Благовіщення

На Благовіщення не сваріться, інакше в домі будуть сварки весь рік!

25 березня відзначаємо одне з найбільших і найсвітліших свят - Благовіщення Пресвятої Богородиці. Із цим святом в українців пов'язано багато традицій та прикмет.

Українці відзначають Благовіщення 25 березня, за новим церковним календарем. Назва цього свята походить від словосполучення “блага вість”, бо цього дня Пресвятій Богородиці явився архангел Гавриїл і сповістив найкращу звістку: про те, що вона стане Матір’ю Божою, непорочно зачавши сина від Святого Духа.

Для нас, українців, це свято багато в чому особливе. Це третя зустріч весни, після Стрітення і Сорока Мучеників, остаточна перемога весни над зимою. Благовіщення – день, з якого почалося все найкраще: перша згадка про Христа, весна і благодать Господня на родючій землі. За народною традицією, тільки після Благовіщення можна починати працювати на землі: чіпати землю раніше вважалося гріхом.

У церкві цього дня святять проскури. Їх українці здавна зберігали за образами разом зі свяченою водою. Пасічники благовіщенську проскуру кришили і додавали у мед, «щоб бджоли роїлися». Землероби змішували крихти проскури з землею та прикопували по чотирьох кутах ниви — «щоб дощова хмара ниви не минала», «щоб град посіву не побив».

Ось що в жодному разі не можна робити на Благовіщення…

Обмеження і правила Благовіщення

Кажуть, на Благовіщення навіть пташка гнізда не в’є, тож будь-яка праця суворо заборонена. Цього дня багато обмежень і правил: не можна працювати на полі, у дворі і в домі, а їжу краще приготувати заздалегідь, бо й вогонь зачіпати цього дня не бажано.

  • На Благовіщення не можна навіть торкатися до насіння – не зійде.
  • Не треба брати чи давати в борг і виносити щось із дому, щоб мати достаток.
  • Не можна стригтися, робити зачіски тощо: “птах гнізда не в’є, дівка косу не в’є”. Волосся – символ долі, тому дівчата враховували цю прикмету особливо.
  • Особливо строго заборонено сваритися і лихословити, бо вважається, які стосунки у сім’ї будуть цього дня – так буде й увесь рік!
  • На Благовіщення не можна ображати людей або тварин, думати про погане і бажати комусь зла.

Читайте також: Великий піст: 10 запитань священнику про їжу, святковий стіл і порушення посту

Прикмети на погоду на Благовіщення

  1. Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень.
  2. Якщо на Благовіщення вже сидять лелеки на яйцях, весна буде тепла.
  3. Теплою також буде весна, якщо у переддень Благовіщення ніч тепла, а якщо іде сніг та мороз, то весна буде пізньою, холоди можуть протриматися до травня.
  4. Якщо на Благовіщення дощ іде, то добре вродить жито.
  5. Якщо Благовіщення гроза — рік буде врожайним на горіхи, якщо дощить — восени буде багато грибів, а якщо сніг — літо не буде врожайним.
  6. Якщо на Благовіщення у небі літають ластівки — скоро потепліє і весна буде теплою

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook