У Європі нині дуже популярна садова чорниця. Її там вважають ягодою номер один завдяки багатьом лікувальним властивостям. У Фінляндії, приміром, насаджено великі плантації садової чорниці. Ми називаємо цю ягоду по-нашому – лохина.
Росте рослина у лісах невеликими кущами на торфовиськах, часто поміж чорницею. Ягоди чорно-сизі, удвічі більші за чорничні й ніжніші на смак. Цвіте в червні-липні, а плоди дозрівають у серпні-вересні.
Ягоди лохини містять різноманітні кислоти, клітковину, залізо, марганець, калій, кальцій. Вони мають тонізувальні, протизапальні, протигіпертонічні, жарознижувальні та протиракові властивості. Крім того, вони протидіють розвитку патологій нервової системи у новонароджених, корисні для хворих на діабет, стимулюють роботу мозку, виводять радіонукліди.
Настій готують так: 2 ст. ложки сухих ягід лохини залити 250 г окропу, настояти 8 год у термосі, процідити. Пити по 1 ст. ложці за 2 год після їди при дезинтерії, захворюванні шлунка, цинзі, а також як глистогінне.
Заживають ягоди лохини свіжими, сушеними, замороженими, із них роблять варення, сік, морс, начинки для пиріжків. Для хворих на цукровий діабет лохину заготовляють без цукру. Потрібно насипати щойно зібраних ягід у каструлю, залити свіжим соком, поставити на вогонь та, помішуючи, довести до кипіння. Через 5 хв налити в банки та накрити. Використовувати для приготування напоїв чи просто до чаю. Хворим на цукровий діабет варто заготовляти ягоди лохини в соці журавлини (на 3 кг ягід 1 скл. соку журавлини, варити 3–5 хв і відразу ж розлити у стерилізовані банки).
Відвар: 2 ст. ложки листя та пагонів лохини залити 200 г окропу, варити 10 хв та настояти 1 год. Пити по 1–2 ст. ложки 4–6 разів на день як послаблювальне, засіб проти цинги, а також при гастритах, катарі шлунка, лихоманці.
Відвар листя вживають як проносне, а також при різноманітних захворюваннях серця. Листя лохини сприяє кровотворенню, зміцнює судини, успішно бореться із захворюваннями сечового міхура.