В умовах війни донорство крові має критично важливе значення для збереження життя як військових, які щодня боронять нашу країну, так і цивільних громадян.
Попри те, що в країні сформовані достатні запаси крові та її компонентів, потреба у донорській крові зберігається. Такі реалії воєнного часу. Тож, якщо ви вирішили поділитися кров’ю з іншими, ви можете це зробити.
Коли можна здавати кров після ковіду
Людина, яка перенесла коронавірусну хворобу, може здавати кров через 28 днів після повного одужання, – пояснюють у МОЗ.
Такі обмеження пов’язані передусім зі станом здоров’я самого донора, який повинен відновитися після хвороби. Адже цей вірус через кров не передається.
Основні способи передачі ковіду:
- контактний, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети, що контаміновані (забруднені) виділеннями із дихальних шляхів хворого чи інфікованого,
- краплинний, коли вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання.
Чи можна здавати кров після вакцинації
Вакцинація проти коронавірусу також НЕ є протипоказанням до донорства крові, оскільки для вакцинації проти COVID-19 не використовуються так звані живі вакцини, які містять ослаблений живий мікроорганізм.
Якщо наступного дня після щеплення людина почувається здоровою і це підтверджує огляд лікаря перед донацією — можна здавати кров.
Щодо інших щеплень, наприклад, для профілактики туберкульозу (БЦЖ), кору, паротиту та краснухи (КПК), які проводять живими вакцинами, то після них кров можна здавати через чотири тижні.
- Хто не може бути донором і коли не можна здавати кров
Протипоказання до донорства крові
Минулого року Міністерство охорони здоров’я оновило критерії для постійного та тимчасового відсторонення від донорства відповідно до вимог директив Європейського Союзу.
Згідно з оновленими критеріями, донорами не можуть бути:
- Люди з активними або минулими серйозними серцево-судинними хворобами, із захворюваннями центральної нервової системи та з хворобами сечостатевої системи, гематологічними, імунологічними, шлунково-кишковими та онкологічними захворюваннями.
- Люди з патологічною схильністю до кровотеч.
- Хворі на гепатити В і С.
- Люди, що живуть із ВІЛ.
Після інших інфекційних хвороб потенційні донори відсторонюються щонайменше на два тижні після дати повного клінічного одужання. Проте для деяких інфекцій можуть застосовуватися інші періоди тимчасового відсторонення, які можуть тривати і понад два роки.
- Бути донором – корисно для здоров’я
Коли можна здавати кров після зробленого татуювання
Зараз набувають популярності патріотичні татуювання. Нагадуємо, що після нових татуювань ви не зможете бути донором упродовж 6 місяців (або чотирьох — за умови, що результат NAT-тесту на гепатит С — негативний).