Занга також є однією з найпопулярніших методик діагностики депресії. Тест допомагає виявити соматичні, психологічні, поведінкові та афективні прояви захворювання.

Навіщо проходити скринінги на депресію?

  1. Клінічна депресія – серйозне медичне захворювання.
  2. Депресія може призвести до самогубства. Тож скринінг на депресію може стати інструментом профілактики самогубств.
  3. Іноді люди з депресією помилково вважають, що симптоми депресії є “нормальною частиною життя”.
  4. Клінічна депресія вражає чоловіків і жінок різного віку, рас та соціально-економічних груп.
  5. Депресія може виникати одночасно та ускладнювати інші захворювання.

Депресія: статистика

  • За оцінками ВООЗ на кінець березня 2023 року, від депресії страждає 3,8% населення, у тому числі 5% дорослих (4% серед чоловіків і 6% серед жінок) і 5,7% дорослих віком від 60 років. Загалом приблизно 280 мільйонів людей у світі страждають від депресії.
  • Депресія приблизно на 50% частіше зустрічається серед жінок, ніж чоловіків.
  • У всьому світі понад 10% вагітних і жінок, які щойно народили, переживають депресію.
  • Хоч відомі ефективні методи лікування психічних розладів, понад 75% людей у країнах з низьким та середнім рівнем доходу не отримують лікування.

Діагностика та лікування депресії

Депресію поділяють на три типи залежно від кількості та важкості симптомів, а також впливу на функціонування людини: легку, помірну й важку. Лікування призначається відповідно до ступеня важкості депресії.

Психологічні методи є першими методами лікування депресії. Їх можна комбінувати з антидепресантами при помірній та важкій депресії. Підбір антидепресанта — компетенція лікаря-психіатра, прийом ліків відбувається лише під його наглядом.

Психологічні методи лікування можуть навчити нових способів мислення, подолання труднощів та взаємин з іншими людьми. Вони можуть включати розмовну терапію за участю професіоналів офлайн чи онлайн. Доступ до психологічного лікування можна отримати через посібники із самодопомоги, веб-сайти та програми. Наприклад, в нашій країні діє Всеукраїнська програма ментального здоров’я “Ти як?“.

Затвердженими методами лікування, залежно від ступеня розладу, є психотерапія в методі КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) та медикаментозна терапія (визначені лікарем антидепресанти) як у поєднанні, так і в самостійній терапії.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook