Формування – агротехнічний захід, мета якого задати огірковим батогом напрямок росту і “змістити фокус” рослин з нарощування зелені на зав’язування плодів, а значить підвищити врожайність.
Деякі господарі вважають, що краще зайвий раз не чіпати огіркові батоги і не обрізати пагони, що ростуть на всі боки, оскільки це травмує кущ та підвищує ризик зараження грибковими хворобами. Насправді все навпаки. Якщо грамотно підійти до формування, можна не тільки оздоровити кущі, а й у рази підвищити врожайність. Що саме потрібно обрізати та як зробити це правильно – читайте далі.
Посадіть у серпні огірки, щоб мати гарний врожай до пізньої осені
Навіщо потрібно формувати огірки?
Багато господарів по-старому вирощує огірки, які вільно плетуться по землі, і зовсім не займається формуванням кущів. Цей варіант не можна назвати поганим – огірки все одно ростуть та плодоносять. Однак за такої посадки є кілька мінусів:
- за рослинами складно доглядати;
- від близького контакту листя з ґрунтом вони швидше заражаються грибками, при цьому симптоми видно не відразу;
- плоди забруднюються землею, особливо після дощів, і їх незручно збирати.
Зовсім інша річ – підв’язані до шпалери або сітки батоги огірків з обрізаними на зручну довжину стеблами. Такі огіркові кущі не витрачають сили на відрощування непотрібних пагонів, а спрямовують їх на формування та дозрівання врожаю. І це не єдиний плюс:
- доглядати за сформованими кущами значно легше (поливати, обробляти від хвороб, розпушувати або мульчувати ґрунт);
- рослини краще провітрюються, особливо в нижній “засліпленій” частині куща, де ризик зловити інфекцію з ґрунту найвищий;
- огірки добре освітлюються, що дозволяє їм активніше накопичувати корисні речовини у плодах;
- підв’язування та обрізання зайвих батогів допомагає заощадити простір на грядці або в теплиці – висадити кущі можна щільніше, звільняється місце для культур-сусідів;
- термін плодоношення продовжується, а врожай збирати зручніше: простий доступ до підв’язаних батогів дозволяє акуратно зрізати зеленці, не травмуючи рослини.
Як підживлювати огірки без хімії: 5 ефективних способів
Оптимальні схеми формування огірків
Спосіб формування огірків залежить від того, до якої групи сортів вони належать і де будуть рости (у теплиці чи у відкритому ґрунті). Рослини традиційних сортів утворюють зав’язі рівномірно уздовж усього батога, а ліани сучасних малоплетистих сортів і гібридів більшість плодів схильні зав’язувати на центральному стеблі – отже, схеми обрізки їм потрібні різні.
Також важливо враховувати спосіб запилення рослин – формування бджолозапильних та партенокарпічних огірків має свої особливості.
Класична схема формування огірків
Найпопулярніший спосіб формування огіркового куща полягає в тому, щоб задати йому форму трикутника або піраміди, яка розташована вершиною донизу. Схема універсальна – підходить і для бджолозапильних, і для партенокарпічних сортів і гібридів, що ростуть у теплиці та у відкритому ґрунті.
Потрібна шпалера з горизонтальною планкою або струною на висоті близько 2 м і закріпленими до неї вертикальними опорами, що спускаються до кожного куща.
- Після появи на рослині 4-х справжніх листочків проведіть перше прищипування – видаліть у пазухах листя всі бічні пагони та зав’язі і підв’яжіть його до вертикальної опори.
- У міру росту в пазухах наступних 4-х листків залиште зав’язі і один бічний пагін, яку прищипніть після появи другого листка.
- Ще 2-3 пагони, що відросли вище, прищипніть після третього листка. У бічних стебел у верхній частині куща видаліть точку росту вже після 4-5-го листочка, а самі стебла закріпіть на шпалері. Пасинки, які з’являться на них – видаліть.
- Коли центральне стебло доросте до верхньої горизонтальної планки, перекиньте через верх, зафіксуйте і дайте йому наростити ще 60-70 см довжини.
