Чому в кожному домі має бути страсна свічка і що з нею робити

Страсна свічка, громовиця, громниця - один із найпоширеніших в Україні оберегів. Вона не тільки захищає дім від усякого лиха, а й може творити дива.

Тиждень перед Великоднем називався білим або чистим. Один з найважливіших днів цього тижня – Чистий четвер, який ще має назву Страсний четвер.

Цього дня традиційно печуть паски і розмальовують писанки. За традицією, у четвер готують “четвергову” “чорну” сіль до великоднього столу. Грудку солі обмотують у ганчірку і кладуть у піч. Коли ганчірочка обгорить, збирають сіль і використовують її для приготування пасхальних страв і ставлять на святковий стіл.

У страсний четвер у храмах відбувається особливе богослужіння – “страсті” – під час якого  кожен парафіянин запалює свічку. А після закінчення служби несе її додому, намагаючись не загасити вогонь.

Страсна свічка, громовиця, громниця – один із найпоширеніших в Україні оберегів.

Здавна полум’ям страсної свічки випалювали на стінах будинку, стелі, дверях, у хліві хрести, щоб захистити від блискавки і нечистої сили. Люди вірили, що коли зробити такий хрест на воротах, то нечиста сила не зможе увійти у двір. Четверговою свічкою обкурювали кімнати і господарські будівлі, виганяючи нечисть.

Страсну свічку зберігали з особливою повагою біля образів, дістаючи тільки з особливої нагоди. Люди вірили, що вона має силу вберегти дім від непередбачуваного великого нещастя. Тому запалювали, коли неподалік була пожежа, а також під час сильної грози, бурі, щоб вберегтися від грому, ставили у вікнах, обходили з ними дім і хлів. Вважалося, що страсна свічка може захистити від повені і землетрусу.

Український народ вірив, що страсна свічка має магічну силу: вона допомагає у скрутну хвилину. Страсну свічку запалювали перед образами, коли вся сім’я була налякана.

Страсною свічкою українці підкурювали телят, поросят, гусенят. Підсмалювали нею також волосся дітям хрест-навхрест, щоб не боялися грому, відпалювали на Чистий четвер ковтуни у волоссі, які вважалися наслідком зловорожого чаклунства. Запалювали свічку, якщо хтось у сім’ї захворів, а також під час тяжких пологів. Страсну свічку давали в руки людині, яка помирала.

Є повір’я, що дуже велику силу має свічка, що горіла у час дванадцяти “cтрастей” кожного року. Тому, хто має таку вічку, завжди буде щастити, в хаті буде лад, в господарстві прибуток та добробут.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook