У разі сигналу про повітряну тривогу потрібно всім зайти в укриття або сховище. Але просто перейти у безпечне місце недостатньо: з собою у сховище потрібно взяти певні речі, деякі з них варто принести туди завчасно.
Укриттям може бути підвал або напівпідвальне приміщення житлового будинку, промислових, допоміжних та адміністративних будинків; загубленні споруди, які розташовані окремо, споруди та будівлі, які призначені для виробничих, складських і побутових потреб; заглиблені гаражі, гаражі з “ямами”, овочесховища, льохи, склади та інше; окремі приміщення на перших і других поверхах у кам’яних (бетонних) будинках, які мають мінімальну кількість зовнішніх відкритих стін, особливо без вікон.
У підвалах вікна або прорізи в стінах треба закласти цеглою (класти насухо, на глиняний або цементний розчин). Можна з двох боків поставити щити, а простір між ними засипати ґрунтом. Це захистить від ударної хвилі. Отвори пристосованих під укриття приміщень можна закладати мішками із ґрунтом або піском.
У сховищі треба обов’язково обладнати найпростішу вентиляцію і встановити протипилові фільтри з тканини. Обов’язково підготуйте місця для сидіння або лежання, наприклад, можна покласти на підлогу дошки або щити. А також завчасно принесіть речі першої необхідності.
- Нічого не піднімайте на вулиці: ні ігнашки, ні гаманці, ні телефони – це вибухівка!
Завчасно занесіть в укриття
Щоб вам було комфортно там перебувати, варто завчасно занести в укриття деякі речі:
- ємкості з водою: питною (з розрахунку 2 л/добу на одну особу) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);
- контейнери для зберігання продуктів;
- ємності для санітарно-гігієнічних потреб;
- резервне штучне освітлення (електричні ліхтарі, свічки, гасові лампи тощо);
- вогнегасники та засоби для гасіння пожежі;
- засоби надання первинної медичної допомоги;
- радіоприймач;
- інструмент: лопати штикові та совкові, ломи, сокири, пилки-ножівки по дереву, по металу тощо;
- запас продуктів тривалого зберігання (консерви, консервація, сухарі, горіхи, сухофрукти, їжа, для приготування якої достатньо залити окропом тощо);
- запас теплих речей та ковдр (їх треба зберігати у водонепроникних упаковках).
Не можна зберігати у сховищі легкозаймисті речовини, речовини із сильним запахом та громіздкі речі.
З собою – тривожну валізу
Завчасно підготуйте так звану тривожну валізу, тобто мінімальний набір необхідних речей, які у разі тривоги треба взяти з собою у сховище. Якщо у вас такої ще нема, зберіть її вже! Вона має бути завжди напоготові і стояти поряд з виходом з дому. У ній повинні бути такі речі:
- Документи.
- Аптечка.
- Гроші.
- Засоби зв’язку.
- Предмети особистої гігієни.
- Запас їжі та води.
- Теплі речі.
Детальніше про те, як зібрати тривожну валізку, читайте у публікації: Валіза не тривожна, а екстрена: що в ній має бути?
Аптечка для сховища: які ліки взяти з собою
Завчасно підготуйте аптечку, яку потрібно взяти з собою у сховище. У ній повинен бути лейкопластир різного розміру, бинт, медичний спирт, перекис водню, активоване вугілля, препарати для знеболення, проти жару, алергії, діареї, шлункової інфекції, заспокійливе, термометр.
Якщо у вас або рідних є хронічне захворювання і потреба регулярно приймати ліки, обов’язково візьміть їх з собою.