У листопаді, коли зібраний останній врожай, настає відповідальний період – підготовка саду до зиму. Від того, як ви підготуєте плодові дерева до морозів, значною мірою залежить те, як вони перезимують, наскільки стійкими будуть до хвороб і шкідників, і, відповідно, який врожай зберете наступного року. Тому важливо не тільки правильно доглянути за садом восени, а й знати, чим підживити плодові дерева, які осінні добрива для саду обрати і як їх вносити.
Що треба зробити в саду восени
Після збору врожаю та опадання листя, сад потрібно підготувати до холодів. Підготовка включає кілька етапів:
- Санітарна обрізка. Час видалити кореневу поросль, дички, викорчувати старі кущі і дерева, які погано плодоносять. Восени слід вирізати усі гілки на деревах, які: непродуктивні, ростуть всередину і загущують крону, слабкі, пошкоджені, засохлі, хворі. Можна обмежити висоту стовбура і довжину скелетних гілок, вкоротивши їх. Після санітарної обрізки плодові дерева не варто поливати хоча б місяць.
- Чищення стовбурів. Навколо дерева розстеліть щільну тканину, щоб шматочки кори не падали на грунт. За допомогою спеціального скребка або щітки по металу акуратно почистіть кору від часточок, що відшарувалися, моху, лишайників. Усе, що впаде на тканину, потрібно винести за межі ділянки і знищити. Тріщини і рани на корі слід обробити фунгіцидом, а потім садовим варом або спеціальною пастою для подових дерев. Дупла потрібно очистити і заробити.
- Побілка стовбурів. Білити дерева восени не менш важливо, ніж навесні. Вапно знищує бактерії і спори, захищає кору від небезпечного зимового сонця. Дізнайтеся більше, чому обов’язково потрібно побілити дерева восени. Якщо ви не білите дерева, тоді стовбури слід обгорнути спеціальним волокном або кількома шарами паперу. Це особливо важливо для молодих дерев, які взимку потерпають від морозобоїн і гризунів.
- Збір листя і падалиці. Опале листя і плоди не можна на зиму залишати під деревами. У них розмножуються патогенні мікроорганізми і шкідники. Ділянки навколо дерев повинні бути чистими.
- Профілактичне обприскування проти хвороб і шкідників. Його слід зробити щойно дерева скинуть листя і до приходу заморозків. Обприскувати слід: мідним або залізним купоросом, бордоською рідиною, сечовиною або спеціальеними осінніми препаратами.
- Догляд за навколостовбуровими колами. Ділянки навколо стовбурів варто перекопати, але неглибоко, вірніше – розпушити грунт: під яблунями – на глибину 10 см, під грушами – до 20 см, під рештою дерев – до 15 см. Пристовбурові кола колоновидних, штамбових і карликових дерев потрібно замульчувати тирсою, торфом, органічними добривами тощо шаром завтовшки близько 6 см. Молоді саджанці потрібно підгорнути землею.
- Вологозарядний полив. Він є обов’язковим, якщо була посушлива осінь, для степних зон, при дуже щедрому врожаї. Загалом це бажано зробити для всіх плодових дерев і декоративних кущів. Якщо на глибину штика лопати земля суха – дерева слід щедро полити: 10-15 відер води на 1 м кв., під кожен кущ – 6 відер. Якщо грунт легкий – можна менше.
- Підживлення. Плодові дерева восени підживлюють лише фосфорними і калійними добривами з мінімальною кількістю азоту. Стандартом вважається підживлення зі 100 г фосфорного і 50 г калійного добрива.
Навіщо восени підживлювати плодові дерева
Осіннє внесення добрив вирішує одразу кілька завдань:
- Визрівання та здерев’яніння пагонів.
- Накопичення поживних речовин у коренях, бульбах та кореневищах.
- Закладка бруньок для наступного сезону.
- Підвищення морозостійкості.
- Захист від хвороб.
Дефіцит окремих макро- та мікроелементів призводить до того, що рослини в зиму йдуть ослабленими, у них вимерзають пагони, коріння та окремі бруньки, вони уражаються різними, в основному, грибковими хворобами при сильних коливаннях температур. У результаті ми навесні отримуємо рослину, яка не тільки плодоносить гірше, а й взагалі половину сезону лише оговтується від наслідків зимівлі.
Чим підживити плодові дерева восени
Добрива, які містять як основний елемент фосфор і калій, бувають різних видів:
- Суперфосфат – містить фосфорну кислоту, сірку та магній у складі. Є 20 % та 50% розчин.
- Амофоска – містить 50 % фосфору.
- Метафосфат калію – 40 % оксиду калію та 60 % оксиду фосфору. Добриво використовують, якщо ґрунт кислий.
- Хлористий калій – містить 60 % калію.
- Сульфат калію містить 50 % калію, магній, сірку та кальцій.
- Дерев’яна зола містить мікроелементи калію.
Крім двох основних макроелементів, восени для підживленнях плодових дерев можна використовувати:
- органічні добрива (насамперед, компост і перегній (свіжа органіка не підходить!), від 10 л на одне доросле дерево), їх розкладають по колу після завершення всіх робіт і підживлення мінеральними добривами);
- деревний попіл або кісткове борошно (хоча б по великій жмені на кожну рослину).
Вносити добрива можна і в рідкій, і в сухій формі, закопуючи у пристовбурові колі на глибину 15-20 см. Сухе підживлення восени краще.
Важлива умова осіннього підживлення – це висока вологість ґрунту. Тому добрива вносять або після дощів, або, якщо стоїть суха погода, після рясного поливу. Вода захищає кореневу систему та прискорює надходження поживних речовин до рослин. Полити багаторічники потрібно буде і після підживлення, щоб розчинні речовини якнайшвидше засвоїлися.