температура

Чому температуру не можна збивати аспірином?

Які ліки і чому не можна приймати при високій температурі? Що не так з малиною, липою і калиною? Що краще пити, щоб збити температуру?

Чим небезпечний аспірин при температурі?

У всіх пам’ятках для населення лікарі відзначають, що високу температуру при грипі й застуді не можна збивати аспірином. Чому?

Не варто застосовувати не тільки аспірин, але й інші жарознижувальні ліки, ба навіть малину, липу та калину! Оскільки і в медикаментах, і в рослинах містяться однакові жарознижувальні речовини, що порушують кровопостачання у нирках. Отже, наш головний фільтр, який викидає з організму основну масу грипозних токсинів, одержує менше крові.

«Пригальмовані» нирки не виводять сечу, і в крові з’являється надлишок рідини. Водночас аспірин та всі його похідні провокують приплив крові до шкіри. Зайва рідина йде до потових залоз. Хворий пітніє й охолоджується. Всі плескають у долоні: жару немає, деяка частина токсинів вийшла з потом. Ефекту ніби досягнуто.

Річ у тім, що людина відчуває тільки тимчасове полегшення. Нирка – це орган, який більше спеціалізується на виведенні токсинів, ніж потові залози. Вони можуть підстрахувати нирку, але не замінити. Токсини, звісно, лишаються в крові. Вірус їх постійно проводить, а видалити стає дедалі важче, тому що нирки «пригальмовані». Про те, що в організм постійно потрібно заливати рідину, теж ніхто не думає. Токсини концентруються і починають «бити» по різних органах – виникають ускладнення. І якщо при легкому перебігу грипу цю інтоксикацію ще можна якось пережити, то при важкій формі хвороби це стає дуже небезпечним.

Звісно, якось дивно чути, що малину також не варто заживати. Адже малинове варення і липовий чай – найпопулярніші народні ліки проти грипу та застуди.

Це так, але зазвичай ми реагуємо на що? На зовнішні спецефекти. Вважається, що потогінний ефект – це дуже добре, оскільки ліпше очищається кров. Але якою ціною? Тому краще пити просто чай, без липи і малини.

Чим же тоді збивати високу температуру?

А нічим! Один із чинників стимуляції імунної системи – це висока температура від 38° до 38,5°, максимум 39°. За цієї температури на п’яту добу хвороби в людини виробляється інтерферон – речовина, яка дуже ефективно знищує патогени. І якщо температура не вища за 39°, нічого страшного не буде. Це контрольований діапазон. А коли ми правильно супроводжуємо інфекцію, то вище за 39° температура не підніметься.

Правильно супроводжувати – це лежати і пити багато води?

Пити, але не води. А теплого компоту, соку, морсу, чаю – найліпше зеленого. Потрібна рідина, але з чимось. Просто вода не підходить, оскільки організм засвоює її не так швидко, як нам хотілося б. А при грипі надзвичайно важливий високий темп руху рідини в організмі – тоді токсини постійно вимиваються через нирки і виходять разом з потом, а не концентруються у різних органах.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook