До родимок завжди ставилися неоднозначно. У ХV столітті їх вважали диявольськими мітками і навіть спалювали жінок, у яких були родимки. Натомість у ХVІІІ столітті модниці наклеювали собі мушки. Вважалося, що обличчя Венери було прикрашене родимкою, а отже, це символ прихильності богині кохання. І нині до цих цяток на тілі ставляться по-різному. З одного боку, родимка на обличчі додає жінці шарму. А з другого – змушує задуматися: чи не таїть в собі ця пікантна мушка небезпеки для здоров’я або навіть життя?
Консультує лікар-дерматолог Інна КРІСМАН.
– Чому родимки можуть бути небезпечними?
– Родимки можуть перероджуватися в одну із найбільш злоякісних пухлин – меланому. Вона небезпечна дуже швидким метастазуванням. Тобто розсіюванням пухлинних клітин по інших органах і тканинах, що призводить до порушення їхніх функцій і смерті пацієнта. Одна з форм меланоми може метастазувати вже через півроку після появи першої пухлини.
– Які найнебезпечніші ознаки переродження родимки?
– Одним із найперших і найнебезпечніших ознак її переродження є зміна кольору, поява вкраплень, точок, прожилок іншого відтінку на її поверхні. Іноді може бути втрата кольору у вигляді часткового посвітління родимки.
– У кого частіше з’являється меланома?
– У людей зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі. У тих, хто в дитячому віці кілька разів отримував сонячні опіки, в сім’ях, де в одного із прямих родичів було діагностовано меланому, а також у людей із диспластичними і атиповими невусами. Буває меланома у дітей, але доволі рідко. Найчастіше вона уражає людей молодого віку.
– Як ставлять діагноз меланоми?
– Зазвичай у кілька етапів. Для встановлення попереднього діагнозу найчастіше достатньо клінічного огляду досвідченого спеціаліста та проведення діагностичної дерматоскопії – огляду новоутворень шкіри та слизових за допомогою спеціального приладу. Він дозволяє візуалізувати структури епідермісу і сосочкового шару дерми, що невидимі для неозброєного ока. Дерматоскопію застосовують для діагностики пігментних утворень шкіри (набуті та вроджені меланоцитарні невуси), ранньої діагностики раків шкіри (меланоми та немеланомних раків шкіри), доброякісних новоутворень шкіри, судинних утворень тощо. При використанні дерматоскопії меланому діагностують на 20% частіше порівняно з діагнозом, поставленим тільки на підставі клінічного огляду. Для постановки остаточного діагнозу потрібне хірургічне видалення пухлини з її наступною гістологічною діагностикою.
– Як відбувається дерматоскопія?
– Використовують спеціальний прилад – дерматоскоп «DELTA 20». До проведення дерматоскопії протипоказань немає. Вона нешкідлива, безболісна, не травмує шкіру, не провокує пухлину до швидкого розвитку. Після діагностики лікар визначає, наскільки небезпечне утворення і що з ним робити.
– Чи може меланома передаватися спадково?
– Сама меланома не передається спадково, а от схильність до її появи в сім’ях з меланомою в анамнезі значно вища. Описані також випадки внутрішньоутробної передачі меланоми від матері новонародженому.
– А може меланома з’явитися без родимки, на здоровій шкірі?
– Так, меланома може з’явитися як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому розмір її спочатку може бути достатньо маленьким (всього кілька міліметрів).
– Від чого залежить успіх лікування меланоми?
– Найголовнішим фактором успішного лікування є час виявлення і правильне видалення меланоми: що раніше видалено меланому, то вищий шанс на відсутність метастазів.
– Чи захищають сонцезахисні креми родимки від переродження?
– На жаль, сонцезахисні креми не захищають родимки від переродження і не знижують ризик розвитку раку шкіри. Використання сонцезахисних кремів рятує тільки від дії ультрачервоного спектру випромінювання. Людина може довше перебувати на сонці, не обгорівши, в той же час збільшується кількість ультрафіолету, який поглинається шкірою. Саме ультрафіолет є основним фактором розвитку меланоми.
– Чи може відвідування солярію спровокувати переродження родимки?
– Безсумнівно, відвідування солярію збільшує ризик переродження родимок, розвитку меланоми і раку шкіри значно більше, ніж засмага на звичайному сонці.
– Як попередити переродження родимки?
– Повністю попередити його, на жаль, неможливо, оскільки фактор спадковості грає велику роль. Але знизити цілком реально. Потрібно зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті частини шкіри. Не допускати постійного травмування родимок. Бути уважним, вчасно звернутися до спеціалістів і видалити змінену родимку.
Розпізнати родимку, що перероджується, допоможе акорд
Кожна літера абревіатури АКОРД допоможе розпізнати меланому.
А – асиметрія: якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл, половинки мають бути рівними, поява асиметрії може бути однією із перших ознак переродження.
К – край у здорової родимки він має бути рівним. Поява нерівностей чи рваного краю може свідчити про її переродження.
О – окрас має бути рівномірним. Інтенсивність кольору в різних родимках може відрізнятися. Про небезпечність свідчитиме поява вкраплень іншого кольору: сірого, білого, чорного, червоного, темно-коричневого.
Р – розмір: що більша родимка, то вищий ризик переродження. Але розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї із них.
Д – динаміка: про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці: збільшення розміру, кровоточивість, поява кірочок.