Сьогодні навряд чи вдасться відшукати людину, яка хоча б раз в житті не відчувала печію. Багато хто може не розуміти, що неприємні відчуття – це саме печія. Тому її потрібно не тільки навчитися виявляти, а й знати як лікувати печію.
Що ж таке печія і як вона виникає?
Найчастіше від печії страждають молоді люди і люди середнього віку. Цей стан здатен значно погіршити якість життя і знизити працездатність.
Печія – це відчуття дискомфорту або печіння за грудиною, що поширюється догори від епігастральної ділянки, іноді вона може поширюватись в ділянку шиї. Основною причиною печії є закид кислого вмісту зі шлунку в стравохід.
Соляна кислота, що знаходиться в шлунку, – це дуже агресивне середовище, але слизова шлунка від неї надійно і ретельно захищена, на відміну від слизової оболонки стравоходу. Ось вона і страждає, виникає відчуття печіння, біль і дискомфорт, коли в неї потрапляє кислий вміст.
Напади печії, болю і загрудинного печіння можуть турбувати особливо після підйому тяжких речей або фізичних навантажень, коли різко підвищується внутрішньочеревний тиск і відбувається закид вмісту шлунку в стравохід.
Печію терпіти не можна! Поява печії може свідчити про наявність різноманітних хвороб і функціональних розладів шлунково-кишкового тракту з жахливими назвами. Також лікарі відзначають, що відчуття печіння за грудиною може бути і проявом захворювань серцево-судинної системи, не тільки органів травлення. Печіння за грудиною характерне для стенокардії, а іноді виникає і при підвищенні артеріального тиску.
“Банальна” печія може призводити до передракових змін
Трапляється, що від печії страждають практично здорові люди. У цьому випадку причина дискомфорту в неправильному харчуванні, зловживанні гострими приправами, жирною їжею, алкогольними напоями.
Також існують випадки, в яких печію здатні викликати кислі фрукти, наприклад, яблука, лимони і сливи. Також кефір та інші кисломолочні продукти, і навіть чорний хліб.
Чим небезпечна печія і як її позбутися, пояснює гастроентеролог
Як лікувати печію: поради лікаря
Якщо у вас виникають неприємні відчуття, що нагадують печію, якомога швидше зверніться до лікаря. Не зволікайте, оскільки будь-яке захворювання на перших етапах легше лікувати, ніж те, що давно занедбане. Лікар зможе встановити діагноз після ретельного обстеження органів шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи.
Рекомендації для тих, хто відчуває печію:
- Поставте ліжко під кутом: спіть, вкладаючи голову на ту частину ліжка, що піднята не менше, ніж на 15 сантиметрів.
- Після прийому їжі уникайте нахилів, та не приймайте горизонтальне положення, не піднімайте тяжких речей, намагайтеся не виконувати важкі фізичні навантаження.
- Вечеряйте не менше, ніж за 2 години до сну.
- Уникайте продуктів, що провокують печію: кислі соки, алкоголь, кава, шоколад, гострі страви, жирну їжу.
- Не надягайте тугий одяг і пояси.
- Якщо ви маєте зайву вагу, намагайтеся схуднути, уникайте переїдань.
- Якщо у вас є погані звички (куріння, вживання алкоголю) – кидайте.