Вирощувати перець досить просто. Але деякі помилки можуть залишити вас без врожаю і звести нанівець усю працю. Тому зверніть увагу на те, що не можна робити, вирощуючи перець.
Помилка №1: вибір сортів перцю
Всі сорти та гібриди перцю діляться на 4 групи:
- Надранні: дозрівають менш ніж за 100 днів;
- Ранні 100-120 днів;
- Середньостиглі 120-135 днів;
- Пізні більше 135 днів.
Здається, що навіть пізні сорти можуть встигнути віддати врожай, якщо посіяти насіння на розсаду в березні, додати період зростання й плоди можна зривати вже в середині липня.
Однак, насіння часто затримується з схожістю. Термін проростання, в середньому, коливається від 5 до 7 днів, але на практиці сходи часом з’являються аж через 2-3 тижні, а буває через місяць. Збір врожаю переміщається до середини серпня.
Розсада перців дуже погано переносить пересадку, якщо порвуться корінці, а це неминуче, він довго хворіє. Дозрівання автоматично зміщається на кінець серпня.
Перець теплолюбна культура, тому при температурі повітря нижче +14°С, його зростання різко сповільнюється. І якщо таких днів буде пару тижнів, урожай дозріє в середині вересня. Тому, для відкритого ґрунту вибирайте тільки надранні та ранні сорти перців, бо лише вони можуть встигнути дозріти, навіть при найгірших умовах, до середини серпня.
Середньостиглі та пізні сорти можуть підійти тільки для теплиць.
Помилка №2: неправильний посів перців
Насіння перцю рекомендують висівати з середини лютого до початку березня. Розсаду у відкритий ґрунт висаджують у віці 60 днів, після загрози весняних заморозків, тобто на початку червня.
Насіння 3-4 річне зійде за тиждень, а те, яке зберігалося довше, потрібно стимулювати замочивши в «коктейлі» розчину гетероауксину та будь-якого стимулятора росту: «Бутон», «Циркон», «Зав’язь». Він наситить насіння корисними речовинами та збільшить швидкість проростання, а заодно схожість. Без обробки надзьобується зазвичай 60-70% насінин, а з «допінгом» — 90%.
Потім насіння загортають у вологу ганчірку, кладуть в пакет, надувають його, зав’язують та поміщають на батарею. Як тільки воно наклюнеться, висівають в ґрунт.
Помилка №3: мало тепла перцям
Перець — є культурою теплолюбною й особливо молоді рослини чутливі до температури. Тому, розсада повинна стояти в теплому місці при температурі + 25…+28°С. Якщо температура на підвіконні буде коливатися, то перці можуть сильно відстати у рості та розвитку.
Те саме відбувається й на грядках. Тому, краще відразу вкрити рослини нетканим агроволокном, а землю під рослинами бажано накрити чорною плівкою, яка акумулює додаткове тепло.
Поливати перці потрібно теплою, прогрітою на сонці водою.
Навіщо перець присипати піском: секрети вирощування розсади перцю від агронома
Помилка №4: пікірування розсади
Перці погано переносять пересадку. Через порвані корінці, рослини довго хворітимуть, і все це віддаляє дозрівання. Краще висівати насіння відразу в окремі стаканчики. Ідеальним варіантом є вирощування в торф’яних горщиках чи торф’яних таблетках й висаджувати розсаду разом з ними.
Помилка №5: посадка перців у тіні
Перці не люблять навіть півтіні. Вони люблять світло та сонце, в іншому випадку стебла у нього можуть витягнутися та зламається від сильного вітру. Висаджуйте перці на відстані 25 см, щоб вони не затіняли один одного.
Підживлення дріжджами: як поливати розсаду помідорів та перцю
Помилка №6: заглиблення перців при пересадці в землю
Перець висаджують так, як він ріс в горщику, бо довго буде сидіти й не рости.
Помилка №7: доведення перців до стресу
Перець дуже любить комфорт. Він не переносить холоду та спеки, а також засухи й зайвого зволоження. Це причини, через які рослина скидає квіти.
Тому, при сильній спеці, бажано замульчувати ґрунт сухою травою чи тирсою, бо вона може запобігти перезволоженню, забираючи зайву вологу. Поливати перець потрібно досить часто та невеликою кількістю води. Ідеально буде встановити крапельний полив.
Помилка №8: занадто глибоке розпушування ґрунту
Перці потрібно часто розпушувати, особливо після наступного поливу. Однак, робити це потрібно обережно, щоб не пошкодити коріння, які розташовані дуже близько до поверхні землі. Краще землю під ними та в міжрядді замульчувати.
Помилка №9: недостатнє підживлення
Через 14 днів після пересадки розсади перців у грядку, потрібно кожні 10 днів підживлювати їх. До початку цвітіння потрібно внести азотне добриво, а далі фосфорне та калійне. Калійне перцям подобається більше, ніж фосфорне. Добрива беруть будь-яке, окрім свіжого тваринного гною, щоб плоди не гнили.
Перець є самозапильною рослиною, але вітає послуги комах-запилювачів. Якщо на грядці ростуть різні його сорти, то врожай можна отримати вищий.