- Після цього верхівку прищипніть, зупинивши ріст куща.
- Ця схема ідеально підходить для огірків, що формують урожай і на центральному, і на бічних пагонах. Якщо жіночих квіток вище 6-7-го листя немає, то центральне стебло можна обрізати, а два-три міцні бічні пагони прикріпити до шпалери, прищипнувши після 5-го листка.
Формування огірків за принципом парасольки
Такий спосіб формування підходить для партенокарпічних сортів зі слабким розгалуженням та букетним утворенням зав’язей. Оскільки основний об’єм зеленої маси при такому формуванні вийде у верхній частині куща, для огірків встановлюють міцну шпалеру з двома або трьома горизонтальними струнами (перекладинами) вгорі.
- Для початку кущ, як і в попередній схемі, потрібно “осліпити”, видаливши всі пагони та зав’язі в пазухах нижнього 4-5-го листка, а потім підв’язати.
- Далі до висоти приблизно 1,5 м усі бічні пагони прищипнути після 1-2-го листка, залишивши зав’язі.
- З бічних стебел, що ростуть на рівні 1,5 м від землі, оберіть 2-3 найперспективніші і підв’яжіть їх до шпалери, видаливши точку росту після 7-го листка. Вторинні пагони на них прищипуйте після 2-3-го листка.
- Після того, як центральне стебло досягне верхньої поперечини шпалери, його також прищипніть.
Таким методом рекомендується формувати огірки, які зазвичай вирощуються у закритому ґрунті. Відповідно, застосовується схема найчастіше в теплицях, де якісне провітрювання прикореневої частини особливо важливе.
Велике значення для врожайності має також гарне освітлення кущів, сформованих “парасолькою”.
Тонкощі обрізання та прищипування огірків
Огіркові кущі розгалужуються протягом усього періоду вегетації, тому підрізати і прищипувати пагони, що відростають, потрібно регулярно протягом сезону. Оптимальна частота – раз на тиждень. У цьому випадку батоги не переростатимуть і у рослин буде достатньо сил не тільки для росту, але і для визрівання зеленців.
Ось кілька правил, яких варто дотримуватися при формуванні огіркових кущів.
- Займатися формуванням краще вранці, щоб упродовж дня ранки на місцях зрізів встигли підсохнути та затягнутися. При вечірній обрізці більше шансів попадання в ранку інфекції в холодний нічний час.
- Обрізання слід проводити гострим інструментом зі стерильним лезом, а для захисту рук варто використовувати рукавички.
- Відривати і особливо перекручувати батоги вкрай не рекомендується.
- Якщо на кущах є ознаки зараження хворобами, то починайте формування зі здорових рослин, а видалення пошкоджених частин приступайте після того, як прищипування молодих пагонів буде завершене.
- Обрізайте листя “під корінь”, не залишаючи пеньків, оскільки вони можуть стати воротами для інфекції.
- У процесі формування намагайтеся не змінювати напрям росту батогів, якщо вони вже самі вибрали “шлях”, – це негативно впливає на розвиток та плодоношення огірків.
Чи потрібно обрізати листя на огірках?
При формуванні огіркових кущів важливо не забувати видаляти сухе, пожовкле і пошкоджене листя, на якому ви помітили перші симптоми хвороб. Це допоможе стримати поширення патогенів.
За загальноприйнятим правилом, кожну зав’язь на кущі має “підтримувати” листок, який завдяки процесу фотосинтезу забезпечує плід поживними речовинами. Однак якщо листок висох, пожовк або заражений грибком, його слід зрізати, адже користі він уже не приносить, а нашкодити здоровим пагонам, що залишилися, може.
Першими видаленню підлягає листя, що лежить або знаходиться ближче до землі – це прямий шлях для ґрунтових патогенів.
У міру дозрівання і збору врожаю можна обрізати листя, що залишилося без плодів, а також пагони, що повністю відплодоносили. Це допоможе забезпечити здоров’я та більш тривале плодоношення куща.